Races

Date Race Winners Class
13 Jan 2024 ISR

Israel Cup 1 Mishmar Haemek

13 Jan 2024

Mishmar Haemek


Winner
ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira

ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira
C2
16 - 17 Jan 2024 THA

2024 Thailand Moutain Bike Cup

16 - 17 Jan 2024

Kanchanaburi, Thailand


Winner
ISR GONEN Gil Ly
PHI AGUJA John Andre
INA YUDOYONO Feri
ISR NOYMAN Naama
THA HAMAN Thanaporn
INA DEWI Sayu Bella Sukma

ISR GONEN Gil Ly
PHI AGUJA John Andre
INA YUDOYONO Feri
ISR NOYMAN Naama
THA HAMAN Thanaporn
INA DEWI Sayu Bella Sukma
C1
26 - 28 Jan 2024 CHI

Copa Internacional UCI Specialized-Rio Cruces Valdivia 2024 + UCI XCO Junior Series

26 - 28 Jan 2024

Valdivia, Region De Los Rios


Winner
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia

CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
C1
27 Jan 2024 GRE

Hellenic XCC Series #1

27 Jan 2024

Larissa, Thessaly


Winner
GRE ATHANASIADIS Alexandros
GRE GIACHOU Eleftheria

GRE ATHANASIADIS Alexandros
GRE GIACHOU Eleftheria
C3
02 - 04 Feb 2024 CHI

Copa Internacional UCI Santiago 2024

02 - 04 Feb 2024

Santiago, Region Metropolitana


Winner
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI BARRIOS ARANCIBIA Jonathan
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia

CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI BARRIOS ARANCIBIA Jonathan
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
C1
03 Feb 2024 ESP

Volcat Platja D'aro E-1

03 Feb 2024

Platja D'Aro


Winner
NZL GAZE Samuel
USA KONECNY Nicholas
USA BLUNK Savilia
FRA DEROO Julie

NZL GAZE Samuel
USA KONECNY Nicholas
USA BLUNK Savilia
FRA DEROO Julie
C3
04 Feb 2024 ESP

Volcat Platja D'aro E-2

04 Feb 2024

Platja D'Aro


Winner
NZL GAZE Samuel
USA KONECNY Nicholas
USA BLUNK Savilia
FRA DEROO Julie

NZL GAZE Samuel
USA KONECNY Nicholas
USA BLUNK Savilia
FRA DEROO Julie
C3
09 Feb 2024 ISR

Israel Spring Round - Mishmar Haemek

09 Feb 2024

Mishmar Haemek


Winner
ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira

ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira
C2
09 - 11 Feb 2024 UAE

HERO Abu Dhabi

09 - 11 Feb 2024

Abu Dhabi Hudayriyat


Winner
AUS HENDERSON Rebecca
NZL OLIVER Ben
AUS HENDERSON Rebecca
SUI LITSCHER Thomas

AUS HENDERSON Rebecca
NZL OLIVER Ben
AUS HENDERSON Rebecca
SUI LITSCHER Thomas
C1
10 - 11 Feb 2024 ESP

Shimano Supercup Massi La Nucía

10 - 11 Feb 2024

La Nucía


Winner
GBR PIDCOCK Thomas
DEN HOUGS Nikolaj
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza

GBR PIDCOCK Thomas
DEN HOUGS Nikolaj
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
C1
16 Feb 2024 ISR

Israel Spring Round-3 - Lahav Forest-1

16 Feb 2024

Lahav Forest


Winner
ISR ZALTSMAN Tomer
ISR IDAN Saar
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira

ISR ZALTSMAN Tomer
ISR IDAN Saar
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira
C2
16 - 18 Feb 2024 THA

Thailand National Championships - XCO - DHI - XCE

16 - 18 Feb 2024

Kanchanaburi, Thailand


Winner
THA SUKPRASART Keerati
THA NUNTANA Supuksorn
THA MAUNGSUK Worapong
THA PHONKLA Yonthanan
THA PONGARYUKUN Pongpeera
THA HAMAN Thanaporn

THA SUKPRASART Keerati
THA NUNTANA Supuksorn
THA MAUNGSUK Worapong
THA PHONKLA Yonthanan
THA PONGARYUKUN Pongpeera
THA HAMAN Thanaporn
NC
17 Feb 2024 TUR

Kizilalan Mtb Cup

17 Feb 2024

Antalya


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
BEL BOUILLON Nolan
KAZ SARKULOVA Alina
TUR SEZER Emine

UKR TITARENKO Dmytro
BEL BOUILLON Nolan
KAZ SARKULOVA Alina
TUR SEZER Emine
C2
17 - 18 Feb 2024 ESP

Internacionales Chelva Gsport Challenge + UCI XCO Junior Series

17 - 18 Feb 2024

Chelva


Winner
ROU DASCALU Vlad
DEN PHILIPSEN Albert
NOR FARSTADVOLL Martin E.
USA BLUNK Savilia
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
POR SANTOS Ana

ROU DASCALU Vlad
DEN PHILIPSEN Albert
NOR FARSTADVOLL Martin E.
USA BLUNK Savilia
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
POR SANTOS Ana
HC
18 Feb 2024 TUR

Kizilalan Mtb Cup

18 Feb 2024

Antalya


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
BEL BOUILLON Nolan
KAZ SARKULOVA Alina
TUR SEZER Emine

UKR TITARENKO Dmytro
BEL BOUILLON Nolan
KAZ SARKULOVA Alina
TUR SEZER Emine
C1
21 Feb 2024 PUR

Tropical MTB Challenge - 2

21 Feb 2024

Albergue Olímpico de Salinas


Winner
USA BLEVINS Christopher
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
USA GIBSON Gwendalyn
MEX MENDEZ GARCIA Joy Harumi

USA BLEVINS Christopher
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
USA GIBSON Gwendalyn
MEX MENDEZ GARCIA Joy Harumi
C1
21 Feb 2024 CYP

Cyprus Sunshine Cup #1

21 Feb 2024

Amathus


Winner
ISR GONEN Gil Ly
NED TERPSTRA Anne

ISR GONEN Gil Ly
NED TERPSTRA Anne
C1
23 - 25 Feb 2024 PUR

Tropical Mountain Bike Challenge + UCI XCO Junior Series

23 - 25 Feb 2024

Albergue Olímpico de Salinas, Puerto Rico


Winner
USA BLEVINS Christopher
USA GIBSON Gwendalyn
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
USA CAUDELL Ezra
USA GIBSON Gwendalyn
MEX MENDEZ GARCIA Joy Harumi
USA KELLERMAN Makena
BRA MALACARNE Alex Junior

USA BLEVINS Christopher
USA GIBSON Gwendalyn
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
USA CAUDELL Ezra
USA GIBSON Gwendalyn
MEX MENDEZ GARCIA Joy Harumi
USA KELLERMAN Makena
BRA MALACARNE Alex Junior
HC
23 - 25 Feb 2024 CHI

Copa Internacional UCI Armada de Chile Talcahuano 2024

23 - 25 Feb 2024

Tumbes, Talcahuano, Region Del Bio Bio


Winner
CHI DELICH PARDO Nicolas
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI FARIAS DIAZ Patricio
CHI SAN MARTIN CARTES Maximiliano
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia

CHI DELICH PARDO Nicolas
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI FARIAS DIAZ Patricio
CHI SAN MARTIN CARTES Maximiliano
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
C1
24 Feb 2024 CYP

Cyprus Sunshine Cup #2

24 Feb 2024

Tochni


Winner
UKR HUDYMA Oleksandr
NED TERPSTRA Anne

UKR HUDYMA Oleksandr
NED TERPSTRA Anne
C1
24 - 25 Feb 2024 ESP

Shimano Supercup Massi Banyoles + UCI XCO Junior Series

24 - 25 Feb 2024

Banyoles


Winner
FRA KORETZKY Victor
DEN PHILIPSEN Albert
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
GER BÖHM Kira

FRA KORETZKY Victor
DEN PHILIPSEN Albert
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
GER BÖHM Kira
HC
24 - 25 Feb 2024 NZL

New Zealand National Championships - XCO - XCC - DHI

24 - 25 Feb 2024

Queenstown


Winner
NZL COOPER Anton
NZL MAXWELL Samara
NZL COOPER Anton
NZL ADAMS Eddie
NZL ROSE Ethan
NZL MAXWELL Samara
NZL DONALD Millie
NZL LAURIE Maria

NZL COOPER Anton
NZL MAXWELL Samara
NZL COOPER Anton
NZL ADAMS Eddie
NZL ROSE Ethan
NZL MAXWELL Samara
NZL DONALD Millie
NZL LAURIE Maria
NC
24 - 25 Feb 2024 BRA

Circuito Nicolas Machado de XCO 2024

24 - 25 Feb 2024

Patrocinio MG


Winner
BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA MOREIRA LACERDA GROSSI Isabella
BRA DA SILVA BELO Leandro
BRA DE OLIVEIRA VIEIRA Anna Vitoria

BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA MOREIRA LACERDA GROSSI Isabella
BRA DA SILVA BELO Leandro
BRA DE OLIVEIRA VIEIRA Anna Vitoria
C2
25 Feb 2024 CYP

Cyprus Sunshine Cup #3

25 Feb 2024

Macheras


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
NED TERPSTRA Anne

UKR TITARENKO Dmytro
NED TERPSTRA Anne
C1
28 Feb 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours- Salamina Epic Race #1

28 Feb 2024

Salamina |island


Winner
SUI COLOMBO Filippo
DEN HOUGS Nikolaj
RSA LILL Candice
AUT HERZOG Eva

SUI COLOMBO Filippo
DEN HOUGS Nikolaj
RSA LILL Candice
AUT HERZOG Eva
C1
29 Feb 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours- Salamina Epic Race #2

