AUS UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS - XCO/XCR/DHI

WCh

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:27:44
300 Pts
2
CZE KULHAVÝ Jaroslav +0:07
250 Pts
3
SUI LITSCHER Thomas +0:15
200 Pts
4 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique +1:04
180 Pts
5 GER FUMIC Manuel +1:11
160 Pts
6 SUI FLÜCKIGER Lukas +1:13
140 Pts
7 FRA ABSALON Julien +1:25
130 Pts
8 FRA MAROTTE Maxime +1:34
120 Pts
9 AUS MCCONNELL Daniel James +1:54
110 Pts
10 SUI INDERGAND Reto +2:21
100 Pts
11 ARG SOTO Catriel +2:39
95 Pts
12 SUI VOGEL Florian +2:44
90 Pts
13 ITA KERSCHBAUMER Gerhard +2:49
85 Pts
14 NED VAN DER HEIJDEN Michiel +2:59
80 Pts
15 FRA TEMPIER Stephane 03:07
78 Pts
16 NZL COOPER Anton 03:10
76 Pts
17 ITA BRAIDOT Luca 03:13
74 Pts
18 AUT RAGGL Gregor 03:23
72 Pts
19 SUI GUERRINI Marcel 03:25
70 Pts
20 ESP VALERO SERRANO David 03:28
68 Pts
21 ITA FONTANA Marco Aurelio 03:46
66 Pts
22 AUT MARKT Karl 03:51
64 Pts
23 LAT PETERSONS Arnis 04:04
62 Pts
24 CAN BOUCHARD Leandre 04:04
60 Pts
25 SUI FLÜCKIGER Mathias 04:21
58 Pts
26 FRA SARROU Jordan 04:28
56 Pts
27 ITA BRAIDOT Daniele 04:42
54 Pts
28 SUI FORSTER Lars 04:43
52 Pts
29 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 04:43
50 Pts
30 ITA TIBERI Andrea 04:43
48 Pts
31 CZE ŠKARNITZL Jan 04:47
46 Pts
32 FRA KORETZKY Victor 04:47
44 Pts
33 GBR FERGUSON Grant 04:56
42 Pts
34 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando 05:06
41 Pts
35 GER SCHULTE-LÜNZUM Markus 05:15
40 Pts
36 POL WAWAK Bartlomiej 05:21
39 Pts
37 POR ROSA David 05:21
38 Pts
38 GER PFÄFFLE Christian 05:43
37 Pts
39 USA GROTTS Howard 05:55
36 Pts
40 CZE NESVADBA Jan 06:15
35 Pts
41 AUS IVORY Cameron 06:26
34 Pts
42 JPN YAMAMOTO Kohei 06:31
33 Pts
43 EST LOO Martin 06:31
32 Pts
44 CAN L'ESPERANCE Andrew 06:51
31 Pts
45 CAN ZANDSTRA Derek 07:09
30 Pts
46 CAN MCNEELY Evan 07:47
29 Pts
47 POR COSTA Mário 08:04
28 Pts
48 BEL PANHUYZEN Kevin 08:16
27 Pts
49 GER ZWIEHOFF Ben 08:24
26 Pts
50 SWE LINDE Emil 08:45
25 Pts
51 ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo 08:47
24 Pts
52 CAN GAGNE Raphael 09:13
23 Pts
53 HUN PARTI András 09:24
22 Pts
54 BEL SCHUERMANS Jens 09:54
21 Pts
55 BEL SCHEIRE Ruben 10:43
20 Pts
56 AUS WARD Kyle 11:55
19 Pts
57 KAZ KAZANTSEV Kirill 11:56
18 Pts
58 USA MCELVEEN Payson LAP
17 Pts
59 AUS NANKERVIS Russell LAP
16 Pts
60 FRA CAROD Titouan LAP
15 Pts
61 THA SUKPRASART Keerati LAP
5 Pts
62 JPN MAEDA Kohei LAP
5 Pts
63 THA CHAWCHIANGKWANG Peerapol LAP
5 Pts
64 LES MONESE Phetetso LAP
5 Pts
65 RSA MASANGO Sithembiso LAP
5 Pts
66 AUS TUPALSKI Mark LAP
5 Pts
67 AUS JAYNE Sebastian LAP
5 Pts
68 SIN MUN Yong Liang LAP
5 Pts
69 RSA MOKGOPO William LAP
5 Pts
70 SIN TAY Ivan Chin Seng LAP
5 Pts
RUS SINTSOV Anton DNS
 