29 Feb 2024

Salamina Island


Winner
SUI COLOMBO Filippo
DEN HOUGS Nikolaj
RSA LILL Candice
AUT HERZOG Eva

SUI COLOMBO Filippo
DEN HOUGS Nikolaj
RSA LILL Candice
AUT HERZOG Eva
C1
01 - 02 Mar 2024 RSA

Paarl XCO

01 - 02 Mar 2024

Spice Route Destination , Paarl


Winner
DEN ANDREASSEN Simon
RSA WILSON Omar
AUT MITTERWALLNER Mona
RSA MACKINNON Jodi

DEN ANDREASSEN Simon
RSA WILSON Omar
AUT MITTERWALLNER Mona
RSA MACKINNON Jodi
C2
01 - 03 Mar 2024 BRA

#1 Internacional MTB Series

01 - 03 Mar 2024

Lavras MG


Winner
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA FREITAS GALVÃO Guilherme
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara

BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA FREITAS GALVÃO Guilherme
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara
C1
01 - 03 Mar 2024 CHI

Copa Internacional UCI CMPC-Angol 2024

01 - 03 Mar 2024

Angol, Region De La Araucania


Winner
CHI FARIAS DIAZ Patricio
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI FARIAS DIAZ Patricio
CHI SAN MARTIN CARTES Maximiliano
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia

CHI FARIAS DIAZ Patricio
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI FARIAS DIAZ Patricio
CHI SAN MARTIN CARTES Maximiliano
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
C1
02 - 03 Mar 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours - Salamina Epic Race #3 + UCI XCO Junior Series

02 - 03 Mar 2024

Salamina |island


Winner
SUI COLOMBO Filippo
DEN HOUGS Nikolaj
UKR HUDYMA Oleksandr
RSA LILL Candice
AUT HERZOG Eva
GBR MACLEAN-HOWELL Ella

SUI COLOMBO Filippo
DEN HOUGS Nikolaj
UKR HUDYMA Oleksandr
RSA LILL Candice
AUT HERZOG Eva
GBR MACLEAN-HOWELL Ella
HC
02 - 03 Mar 2024 PUR

Puerto Rico MTB Cup + UCI XCO Junior Series

02 - 03 Mar 2024

Rincón


Winner
CAN PAILLE Zorak
USA GIBSON Gwendalyn
USA AMOS Riley
USA CAUDELL Ezra
USA GIBSON Gwendalyn
CAN CARRIER Rafaelle

CAN PAILLE Zorak
USA GIBSON Gwendalyn
USA AMOS Riley
USA CAUDELL Ezra
USA GIBSON Gwendalyn
CAN CARRIER Rafaelle
C1
02 - 03 Mar 2024 FRA

VTT chabrieres

02 - 03 Mar 2024

Gueret


Winner
GER SCHWARZBAUER Luca
FRA BERGAUD Sacha
FRA BEDINI Athys
FRA GARNIER Noemie
FRA DESPREZ Lison
FRA PORLIER Roxanne

GER SCHWARZBAUER Luca
FRA BERGAUD Sacha
FRA BEDINI Athys
FRA GARNIER Noemie
FRA DESPREZ Lison
FRA PORLIER Roxanne
C1
02 - 03 Mar 2024 POR

Portugal Cup Xco - Melgaço International XCO

02 - 03 Mar 2024

Melgaço


Winner
ROU DASCALU Vlad
ESP GARCIA VAZQUEZ Alejandro
ITA TEOCCHI Chiara
POR GUERRA Beatriz

ROU DASCALU Vlad
ESP GARCIA VAZQUEZ Alejandro
ITA TEOCCHI Chiara
POR GUERRA Beatriz
C1
02 - 03 Mar 2024 ESP

Gran Premio Internacional Candeleda-Gredos

02 - 03 Mar 2024

Candeleda (Ávila)


Winner
ESP VALERO SERRANO David
ESP PARRADO HORTIGOSA Guillermo
EST LÕIV Janika
MEX MARTIN GONZALEZ Cynthia Guadalupe

ESP VALERO SERRANO David
ESP PARRADO HORTIGOSA Guillermo
EST LÕIV Janika
MEX MARTIN GONZALEZ Cynthia Guadalupe
C1
03 Mar 2024 ITA

Verona MTB International

03 Mar 2024

Verona


Winner
ITA ZANOTTI Juri
ITA STENICO Mattia
AUT STIGGER Laura
ITA MARTINOLI Giada

ITA ZANOTTI Juri
ITA STENICO Mattia
AUT STIGGER Laura
ITA MARTINOLI Giada
C2
03 Mar 2024 AUS

AusCycling MTB National Series + UCI Junior Series XCO

03 Mar 2024

Canberra


Winner
AUS DOYE Harry
AUS BURRELL Amelie

AUS DOYE Harry
AUS BURRELL Amelie
C3
07 Mar 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours - Sparta MTB Race #1

07 Mar 2024

Sparta


Winner
GER KAISER Leon Reinhard
CZE FRIEDEL David
USA COURTNEY Kate
FIN TERONEN Anni

GER KAISER Leon Reinhard
CZE FRIEDEL David
USA COURTNEY Kate
FIN TERONEN Anni
C1
08 - 09 Mar 2024 ITA

Internazionali Crosscountry Coppa Citta Di Albenga

08 - 09 Mar 2024

Albenga Sv


Winner
FRA KORETZKY Victor
FRA CHAZALY Raphael
ITA TEOCCHI Chiara
ITA MARTINOLI Giada

FRA KORETZKY Victor
FRA CHAZALY Raphael
ITA TEOCCHI Chiara
ITA MARTINOLI Giada
C1
08 - 10 Mar 2024 BRA

Internacional Chaoyang Estrada Real

08 - 10 Mar 2024

Arcos MG


Winner
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA CAETANO LEITE Iara
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA DE SOUZA NOGUEIRA Gustavo
BRA FERREIRA DE SOUZA Hercilia Najara
BRA DE OLIVEIRA VIEIRA Anna Vitoria

BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA CAETANO LEITE Iara
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA DE SOUZA NOGUEIRA Gustavo
BRA FERREIRA DE SOUZA Hercilia Najara
BRA DE OLIVEIRA VIEIRA Anna Vitoria
C1
09 - 10 Mar 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours - Sparta MTB Race #2

09 - 10 Mar 2024

Sparta


Winner
NOR EID Emil Hasund
CZE FRIEDEL David
CZE ZATLOUKAL Jan
USA COURTNEY Kate
FIN TERONEN Anni
GER HAHN Carla

NOR EID Emil Hasund
CZE FRIEDEL David
CZE ZATLOUKAL Jan
USA COURTNEY Kate
FIN TERONEN Anni
GER HAHN Carla
C1
09 - 10 Mar 2024 GER

Fullgaz Race powered by Ghost int. MTB Bundesliga

09 - 10 Mar 2024

Obergessertshausen


Winner
GER SCHEHL Niklas
GER SCHRIEVERS Lia
GER SCHWARZBAUER Luca
GER ADLER Max
GER KRAYER Lennart-Jan
GER BENZ Nina
NED POPPELAARS Elena
POL SZCZECINSKA Matylda

GER SCHEHL Niklas
GER SCHRIEVERS Lia
GER SCHWARZBAUER Luca
GER ADLER Max
GER KRAYER Lennart-Jan
GER BENZ Nina
NED POPPELAARS Elena
POL SZCZECINSKA Matylda
C1
10 Mar 2024 ESP

Green Series XCO Bilbao 2024

10 Mar 2024

Bilbao (Bizkaia)


Winner
ESP BARBER ARGUIMBAU Francesc
ESP GALAN CORTAZAR Unax
EST LÕIV Janika
ESP LOPEZ BURGOS Ana

ESP BARBER ARGUIMBAU Francesc
ESP GALAN CORTAZAR Unax
EST LÕIV Janika
ESP LOPEZ BURGOS Ana
C2
10 Mar 2024 ESP

Gran Premio Ciudad de Valladolid BTT XCO

10 Mar 2024

Valladolid


Winner
ESP CARVACHO SEVILLA Didac
ESP FRANCO GALLEGO Hugo
ESP SAGARDOY ZUNZARREN Estibaliz
MEX MARTIN GONZALEZ Cynthia Guadalupe

ESP CARVACHO SEVILLA Didac
ESP FRANCO GALLEGO Hugo
ESP SAGARDOY ZUNZARREN Estibaliz
MEX MARTIN GONZALEZ Cynthia Guadalupe
C2
10 Mar 2024 SUI

Argovia Vittoria-Fischer Cup: Capriasca Challange

10 Mar 2024

Tesserete


Winner
SUI COLOMBO Filippo
SUI TOTH Noel
POL GORYCKA Paula
SUI HOSNER Sereina

SUI COLOMBO Filippo
SUI TOTH Noel
POL GORYCKA Paula
SUI HOSNER Sereina
C2
12 - 17 Mar 2024 AUS

Australia National Championships - XCO - DHI - PUM - XCC - XC

12 - 17 Mar 2024

Newcastle


Winner
AUS IVORY Cameron
AUS DOYE Harry
AUS DODDS Joel
AUS HENDERSON Rebecca
AUS BURRELL Amelie
AUS FLINT Isabella
AUS MCCONNELL Daniel James
AUS CUTHBERT Zoe

AUS IVORY Cameron
AUS DOYE Harry
AUS DODDS Joel
AUS HENDERSON Rebecca
AUS BURRELL Amelie
AUS FLINT Isabella
AUS MCCONNELL Daniel James
AUS CUTHBERT Zoe
NC
15 Mar 2024 BRA

#1 - CIMTB - NOVA LIMA - XCC CLASS 3 - ELITE

15 Mar 2024

Nova Lima MG


Winner
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza

BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza
C3
15 - 17 Mar 2024 FRA

MTB French Cup Powered By SKF - XCO/XCC/XCE + UCI XCO Junior Series

15 - 17 Mar 2024

Marseille - Luminy


Winner
FRA KORETZKY Victor
BEL VAN LEE Sverre
FRA MARTIN Luca
FRA FERRAND PREVOT Pauline
FRA MOULIN Anaïs
GBR MACLEAN-HOWELL Ella
FRA KORETZKY Victor
FRA LECOMTE Loana

FRA KORETZKY Victor
BEL VAN LEE Sverre
FRA MARTIN Luca
FRA FERRAND PREVOT Pauline
FRA MOULIN Anaïs
GBR MACLEAN-HOWELL Ella
FRA KORETZKY Victor
FRA LECOMTE Loana
HC
15 - 17 Mar 2024 CHI

Chile National Championships - XCO - XCC

15 - 17 Mar 2024

Temuco


Winner
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI SAN MARTIN CARTES Maximiliano
CHI DELISSEN COVACEVICH Matt
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
CHI MEDINA FERNANDEZ Amalia
CHI HERNANDEZ AGUILAR Israel
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI DELICH PARDO Nicolas
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina

CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
CHI SAN MARTIN CARTES Maximiliano
CHI DELISSEN COVACEVICH Matt
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
CHI MEDINA FERNANDEZ Amalia
CHI HERNANDEZ AGUILAR Israel
CHI VIDAURRE KOSSMANN Martin
CHI DELICH PARDO Nicolas
CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina
NC
16 Mar 2024 ESP

Copa Catalana Internacional BTT Biking Point Gavà

16 Mar 2024

Gavà


Winner
ESP CULLELL ESTAPE Jofre
ESP MARCO GARCIA Alex
CZE LÖFFELMANN Karla
ESP GALI ESTEVA Kyra

ESP CULLELL ESTAPE Jofre
ESP MARCO GARCIA Alex
CZE LÖFFELMANN Karla
ESP GALI ESTEVA Kyra
C2
16 Mar 2024 BRA

#1 - CIMTB - NOVA LIMA - XCO CLASS 1 - JUNIOR

16 Mar 2024

Nova Lima MG


Winner
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara

BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara
C1
16 Mar 2024 GRE

Hellenic XCC Series #2

16 Mar 2024

Kilkis, Macedonia


Winner
GRE ATHANASIADIS Alexandros
GRE GIACHOU Eleftheria

GRE ATHANASIADIS Alexandros
GRE GIACHOU Eleftheria
C3
16 - 17 Mar 2024 ITA

Pineta Sperane XCO

16 - 17 Mar 2024

San Zeno di Montagna


Winner
ITA BERTA Martina
AUT HERZOG Eva
ITA BRAIDOT Luca
ITA BOSIO Tommaso

ITA BERTA Martina
AUT HERZOG Eva
ITA BRAIDOT Luca
ITA BOSIO Tommaso
C1
16 - 17 Mar 2024 SUI

Swiss Bike Cup Gränichen

16 - 17 Mar 2024

Gränichen


Winner
SUI FORSTER Lars
SUI SOMMER Sven
SUI KELLER Alessandra
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza

SUI FORSTER Lars
SUI SOMMER Sven
SUI KELLER Alessandra
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
C1
16 - 17 Mar 2024 PHI

Philippine National Championship - XCO / XCE

16 - 17 Mar 2024

Indang, Cavite


Winner
PHI VALDERAMA Mark Louwel
PHI YAOYAO Shagne Paula
PHI ROA Dhave
PHI COSTES Dianna Marie
PHI AGUJA John Andre
PHI RAPISORA Czeena Mharie

PHI VALDERAMA Mark Louwel
PHI YAOYAO Shagne Paula
PHI ROA Dhave
PHI COSTES Dianna Marie
PHI AGUJA John Andre
PHI RAPISORA Czeena Mharie
NC
17 Mar 2024 ESP

XCO Internacional Torrenueva Costa-Miranda Bike

17 Mar 2024

Torrenueva Costa


Winner
ESP VALERO SERRANO David
ESP FRANCO GALLEGO Hugo
POR QUEIRÓS Raquel
ESP MENA LOPEZ Ana Maria

ESP VALERO SERRANO David
ESP FRANCO GALLEGO Hugo
POR QUEIRÓS Raquel
ESP MENA LOPEZ Ana Maria
C2
17 Mar 2024 ESP

Superprestigio MTB

17 Mar 2024

Ancin


Winner
ESP CAMPOS MOTOS David Domingo
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
EST LÕIV Janika
MEX MARTIN GONZALEZ Cynthia Guadalupe

ESP CAMPOS MOTOS David Domingo
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
EST LÕIV Janika
MEX MARTIN GONZALEZ Cynthia Guadalupe
C1
17 Mar 2024 TUR

Aydin MTB Cup

17 Mar 2024

Aydin


Winner
UKR HUDYMA Oleksandr
KAZ MARCHENKO Ruslan
KAZ SARKULOVA Alina
TUR SEZER Emine

UKR HUDYMA Oleksandr
KAZ MARCHENKO Ruslan
KAZ SARKULOVA Alina
TUR SEZER Emine
C2
17 Mar 2024 BRA

#1 - CIMTB - NOVA LIMA - XCO CLASS 1 - ELITE

17 Mar 2024

Nova Lima MG


Winner
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza

BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza
C1
17 Mar 2024 GRE

Hellenic XCOMountain Bike #1

17 Mar 2024

Kilkis, Macedonia


Winner
GRE ANTONIADIS Dimitrios
GRE MANOLIDIS Efstratios
GRE KAROUSOU Eirini Maria
GRE GIACHOU Eleftheria
GRE THEOCHARI Maria Nektaria

GRE ANTONIADIS Dimitrios
GRE MANOLIDIS Efstratios
GRE KAROUSOU Eirini Maria
GRE GIACHOU Eleftheria
GRE THEOCHARI Maria Nektaria
C2
17 Mar 2024 CRO

XCO Losinj

17 Mar 2024

Mali Losinj


Winner
SLO NAGLIČ Rok
AUT FRIEDL Anatol
POL WOJTYLA Gabriela
AUT GRANGL Antonia

SLO NAGLIČ Rok
AUT FRIEDL Anatol
POL WOJTYLA Gabriela
AUT GRANGL Antonia
C1
22 Mar 2024 SRB

Serbia EPIC BASAK TRACTOR Andrevlje XCO #1

22 Mar 2024

Novi Sad


Winner
BEL SCHUERMANS Jens
GBR SHORT Isla
UKR RUBANENKO Anastasiia
GRE MANOLIDIS Efstratios

BEL SCHUERMANS Jens
GBR SHORT Isla
UKR RUBANENKO Anastasiia
GRE MANOLIDIS Efstratios
C1
23 Mar 2024 AUS

Oceanian Continental Championships - XCO

23 Mar 2024

Brisbane


Winner
NZL COOPER Anton
NZL MAXWELL Samara
NZL ROSE Ethan
NZL ADAMS Fletcher
NZL DONALD Millie

NZL COOPER Anton
NZL MAXWELL Samara
NZL ROSE Ethan
NZL ADAMS Fletcher
NZL DONALD Millie
CC
23 Mar 2024 SRB

Serbia EPIC BASAK TRACTOR Andrevlje XCO #1

23 Mar 2024

Novi Sad


Winner
BEL SCHUERMANS Jens
GRE MANOLIDIS Efstratios
BEL DETILLEUX Emeline
CZE STŘÍBNÁ Julie

BEL SCHUERMANS Jens
GRE MANOLIDIS Efstratios
BEL DETILLEUX Emeline
CZE STŘÍBNÁ Julie
C1
23 Mar 2024 USA

Tennessee National

23 Mar 2024

Oliver Springs


Winner
CAN RAMSAY Noah
USA MALONEY Madison

CAN RAMSAY Noah
USA MALONEY Madison
C3
23 Mar 2024 USA

Orange Seal Pro Cup p/b Vailocity + UCI XCO Junior Series

23 Mar 2024

Temecula


Winner
USA BLEVINS Christopher
USA KONECNY Nicholas
USA SIPPY Ivan
USA BATTEN Haley
USA LOPEZ DE SAN ROMAN Vida
USA KRAFFT Ellie

USA BLEVINS Christopher
USA KONECNY Nicholas
USA SIPPY Ivan
USA BATTEN Haley
USA LOPEZ DE SAN ROMAN Vida
USA KRAFFT Ellie
C1
24 Mar 2024 AUT

32. KTM Kamptal Trophy

24 Mar 2024

Langenlois/Zöbing


Winner
AUT BAIR Mario
AUT HOFER Valentin
GER DAUBERMANN Leonie
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza

AUT BAIR Mario
AUT HOFER Valentin
GER DAUBERMANN Leonie
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
C1
24 Mar 2024 ESP

Copa Catalana Internacional BTT Biking Point Corró D'amunt

24 Mar 2024

Corró d'Amunt


Winner
ESP CULLELL ESTAPE Jofre
ESP FERRAN VILADIU Pol
ESP CANO ESPINOSA Marta
ESP RATERA TENORIO Mariona

ESP CULLELL ESTAPE Jofre
ESP FERRAN VILADIU Pol
ESP CANO ESPINOSA Marta
ESP RATERA TENORIO Mariona
C2
24 Mar 2024 SLO

XCO Vrtojba

24 Mar 2024

Vrtojba


Winner
ITA BRAIDOT Daniele
SLO STAJNAR Gasper
NED TAUBER Anne
ITA RIZZI Sabrina

ITA BRAIDOT Daniele
SLO STAJNAR Gasper
NED TAUBER Anne
ITA RIZZI Sabrina
C1
24 Mar 2024 SRB

Serbia Epic Medipol Andrevlje XCO #2

24 Mar 2024

Novi Sad


Winner
GER EDER Fabian
CZE MUŠÁLEK Jakub
GBR SHORT Isla
UKR RUBANENKO Anastasiia

GER EDER Fabian
CZE MUŠÁLEK Jakub
GBR SHORT Isla
UKR RUBANENKO Anastasiia
C1
24 Mar 2024 SUI