BRA COCUZZI Luiz Henrique DNF
 
ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio DNF
 
COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan DNF
 
SIN BIN HASHIM Junaidi DNF
 
Rank Rider Result
1
SUI NEFF Jolanda 1:27:17
300 Pts
2
GBR LAST Annie +2:23
250 Pts
3
FRA FERRAND PREVOT Pauline 03:04
200 Pts
4 POL WLOSZCZOWSKA Maja 03:36
180 Pts
5 RUS KALENTYEVA Irina 03:51
160 Pts
6 USA DAVISON Lea 03:59
140 Pts
7 CAN BATTY Emily 04:23
130 Pts
8 SUI GANTENBEIN Corina 04:23
120 Pts
9 HUN BENKÓ Barbara 04:45
110 Pts
10 SLO ŽAKELJ Tanja 04:58
100 Pts
11 GER GROBERT Helen 05:05
95 Pts
12 NED TERPSTRA Anne 05:27
90 Pts
13 NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 05:29
85 Pts
14 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza 06:02
80 Pts
15 USA HUCK Erin 06:02
78 Pts
16 CAN SMITH Haley 06:21
76 Pts
17 ITA LECHNER Eva 06:38
74 Pts
18 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 06:45
72 Pts
19 AUT OSL Elisabeth 06:49
70 Pts
20 AUS MCCONNELL Rebecca Ellen 06:55
68 Pts
21 BEL MICHIELS Githa 06:57
66 Pts
22 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla 07:03
64 Pts
23 GER MORATH Adelheid 07:15
62 Pts
24 RSA STRAUSS Mariske 07:30
60 Pts
25 DEN LANGVAD Annika 07:48
58 Pts
26 SUI STIRNEMANN Kathrin 07:58
56 Pts
27 CAN PENDREL Catharine 08:01
54 Pts
28 NZL SHEPPARD Samara 08:29
52 Pts
29 USA WOODRUFF Chloe 08:51
50 Pts
30 CAN WALTER Sandra 09:07
48 Pts
31 RUS ANOSHINA Ekaterina 09:07
46 Pts
32 GER SPITZ Sabine 10:46
44 Pts
33 USA GRANT Rose 10:55
42 Pts
34 ITA CALVETTI Serena 10:56
41 Pts
35 SRB CRNOGORAC Jovana 12:44
40 Pts
36 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela LAP
39 Pts
37 CAN MONTAMBAULT Cindy LAP
38 Pts
38 AUS MULLENS Peta LAP
37 Pts
39 CZE ČÁBELICKÁ Jitka LAP
36 Pts
40 SUI INDERGAND Linda LAP
35 Pts
41 CAN BEAUMONT Rebecca LAP
34 Pts
42 COL QUINTERO PINEDA Yosiana Fareidy LAP
33 Pts
43 ESP GALICIA COTRINA Claudia LAP
32 Pts
44 ARG APAZA Agustina Maria LAP
31 Pts
45 NAM VORSTER Michelle LAP
30 Pts
46 USA SKARDA Alexis LAP
29 Pts
47 AUS SMYTH Eliza LAP
28 Pts
48 AUS MCINERNEY Kathryn LAP
27 Pts
49 AUS BECK Anna LAP
26 Pts
50 SIN PHANG Tsalina Yi-Lin LAP
25 Pts
51 RSA KUBYANA Machuene Rozalia LAP
24 Pts
UKR BELOMOINA Yana DNF
 
CAN FLEURY Catherine DNS
 
AUS THOMAS Tory DNF
 

Info

Cairns
05 - 10 Sep 2017
Website
Race Weather