Swiss Bike Cup + UCI XCO Junior Series

24 Mar 2024

Rivera


Winner
FRA SARROU Jordan
SUI ALDER Micha
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI LIEHNER Lara
SUI TREUDLER Finn
ITA CORVI Valentina

FRA SARROU Jordan
SUI ALDER Micha
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI LIEHNER Lara
SUI TREUDLER Finn
ITA CORVI Valentina
HC
24 Mar 2024 USA

Tennessee National

24 Mar 2024

Oliver Springs


Winner
CAN PUNCHARD Cole
USA FRAZIER George
COL ROA MUÑOZ Ana Maria
USA MCELROY Ingrid

CAN PUNCHARD Cole
USA FRAZIER George
COL ROA MUÑOZ Ana Maria
USA MCELROY Ingrid
C1
24 Mar 2024 ESP

XVI GP Ayto Erandio - Green Series XCO - Akarlanda

24 Mar 2024

Erandio (Parke Akarlanda) Bizkaia


Winner
ESP VALERO SERRANO David
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
FRA ONESTI Olivia
ESP ESTRADA MARTINEZ Monica

ESP VALERO SERRANO David
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
FRA ONESTI Olivia
ESP ESTRADA MARTINEZ Monica
C2
24 Mar 2024 BER

Bermuda National Championships - XCO

24 Mar 2024

Warwick


Winner
BER HORSFIELD Robin
BER OLANDER Panzy
BER MILLINGTON Charlotte

BER HORSFIELD Robin
BER OLANDER Panzy
BER MILLINGTON Charlotte
NC
29 Mar 2024 ISR

Israel Cup Kule

29 Mar 2024

Kule


Winner
ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR HASON Maya

ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR HASON Maya
C1
29 - 31 Mar 2024 RSA

SA XCO Cup Series + UCI XCO Junior Series

29 - 31 Mar 2024

Gauteng


Winner
RSA MOIR Luke
RSA JACOBS Tyler
RSA HATHERLY Alan
RSA WILSON Omar
RSA JACOBS Tyler
RSA MACKINNON Jodi

RSA MOIR Luke
RSA JACOBS Tyler
RSA HATHERLY Alan
RSA WILSON Omar
RSA JACOBS Tyler
RSA MACKINNON Jodi
C1
30 Mar 2024 CZE

AC Heating cup STUPNO - Horská kola Stupno

30 Mar 2024

Brasy


Winner
CZE CINK Ondřej
CZE FRIEDEL David
CZE SRNSKÁ Patricie
CZE GOTTWALDOVÁ Amálie

CZE CINK Ondřej
CZE FRIEDEL David
CZE SRNSKÁ Patricie
CZE GOTTWALDOVÁ Amálie
C2
30 Mar 2024 SUI

Bikerennen Arbon

30 Mar 2024

Arbon


Winner
SUI STÄDLER Sirin
SUI HALTER Nicolas

SUI STÄDLER Sirin
SUI HALTER Nicolas
C3
30 Mar 2024 ESP

Volcat BTT Igualada - XCO E1

30 Mar 2024

Igualada


Winner
CZE RAUCHFUSS Marek
ESP FERRAN VILADIU Pol
CZE LÖFFELMANN Karla

CZE RAUCHFUSS Marek
ESP FERRAN VILADIU Pol
CZE LÖFFELMANN Karla
C3
30 - 31 Mar 2024 BRA

Internacional Chaoyang Estrada Real

30 - 31 Mar 2024

Itabirito MG


Winner
AUS FOX Sam
BRA OLIVEIRA DA SILVA Sabrina
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
BRA FERREIRA DE SOUZA Hercilia Najara
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara

AUS FOX Sam
BRA OLIVEIRA DA SILVA Sabrina
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
BRA FERREIRA DE SOUZA Hercilia Najara
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara
C1
30 - 31 Mar 2024 ITA

3# Internazionali D’Italia Series - Santoporo XC

30 - 31 Mar 2024

Esanatoglia


Winner
GBR ORR Cameron
ITA BOSIO Tommaso
DEN PEDERSEN Sofie
ITA MARTINOLI Giada

GBR ORR Cameron
ITA BOSIO Tommaso
DEN PEDERSEN Sofie
ITA MARTINOLI Giada
C1
31 Mar 2024 NED

3 Nations Cup: Zwiep Scott Cup - XCO

31 Mar 2024

Oldenzaal


Winner
NED TEUNISSEN VAN MANEN Rens
NED TEUNISSEN VAN MANEN Rens
GBR INGLIS Grace
NED KALIS Bloeme

NED TEUNISSEN VAN MANEN Rens
NED TEUNISSEN VAN MANEN Rens
GBR INGLIS Grace
NED KALIS Bloeme
C2
31 Mar 2024 SRB

Serbia EPIC ŠKODA Požarevac XCO #2

31 Mar 2024

Požarevac


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
HUN TAKÁCS Zsombor
HUN BUZSÁKI Virág
UKR RUBANENKO Anastasiia

UKR TITARENKO Dmytro
HUN TAKÁCS Zsombor
HUN BUZSÁKI Virág
UKR RUBANENKO Anastasiia
C1
31 Mar 2024 ESP

Volcat BTT Igualada - XCO E2

31 Mar 2024

Igualada


Winner
CZE RAUCHFUSS Marek
CZE LÖFFELMANN Karla
FRA LARDENNOIS Esteban

CZE RAUCHFUSS Marek
CZE LÖFFELMANN Karla
FRA LARDENNOIS Esteban
C3
03 Apr 2024 USA

US Pro Cup presented by Ozark Foundation

03 Apr 2024

Fayetteville


Winner
USA BLEVINS Christopher
USA KONECNY Nicholas
CAN PAILLE Zorak
CAN JACKSON Jennifer
CAN CARRIER Rafaelle
CAN LOWE Marin

USA BLEVINS Christopher
USA KONECNY Nicholas
CAN PAILLE Zorak
CAN JACKSON Jennifer
CAN CARRIER Rafaelle
CAN LOWE Marin
C1
04 - 07 Apr 2024 BRA

MTB Festival + UCI XCO Junior Series

04 - 07 Apr 2024

Mairiporã SP


Winner
BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
FRA DUBAU Joshua
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
SUI TREUDLER Finn
USA BLUNK Savilia
BRA DE OLIVEIRA VIEIRA Anna Vitoria
BRA SALVINI MORGEN Giuliana

BRA BASTOS GALINSKI Ulan
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
FRA DUBAU Joshua
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
SUI TREUDLER Finn
USA BLUNK Savilia
BRA DE OLIVEIRA VIEIRA Anna Vitoria
BRA SALVINI MORGEN Giuliana
C1
05 Apr 2024 NED

Watersley XCC Challenge

05 Apr 2024

Sittard


Winner

C3
05 Apr 2024 NED

Dutch National Championships - XCC

05 Apr 2024

Sittard


Winner

NC
05 - 06 Apr 2024 USA

US Pro Cup presented by Ozark Foundation + UCI XCO Junior Series

05 - 06 Apr 2024

Fayetteville


Winner
USA BLEVINS Christopher
CAN JACKSON Jennifer
USA KONECNY Nicholas
USA AMOS Riley
CAN JACKSON Jennifer
CAN CARRIER Rafaelle
USA CIOPPA Bailey

USA BLEVINS Christopher
CAN JACKSON Jennifer
USA KONECNY Nicholas
USA AMOS Riley
CAN JACKSON Jennifer
CAN CARRIER Rafaelle
USA CIOPPA Bailey
HC
05 - 06 Apr 2024 ITA

Marlene Südtirol Sunshine Race + UCI XCO Junior Series

05 - 06 Apr 2024

Nalles Bz


Winner
FRA AZZARO Mathis
FRA FERRAND PREVOT Pauline
ITA AVONDETTO Simone
SUI HALTER Nicolas
FRA GUAY Mathis
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI LIEHNER Lara
GER LIPP Finja

FRA AZZARO Mathis
FRA FERRAND PREVOT Pauline
ITA AVONDETTO Simone
SUI HALTER Nicolas
FRA GUAY Mathis
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI LIEHNER Lara
GER LIPP Finja
HC
06 - 07 Apr 2024 SUI

Swiss Bike Cup Lugano

06 - 07 Apr 2024

Lugano


Winner
FRA GRIOT Thomas
SUI ALDER Micha
POL GORYCKA Paula
SUI HOSNER Sereina

FRA GRIOT Thomas
SUI ALDER Micha
POL GORYCKA Paula
SUI HOSNER Sereina
C1
06 - 07 Apr 2024 POR

Abrantes - XCO

06 - 07 Apr 2024

Abrantes, Portugal


Winner
ESP GARCIA VAZQUEZ Alejandro
POR MONTEIRO Joana
POR GUERRA Beatriz
POR COSTA Mário

ESP GARCIA VAZQUEZ Alejandro
POR MONTEIRO Joana
POR GUERRA Beatriz
POR COSTA Mário
C1
06 - 07 Apr 2024 COL

COPACOLOMBIAMTBGWSHIMANO-1

06 - 07 Apr 2024

Ibague, Tolima


Winner
COL MONROY Juan Fernando
COL GARZON MELO Gloria
COL ORTIZ VELASQUEZ Luisa Fernanda
COL CANTOR SANCHEZ Jonathan David
COL GARZON MELO Gloria

COL MONROY Juan Fernando
COL GARZON MELO Gloria
COL ORTIZ VELASQUEZ Luisa Fernanda
COL CANTOR SANCHEZ Jonathan David
COL GARZON MELO Gloria
C2
07 Apr 2024 ESP

Shimano Supercup Massi Santa Susanna

07 Apr 2024

Santa Susanna


Winner
ESP CULLELL ESTAPE Jofre
FRA LARDENNOIS Esteban
SWE GUSTAFZZON Linn
ESP RATERA TENORIO Mariona

ESP CULLELL ESTAPE Jofre
FRA LARDENNOIS Esteban
SWE GUSTAFZZON Linn
ESP RATERA TENORIO Mariona
C1
07 Apr 2024 TUR

Izmir Mtb Cup

07 Apr 2024

Izmir


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
TUR ORNEK Deniz
UKR SLOBODYAN Iryna
TUR SEZER Emine

UKR TITARENKO Dmytro
TUR ORNEK Deniz
UKR SLOBODYAN Iryna
TUR SEZER Emine
C2
07 Apr 2024 NED

Watersley XCO Challenge

07 Apr 2024

Sittard


Winner
NED VAN DIJK Chris
NED BRASPENNING Martijn
NED KOOPMANS Lotte
NED CABACA Mae

NED VAN DIJK Chris
NED BRASPENNING Martijn
NED KOOPMANS Lotte
NED CABACA Mae
C1
12 Apr 2024 ISR

Israel Cup3 Kule

12 Apr 2024

Kule Forest


Winner
MEX MARTINEZ GALVAN Amando
ISR DINERMAN Asaf
MEX CLARK INFANTE Ana Ruth
ISR RIVNER Yahli

MEX MARTINEZ GALVAN Amando
ISR DINERMAN Asaf
MEX CLARK INFANTE Ana Ruth
ISR RIVNER Yahli
C2
12 Apr 2024 USA

Piney Hills Classic + UCI XCO Junior Series

12 Apr 2024

Ruston, Louisiana


Winner
CAN ORSCHEL Tyler
USA THIEL Maddex
MEX HIJAR MARIN Fatima Anahi
USA MCELROY Ingrid

CAN ORSCHEL Tyler
USA THIEL Maddex
MEX HIJAR MARIN Fatima Anahi
USA MCELROY Ingrid
C2
12 - 13 Apr 2024 BOL

Junior Bolivarian Games

12 - 13 Apr 2024

Sucre


Winner
COL GOMEZ ALARCON Nestor
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia Antonia

COL GOMEZ ALARCON Nestor
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia Antonia
JR
12 - 14 Apr 2024 BRA

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC

12 - 14 Apr 2024

Mairiporã


Winner
SWE RISSVEDS Jenny
USA BLEVINS Christopher
GBR RICHARDS Evie
NZL GAZE Samuel
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira

SWE RISSVEDS Jenny
USA BLEVINS Christopher
GBR RICHARDS Evie
NZL GAZE Samuel
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira
WC
13 Apr 2024 CRO

XCO Premantura Rocky Trails

13 Apr 2024

Pula, Premantura


Winner
GER STRÄHLE Sven
POL HANKUS Piotr
BEL DETILLEUX Emeline
ITA BIANCHINI Sofia

GER STRÄHLE Sven
POL HANKUS Piotr
BEL DETILLEUX Emeline
ITA BIANCHINI Sofia
C1
13 Apr 2024 USA

Piney Hills Classic

13 Apr 2024

Ruston, Louisiana


Winner
USA SPRANGER Jack
USA MOSTELLER Luke
MEX HIJAR MARIN Fatima Anahi
USA MCELROY Ingrid

USA SPRANGER Jack
USA MOSTELLER Luke
MEX HIJAR MARIN Fatima Anahi
USA MCELROY Ingrid
C2
13 Apr 2024 CZE

AC Heating cup STŘÍBRO - Velká cena KION Group

13 Apr 2024

Stříbro


Winner
CZE ŠKARNITZL Jan
AUS DOYE Harry
CZE NOVOTNÁ Aneta
POL MATULA Alicja

CZE ŠKARNITZL Jan
AUS DOYE Harry
CZE NOVOTNÁ Aneta
POL MATULA Alicja
C3
13 Apr 2024 KEN

Kenyan National Championships - XCO - XCC

13 Apr 2024

Karura Forest (Nairobi City)


Winner
KEN KARANJA Peter

KEN KARANJA Peter
NC
13 - 14 Apr 2024 POR

Internacional Super Cup XCO Ansião

13 - 14 Apr 2024

Ansião


Winner
POR COSTA Mário
ESP VIZCAINO BAUTISTA David
POR MONTEIRO Joana
POR VASCONCELOS Margarida

POR COSTA Mário
ESP VIZCAINO BAUTISTA David
POR MONTEIRO Joana
POR VASCONCELOS Margarida
C2
14 Apr 2024 ESP

Superprestigio MTB

14 Apr 2024

Caparroso


Winner
POR MARINHEIRO Ricardo
POR FONSECA João
ESP CANO ESPINOSA Marta
ESP ESTRADA MARTINEZ Monica

POR MARINHEIRO Ricardo
POR FONSECA João
ESP CANO ESPINOSA Marta
ESP ESTRADA MARTINEZ Monica
C1
19 - 20 Apr 2024 NAM

Namibia XC 1 + UCI XCO Junior Series

19 - 20 Apr 2024

Windhoek


Winner
NAM MILLER Alexander
NAM SURÉN Roger
RSA BABER Lilian
NAM JANSE VAN VUUREN Delsia

NAM MILLER Alexander
NAM SURÉN Roger
RSA BABER Lilian
NAM JANSE VAN VUUREN Delsia
C1
19 - 21 Apr 2024 BRA

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC

19 - 21 Apr 2024

Araxá, Minas Gerais


Winner
USA BATTEN Haley
DEN ANDREASSEN Simon
USA BATTEN Haley
FRA KORETZKY Victor
GER BÖHM Kira
USA AMOS Riley
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira

USA BATTEN Haley
DEN ANDREASSEN Simon
USA BATTEN Haley
FRA KORETZKY Victor
GER BÖHM Kira
USA AMOS Riley
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira
WC
20 Apr 2024 SVK

XCO Drozdovo

20 Apr 2024

Bike Park Drozdovo


Winner
POL HELTA Filip
CZE BAŽANT Kryštof
POL WOJTYLA Gabriela
CZE GOTTWALDOVÁ Amálie

POL HELTA Filip
CZE BAŽANT Kryštof
POL WOJTYLA Gabriela
CZE GOTTWALDOVÁ Amálie
C1
20 Apr 2024 POL

XXI MTB "Rusza Peleton" Puchar Polski II Memoriał im. Wiesława Grabka

20 Apr 2024

Ogrodniczki, gm. Supraśl


Winner
POL LUKASIK Krzysztof
POL JAROSLAWSKI Maciej
POL SZCZECINSKA Matylda
POL MARTYNSKA - MAZURKIEWICZ Hanna

POL LUKASIK Krzysztof
POL JAROSLAWSKI Maciej
POL SZCZECINSKA Matylda
POL MARTYNSKA - MAZURKIEWICZ Hanna
C3
20 Apr 2024 GRE

Hellenic XCC Series #3

20 Apr 2024

Mandra, Attica


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
BEL DETILLEUX Emeline

UKR TITARENKO Dmytro
BEL DETILLEUX Emeline
C3
20 Apr 2024 MAS

Helaz XCO Series 1

20 Apr 2024

Dungun, Terengganu


Winner
INA FANANI Zaenal
MAS NOR EFFANDY Muhammad Effan Wafiy
MAS SHAARI Nur Fitrah
MAS ISMAIL Nur Shamimie Suzana

INA FANANI Zaenal
MAS NOR EFFANDY Muhammad Effan Wafiy
MAS SHAARI Nur Fitrah
MAS ISMAIL Nur Shamimie Suzana
C2
21 Apr 2024 ESP

G.P. X-SAUCE/ Super Cuper MTB / Copa De Madrid MTB

21 Apr 2024

Alpedrete (Madrid)


Winner
POR FERREIRA Roberto
ESP FRANCO GALLEGO Hugo
POL BOROWIECKA Barbara
ESP PATIÑO VILLANUEVA Lorena

POR FERREIRA Roberto
ESP FRANCO GALLEGO Hugo
POL BOROWIECKA Barbara
ESP PATIÑO VILLANUEVA Lorena
C1
21 Apr 2024 ESP

Green Series XCO Ispaster 2024

21 Apr 2024

Ispaster


Winner
FRA HEMON Julien
FRA SALIERNO RUAMPS Lucas
IRI PARTOAZAR Faranak
FRA CHAPON Manon

FRA HEMON Julien
FRA SALIERNO RUAMPS Lucas
IRI PARTOAZAR Faranak
FRA CHAPON Manon
C2
21 Apr 2024 GRE

Hellenic XCO Mountain Bike #2

21 Apr 2024

Mandra, Attica


Winner
UKR TITARENKO Dmytro
GRE STAMATOPOULOS Andreas
BEL DETILLEUX Emeline
GRE THEOCHARI Maria Nektaria

UKR TITARENKO Dmytro
GRE STAMATOPOULOS Andreas
BEL DETILLEUX Emeline
GRE THEOCHARI Maria Nektaria
C2
21 Apr 2024 GBR

British Cycling National Cross Country Series Round 1

21 Apr 2024

Kirroughtree Forest


Winner
GBR MEIN Thomas
GBR STANDEN Max
GBR MACLEAN-HOWELL Ella
GBR JACKSON Bethany-Ann

GBR MEIN Thomas
GBR STANDEN Max
GBR MACLEAN-HOWELL Ella
GBR JACKSON Bethany-Ann
C2
25 Apr 2024 POR

XVIII BTT XCO de Vila Franca

25 Apr 2024

Vila Franca - Viana do Castelo


Winner
POR FERREIRA Roberto
POR FONSECA João
POR SANTOS Ana
ESP PATIÑO VILLANUEVA Lorena

POR FERREIRA Roberto
POR FONSECA João
POR SANTOS Ana
ESP PATIÑO VILLANUEVA Lorena
C1
26 Apr 2024 BRA

#2 - CIMTB - ARAXÁ 21 YEARS - XCC CLASS 3 - ELITE

26 Apr 2024

Araxá MG


Winner
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen

BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA FERNANDES OLIMPIO Karen
C3
26 - 27 Apr 2024 NAM

Namibian National Championships - XCO - XCC - E-XC

26 - 27 Apr 2024

Windhoek


Winner
NAM MILLER Alexander
NAM DU PLESSIS Monique
NAM MILLER Alexander
NAM SURÉN Roger
NAM LOWE Kevin
NAM DU PLESSIS Monique
NAM JANSE VAN VUUREN Delsia
NAM AUCHAS Ashanti

NAM MILLER Alexander
NAM DU PLESSIS Monique
NAM MILLER Alexander
NAM SURÉN Roger
NAM LOWE Kevin
NAM DU PLESSIS Monique
NAM JANSE VAN VUUREN Delsia
NAM AUCHAS Ashanti
NC
27 Apr 2024 SRB

Serbia EPIC Petrovaradin Fortress BIKE FEST

27 Apr 2024

Novi Sad


Winner
SUI GEES Andrin
SVK VRANÁK Lukáš
SVK KESEG ŠTEVKOVÁ Janka
UKR ZAPOROZHETS Sofiia

SUI GEES Andrin
SVK VRANÁK Lukáš
SVK KESEG ŠTEVKOVÁ Janka
UKR ZAPOROZHETS Sofiia
C1
27 Apr 2024 ITA

MTB Caneva Trophy

27 Apr 2024

Stevenà di Caneva ( PN)


Winner
ITA BERTOLINI Gioele
ITA STENICO Mattia
ITA CORTINOVIS Sara
ITA RIZZI Sabrina

ITA BERTOLINI Gioele
ITA STENICO Mattia
ITA CORTINOVIS Sara
ITA RIZZI Sabrina
C1
27 Apr 2024 SWE

Klippingracet

27 Apr 2024

Säter


Winner
SWE ELOFSSON Edvin
SWE UNGER Anton
SWE GUSTAFZZON Linn
SWE ÅLSJÖ Elin

SWE ELOFSSON Edvin
SWE UNGER Anton
SWE GUSTAFZZON Linn
SWE ÅLSJÖ Elin
C2
27 Apr 2024 BRA

#2 - CIMTB - ARAXÁ 21 YEARS - XCO CLASS HC - JUNIOR

27 Apr 2024

Araxá MG


Winner
BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
BRA CARVALHO DOS SANTOS Nina

BRA RIBEIRO BRAVO Henrique
BRA CARVALHO DOS SANTOS Nina
HC
27 - 28 Apr 2024 GER

International MTB Bundesliga - Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock + UCI XCO Junior Series

27 - 28 Apr 2024

Heubach


Winner
GER LIST David
ESP GARCIA VAZQUEZ Alejandro
GER KRAYER Lennart-Jan
GER BENZ Nina
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
GBR MACLEAN-HOWELL Ella

GER LIST David
ESP GARCIA VAZQUEZ Alejandro
GER KRAYER Lennart-Jan
GER BENZ Nina
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
GBR MACLEAN-HOWELL Ella
HC
27 - 28 Apr 2024 NOR

Soon Bike days

27 - 28 Apr 2024

Son


Winner
NOR ROKKE Sondre
NOR LAFORCE Oda
NOR RØHME Knut
NOR LAFORCE Aksel
NOR LAFORCE Oda
NOR EKROLL Eline

NOR ROKKE Sondre
NOR LAFORCE Oda
NOR RØHME Knut
NOR LAFORCE Aksel
NOR LAFORCE Oda
NOR EKROLL Eline
C1
27 - 28 Apr 2024 POR

Taça Portugal XCO

27 - 28 Apr 2024

Lousada


Winner
POR FERREIRA Roberto
POR FONSECA João
POR SANTOS Ana
POR GUERRA Beatriz

POR FERREIRA Roberto
POR FONSECA João
POR SANTOS Ana
POR GUERRA Beatriz
C1
27 - 28 Apr 2024 BUL

Yambol Bike Cup

27 - 28 Apr 2024

Yambol


Winner
UKR KONIAIEV Oleksandr
BUL DOBREV Nikola
UKR SHERSTIUK Maria

UKR KONIAIEV Oleksandr
BUL DOBREV Nikola
UKR SHERSTIUK Maria
C2
27 - 28 Apr 2024 COL

Festival Mezuena Chía + UCI Junior Series XCO

27 - 28 Apr 2024

Chia


Winner
COL HERNANDEZ MURCIA Jairo
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia

COL HERNANDEZ MURCIA Jairo
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
C3
27 - 28 Apr 2024 DEN

Shimano MTB Liga #1

27 - 28 Apr 2024

Holte


Winner
DEN BOHÉ Caroline
DEN ANDERSEN Freja
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN HOUGS Nikolaj

DEN BOHÉ Caroline
DEN ANDERSEN Freja
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN HOUGS Nikolaj
C2
28 Apr 2024 CRO

MTB Croatia Cup - Vodice

28 Apr 2024

Vodice


Winner
SLO NAGLIČ Rok
SLO UTRANKER Filip
BIH NJEMČEVIĆ Lejla
SLO MESOJEDEC Zoja

SLO NAGLIČ Rok
SLO UTRANKER Filip
BIH NJEMČEVIĆ Lejla
SLO MESOJEDEC Zoja
C1
28 Apr 2024 ESP

Shimano Supercup Massi Sabiñánigo

28 Apr 2024

Sabiñánigo


Winner
ESP CULLELL ESTAPE Jofre
ESP GALAN CORTAZAR Unax
CAN HOLMGREN Isabella
ESP CAPELLA FLORIT Neus

ESP CULLELL ESTAPE Jofre
ESP GALAN CORTAZAR Unax
CAN HOLMGREN Isabella
ESP CAPELLA FLORIT Neus
C1
28 Apr 2024 TUR

Gebze MTB Cup

28 Apr 2024

Kocaeli


Winner
TUR YAVUZ Emre
TUR ORNEK Deniz
TUR BEKAR Azize
TUR SEZER Emine

TUR YAVUZ Emre
TUR ORNEK Deniz
TUR BEKAR Azize
TUR SEZER Emine
C3
28 Apr 2024 SUI

Argovia Vittoria-Fischer Bike Cup Lostorf

28 Apr 2024

Lostorf


Winner
SUI LEUGGER Seraina
SUI TSCHUMI Chloe
SUI BURKI Nick
SUI HOCHSTRASSER Lenny

SUI LEUGGER Seraina
SUI TSCHUMI Chloe
SUI BURKI Nick
SUI HOCHSTRASSER Lenny
C2
28 Apr 2024 SRB

Serbia EPIC Petrovaradin Fortress BIKE FEST

28 Apr 2024

Novi Sad


Winner
SVK ULÍK Matej
SVK VRANÁK Lukáš
SVK KESEG ŠTEVKOVÁ Janka
UKR ZAPOROZHETS Sofiia

SVK ULÍK Matej
SVK VRANÁK Lukáš
SVK KESEG ŠTEVKOVÁ Janka
UKR ZAPOROZHETS Sofiia
C1
28 Apr 2024 BRA

#2 - CIMTB - ARAXÁ 21 YEARS - XCO CLASS HC - ELITE/U23

28 Apr 2024

Araxá MG


Winner
BRA MALACARNE Alex Junior
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza
BRA COCUZZI Luiza
BRA MALACARNE Alex Junior

BRA MALACARNE Alex Junior
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza
BRA COCUZZI Luiza
BRA MALACARNE Alex Junior
HC
01 May 2024 POR

Paredes de Coura Internacional XCO

01 May 2024

Paredes de Coura


Winner
POR COSTA Mário
POR ANGÉLICO Lucas
POR QUEIRÓS Raquel
ALB KABETAJ Nelia

POR COSTA Mário
POR ANGÉLICO Lucas
POR QUEIRÓS Raquel
ALB KABETAJ Nelia
C2
02 - 05 May 2024 FRA

French National Championships - XCO - XCE - XCC

02 - 05 May 2024

Levens


Winner
FRA AZZARO Mathis
FRA LECOMTE Loana
FRA SARROU Jordan
FRA MARTINO Dorian
FRA GUAY Mathis
FRA LECOMTE Loana
FRA MULLER Amandine

FRA AZZARO Mathis
FRA LECOMTE Loana
FRA SARROU Jordan
FRA MARTINO Dorian
FRA GUAY Mathis
FRA LECOMTE Loana
FRA MULLER Amandine
NC
03 May 2024 ITA

Italian National Championships - XCC

03 May 2024

Nervesa Della Battaglia Tv


Winner
ITA AVONDETTO Simone
ITA SPECIA Giada

ITA AVONDETTO Simone
ITA SPECIA Giada
NC
03 - 04 May 2024 NOR

Rye bike festival / Rye terrengsykkelfestival XCO-XCC

03 - 04 May 2024

Oslo


Winner
NOR FARSTADVOLL Martin E.
NOR BJØRKLUND Hedda Brenningen
NOR FARSTADVOLL Martin E.
NOR BJØRKLUND Hedda Brenningen

NOR FARSTADVOLL Martin E.
NOR BJØRKLUND Hedda Brenningen
NOR FARSTADVOLL Martin E.
NOR BJØRKLUND Hedda Brenningen
C3
03 - 04 May 2024 RSA

South African National Championships - XCO - XCC

03 - 04 May 2024

Cape Town


Winner
RSA HATHERLY Alan
RSA LILL Candice
RSA FOSTER Michael
RSA CLEARY Samuel
RSA MOIR Luke
RSA LILL Candice
RSA MACKRIDGE Errin
RSA JACOBS Tyler

RSA HATHERLY Alan
RSA LILL Candice
RSA FOSTER Michael
RSA CLEARY Samuel
RSA MOIR Luke
RSA LILL Candice
RSA MACKRIDGE Errin
RSA JACOBS Tyler
NC
04 May 2024 POL

Maja Włoszczowska MTB Race

04 May 2024

Jelenia Góra


Winner
POL LUKASIK Krzysztof
POL JAROSLAWSKI Maciej
POL GORYCKA Paula
POL GLINIECKA Nikola

POL LUKASIK Krzysztof
POL JAROSLAWSKI Maciej
POL GORYCKA Paula
POL GLINIECKA Nikola
C1
04 May 2024 ITA

XCO Del Montello - Rive Degli Angeli

04 May 2024

Montello - Nervesa della Battaglia - Santissimi Angeli


Winner
ITA BERTOLINI Gioele
ITA BERTA Martina
ITA STENICO Mattia
ITA MARTINOLI Giada

ITA BERTOLINI Gioele
ITA BERTA Martina
ITA STENICO Mattia
ITA MARTINOLI Giada
C1
04 May 2024 AUT

1. XCC Wilder Kaiser MTB Race

04 May 2024

Scheffau am Wilden Kaiser, Tirol


Winner
GER KÖNIG Tobias
GER KRAVANJA Andrea

GER KÖNIG Tobias
GER KRAVANJA Andrea
C3
04 - 05 May 2024 CZE

Czech MTB Cup

04 - 05 May 2024

Mesto Touskov


Winner
AUT BAIR Mario
CZE FRIEDEL David
CZE HOLUBOVÁ Adéla
HUN BRUCHNER Regina

AUT BAIR Mario
CZE FRIEDEL David
CZE HOLUBOVÁ Adéla
HUN BRUCHNER Regina
C1
04 - 05 May 2024 POR

XCO Super Cup

04 - 05 May 2024

Marmeleira-Mortágua


Winner
POR SANTOS Ana
ALB KABETAJ Nelia
POR COSTA Mário
POR GALVÃO Duarte

POR SANTOS Ana
ALB KABETAJ Nelia
POR COSTA Mário
POR GALVÃO Duarte
C2
05 May 2024 ESP

Abadiño Green Series XCO 2024

05 May 2024

Abadiño (Bizkaia)


Winner
ESP ESTEBAN AGUERO Ismael
ESP GALAN CORTAZAR Unax
ESP SAGARDOY ZUNZARREN Estibaliz
ESP LOPEZ BURGOS Ana

ESP ESTEBAN AGUERO Ismael
ESP GALAN CORTAZAR Unax
ESP SAGARDOY ZUNZARREN Estibaliz
ESP LOPEZ BURGOS Ana
C2
05 May 2024 ESP

Shimano Supercup Massi Baza

05 May 2024

Baza


Winner
ESP VALERO SERRANO David
ESP CAMPS CLAPERA Jordi
POR QUEIRÓS Raquel
ESP CAPELLA FLORIT Neus

ESP VALERO SERRANO David
ESP CAMPS CLAPERA Jordi
POR QUEIRÓS Raquel
ESP CAPELLA FLORIT Neus
C1
05 May 2024 BEL

MTB Weekend Eupen

05 May 2024

Eupen


Winner
BEL DE FROIDMONT Pierre
NED VAN GEEST Brent
NED PIETERSE Puck
NED POPPELAARS Elena

BEL DE FROIDMONT Pierre
NED VAN GEEST Brent
NED PIETERSE Puck
NED POPPELAARS Elena
C2
05 May 2024 NOR

Rye bike festival / Rye terrengsykkelfestival - XCO

05 May 2024

Oslo


Winner
NOR RØHME Knut
NOR LAFORCE Aksel
NOR LAFORCE Oda
NOR AASEBØ Kamilla

NOR RØHME Knut
NOR LAFORCE Aksel
NOR LAFORCE Oda
NOR AASEBØ Kamilla
C1
05 May 2024 SUI

Ökk Bike Revolution #1 + UCI XCO Junior Series

05 May 2024

Chur


Winner
SUI FORSTER Lars
SUI HALTER Nicolas
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI LIEHNER Lara
SUI TREUDLER Finn
SUI BENOIT Elina

SUI FORSTER Lars
SUI HALTER Nicolas
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI LIEHNER Lara
SUI TREUDLER Finn
SUI BENOIT Elina
HC
05 May 2024 AUT

Wilder Kaiser MTB Race

05 May 2024

Scheffau am Wilden Kaiser / Tirol


Winner
GER STRÄHLE Sven
AUT WIEDMANN Tamara
AUT BARRET MAUNZ Maks Alfred
AUT SOMMER Nicole

GER STRÄHLE Sven
AUT WIEDMANN Tamara
AUT BARRET MAUNZ Maks Alfred
AUT SOMMER Nicole
C2
05 May 2024 SLO

Slovenian National Championship - XCC

05 May 2024

Ljubljana


Winner

NC
08 - 12 May 2024 ROU

UEC Mountainbike European Continental Championships - XCO/XCC/XCR

08 - 12 May 2024

Cheile Gradistei


Winner
ITA AVONDETTO Simone
NED PIETERSE Puck
DEN HOUGS Nikolaj
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
DEN ANDREASSEN Simon
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI TREUDLER Finn
SUI HALTER Monique

ITA AVONDETTO Simone
NED PIETERSE Puck
DEN HOUGS Nikolaj
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
DEN ANDREASSEN Simon
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI TREUDLER Finn
SUI HALTER Monique
CC
08 - 12 May 2024 USA

American Continental Championships - XCO - XCC - XCE - XCR

08 - 12 May 2024

Midway


Winner
USA AMOS Riley
USA BATTEN Haley
USA AMOS Riley
USA MUNRO Madigan
USA KONECNY Nicholas
USA LOPEZ DE SAN ROMAN Vida

USA AMOS Riley
USA BATTEN Haley
USA AMOS Riley
USA MUNRO Madigan
USA KONECNY Nicholas
USA LOPEZ DE SAN ROMAN Vida
CC
08 - 12 May 2024 MAS

Asian Continental Championships - XCO - DHI - XCR - XCE

08 - 12 May 2024

Putrajaya


Winner
JPN SAWADA Toki
JPN SOEJIMA Tatsuumi
CHN QIN Shaochao
CHN WU Zhifan
CHN WANG Ting
CHN XIE Xianran

JPN SAWADA Toki
JPN SOEJIMA Tatsuumi
CHN QIN Shaochao
CHN WU Zhifan
CHN WANG Ting
CHN XIE Xianran
CC
10 May 2024 ISR

Israel Cup 4 Shfaram

10 May 2024

Shfaram


Winner
ISR TCHWELLA Nir
ISR GERSHON Yehonatan
ISR NOYMAN Naama
ISR ISH SHALOM Talia

ISR TCHWELLA Nir
ISR GERSHON Yehonatan
ISR NOYMAN Naama
ISR ISH SHALOM Talia
C2
11 - 12 May 2024 SWE

BCA Racet 2024

11 - 12 May 2024

Borås, Sweden


Winner
SWE ERIKSSON André
SWE KARLSSON Markus
SWE BELFORTH Emma
SWE ELF BOBERG Saga
SWE ERIKSSON André
SWE HYLÉN Tilda

SWE ERIKSSON André
SWE KARLSSON Markus
SWE BELFORTH Emma
SWE ELF BOBERG Saga
SWE ERIKSSON André
SWE HYLÉN Tilda
C3
11 - 12 May 2024 MAR

African Continental Championships - XCO - XCC

11 - 12 May 2024

Casablanca


Winner
RSA HATHERLY Alan
RSA CLEARY Samuel
RSA LILL Candice
NAM JANSE VAN VUUREN Delsia
RSA HATHERLY Alan
RSA LILL Candice

RSA HATHERLY Alan
RSA CLEARY Samuel
RSA LILL Candice
NAM JANSE VAN VUUREN Delsia
RSA HATHERLY Alan
RSA LILL Candice
CC
12 May 2024 GBR

British Cycling National Cross Country Series Round 2

12 May 2024

Margam Park


Winner
GBR MEIN Thomas
GBR OLDHAM Declan
GBR INGLIS Grace
GBR BAKRANIA Tulsi

GBR MEIN Thomas
GBR OLDHAM Declan
GBR INGLIS Grace
GBR BAKRANIA Tulsi
C2
12 May 2024 USA

SOHO Bike Fest

12 May 2024

Midway, UT


Winner
USA MCMANUS Emmett
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia

USA MCMANUS Emmett
CHI MONSALVEZ ROJO Florencia
C2
16 May 2024 TUR

Sakarya MTB Cup

16 May 2024

Sakarya


Winner
BEL DE FROIDMONT Pierre
TUR SERDAROGLU Cinar
BEL DETILLEUX Emeline

BEL DE FROIDMONT Pierre
TUR SERDAROGLU Cinar
BEL DETILLEUX Emeline
C1
16 - 19 May 2024 AUS

UCI MASTERS MOUNTAIN BIKE WORLD CHAMPIONSHIPS

16 - 19 May 2024

Cairns


Winner

CMM
17 May 2024 ISR

Israel Championship - XCC

17 May 2024

Kule


Winner
ISR GONEN Gil Ly
ISR BAR JOSEPH Zohar

ISR GONEN Gil Ly
ISR BAR JOSEPH Zohar
NC
17 - 18 May 2024 USA

Englewood Open + UCI XCO Junior Series

17 - 18 May 2024

Fall River WI


Winner
USA JOHNSON Brayden
USA KILBURN Greta
MEX HERRERA OCHOA Esteban
USA WALTER Luke
USA MERTINS Will
USA KILBURN Greta
MEX MENDEZ GARCIA Joy Harumi
USA SPILLMAN Mackenzie

USA JOHNSON Brayden
USA KILBURN Greta
MEX HERRERA OCHOA Esteban
USA WALTER Luke
USA MERTINS Will
USA KILBURN Greta
MEX MENDEZ GARCIA Joy Harumi
USA SPILLMAN Mackenzie
C1
17 - 19 May 2024 COL

COPACOLOMBIAMTBGWSHIMANO-3

17 - 19 May 2024

Popayan, Cauca


Winner
COL MONROY Juan Fernando
COL GOMEZ ALARCON Nestor
COL GARZON MELO Gloria
COL ORTIZ VELASQUEZ Luisa Fernanda
COL CANTOR SANCHEZ Jonathan David
COL GARZON MELO Gloria

COL MONROY Juan Fernando
COL GOMEZ ALARCON Nestor
COL GARZON MELO Gloria
COL ORTIZ VELASQUEZ Luisa Fernanda
COL CANTOR SANCHEZ Jonathan David
COL GARZON MELO Gloria
C2
18 May 2024 HUN

Csömör Cup

18 May 2024

Csömör


Winner
HUN VAS Barnabás

HUN VAS Barnabás
C2
18 May 2024 ITA

Courmayeur MTB Event

18 May 2024

Courmayeur AO


Winner
ITA BERTOLINI Gioele
ITA PERUZZO Giulio
ITA BERTA Martina
ITA MARTINOLI Giada

ITA BERTOLINI Gioele
ITA PERUZZO Giulio
ITA BERTA Martina
ITA MARTINOLI Giada
C1
18 May 2024 POL

JBG 2 Pressingowa Petarda MTB XCO Jastrzębie-Zdrój

18 May 2024

Jastrzębie-Zdrój


Winner
POL GLINIECKA Nikola
POL LUKASIK Krzysztof
POL POLCHLOPEK Jakub
POL SZCZECINSKA Matylda

POL GLINIECKA Nikola
POL LUKASIK Krzysztof
POL POLCHLOPEK Jakub
POL SZCZECINSKA Matylda
C1
18 May 2024 TUR

Sakarya MTB Cup Night Race

18 May 2024

Sakarya


Winner
BEL DE FROIDMONT Pierre
TUR SERDAROGLU Cinar
BEL DETILLEUX Emeline
TUR ACAR Nisanur

BEL DE FROIDMONT Pierre
TUR SERDAROGLU Cinar
BEL DETILLEUX Emeline
TUR ACAR Nisanur
C1
18 May 2024 DEN

Shimano MTB Liga #2

18 May 2024

Silkeborg


Winner
DEN DEGN Malene
DEN ANDERSEN Freja
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN HOUGS Nikolaj

DEN DEGN Malene
DEN ANDERSEN Freja
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN HOUGS Nikolaj
C1
18 May 2024 SRB

MTB Balkan championship 2024

18 May 2024

Fruška gora


Winner
ROU BURTA Roberto-Dumitru
ROU STAVAR Dragos
CYP GEORGIOU Constantina
ALB KABETAJ Nelia

ROU BURTA Roberto-Dumitru
ROU STAVAR Dragos
CYP GEORGIOU Constantina
ALB KABETAJ Nelia
JR
18 - 19 May 2024 BRA

Internacional Chaoyang Estrada Real

18 - 19 May 2024

Ouro Branco MG


Winner
BRA XAVIER DE OLIVEIRA PEREIRA Gustavo
BRA CAETANO LEITE Iara
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA FREITAS GALVÃO Guilherme
BRA CAETANO LEITE Iara
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara

BRA XAVIER DE OLIVEIRA PEREIRA Gustavo
BRA CAETANO LEITE Iara
BRA COCUZZI Luiz Henrique
BRA FREITAS GALVÃO Guilherme
BRA CAETANO LEITE Iara
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara
C1
18 - 19 May 2024 CZE

Subterra Grand Prix Zadov - Czech MTB Cup XCO

18 - 19 May 2024

Zadov


Winner
CAN HOLMGREN Gunnar
CZE FRIEDEL David
CAN HOLMGREN Isabella
SVK CHLADOŇOVÁ Viktória

CAN HOLMGREN Gunnar
CZE FRIEDEL David
CAN HOLMGREN Isabella
SVK CHLADOŇOVÁ Viktória
C1
18 - 19 May 2024 GER

Vulkan-Race Gedern - Internationale MTB Bundesliga

18 - 19 May 2024

Gedern


Winner
GER BENZ Nina
GER HUBER Lina
GER BRANDL Maximilian
GER SCHMIDT Emil

GER BENZ Nina
GER HUBER Lina
GER BRANDL Maximilian
GER SCHMIDT Emil
C1
18 - 19 May 2024 POR

XCO Super Cup

18 - 19 May 2024

Vila do Conde


Winner
POR MONTEIRO Joana
ESP PATIÑO VILLANUEVA Lorena
POR COSTA Mário
POR FONSECA João

POR MONTEIRO Joana
ESP PATIÑO VILLANUEVA Lorena
POR COSTA Mário
POR FONSECA João
C2
19 May 2024 CAN

Hardwood Canada Cup p/b Trek

19 May 2024

Hardwood Ski and Bike, Oro Medonte, Ontario


Winner
CAN ORSCHEL Tyler
CAN GAUTHIER Nicolas
CAN STEL Jocelyn
CAN HAREL Alexia

CAN ORSCHEL Tyler
CAN GAUTHIER Nicolas
CAN STEL Jocelyn
CAN HAREL Alexia
C2
19 May 2024 ESP

Green Series XCO Lezama 2024

19 May 2024

Lezama (Bizkaia)


Winner
ESP SUAREZ FERNANDEZ Kevin
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
ESP SAGARDOY ZUNZARREN Estibaliz
ESP HIERRO ALZOLA Laida

ESP SUAREZ FERNANDEZ Kevin
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
ESP SAGARDOY ZUNZARREN Estibaliz
ESP HIERRO ALZOLA Laida
C2
19 May 2024 SWE

Gothenburg MTB Race

19 May 2024

Göteborg, Skatås


Winner
NOR EID Emil Hasund
SWE JOHANSSON Nils
SWE BELFORTH Emma
SWE ÅLSJÖ Elin

NOR EID Emil Hasund
SWE JOHANSSON Nils
SWE BELFORTH Emma
SWE ÅLSJÖ Elin
C1
19 May 2024 SLO

26. XCO Kamnik, UCI C1

19 May 2024

Kamnik


Winner
UKR BELOMOINA Yana
ITA BRAIDOT Luca
ITA CAVEZZAN Filippo
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza

UKR BELOMOINA Yana
ITA BRAIDOT Luca
ITA CAVEZZAN Filippo
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
C1
19 May 2024 BEL

MTB Festival Vlaanderen Genk

19 May 2024

Genk


Winner
BEL HORNY Clement
BEL VAN LEE Sverre
NED KOOPMANS Lotte
GBR JACKSON Bethany-Ann

BEL HORNY Clement
BEL VAN LEE Sverre
NED KOOPMANS Lotte
GBR JACKSON Bethany-Ann
C2
20 May 2024 AUT

Ötztaler Mountainbike Festival + UCI XCO Junior Series

20 May 2024

Haiming


Winner
GER SCHWARZBAUER Luca
SUI SOMMER Sven
USA RILEY Bjorn
AUT MITTERWALLNER Mona
SUI STÄDLER Sirin
BRA SALVINI MORGEN Giuliana

GER SCHWARZBAUER Luca
SUI SOMMER Sven
USA RILEY Bjorn
AUT MITTERWALLNER Mona
SUI STÄDLER Sirin
BRA SALVINI MORGEN Giuliana
HC
20 May 2024 DEN

Shimano MTB Liga #3

20 May 2024

Rold


Winner
DEN PEDERSEN Sofie
DEN GLUD Smilla
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN NIELSEN Emil

DEN PEDERSEN Sofie
DEN GLUD Smilla
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN NIELSEN Emil
C1
24 - 26 May 2024 CZE

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC/XCM

24 - 26 May 2024

Nové Město na Moravě


Winner
GBR PIDCOCK Thomas
FRA FERRAND PREVOT Pauline
USA AMOS Riley
CAN HOLMGREN Isabella
FRA KORETZKY Victor
SUI KELLER Alessandra
USA AMOS Riley
CAN HOLMGREN Isabella

GBR PIDCOCK Thomas
FRA FERRAND PREVOT Pauline
USA AMOS Riley
CAN HOLMGREN Isabella
FRA KORETZKY Victor
SUI KELLER Alessandra
USA AMOS Riley
CAN HOLMGREN Isabella
WC
24 - 26 May 2024 BRA

#2 Internacional MTB Series

24 - 26 May 2024

Caxambú MG


Winner
BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA DE MORAES Danielle Maria
BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA AMARAL FERREIRA Kaua Marcos
BRA DE MORAES Danielle Maria
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara

BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA DE MORAES Danielle Maria
BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA AMARAL FERREIRA Kaua Marcos
BRA DE MORAES Danielle Maria
BRA RODRIGUES DE FREITAS Samara
C2
25 May 2024 CZE

Nové Město na Moravě - UCI XCO Junior Series

25 May 2024

Nové Město na Moravě, Czechia


Winner
DEN PHILIPSEN Albert
SVK CHLADOŇOVÁ Viktória

DEN PHILIPSEN Albert
SVK CHLADOŇOVÁ Viktória
HC
25 May 2024 SWE

Huskvarna MTB-Tour

25 May 2024

Huskvarna


Winner
SWE SANDIN Hugo
SWE JOHANSSON Nils
SWE BELFORTH Emma
SWE ELF BOBERG Saga

SWE SANDIN Hugo
SWE JOHANSSON Nils
SWE BELFORTH Emma
SWE ELF BOBERG Saga
C2
25 - 26 May 2024 JPN

Coupe de Japon MTB Yawatahama International MTB Race2024+Asian Series + UCI XCO Junior Series

25 - 26 May 2024

Yawatahama City,Ehime


Winner
JPN SAWADA Toki
JPN NARITA Koshi
JPN TAKAHASHI Sho
JPN KAWAGUCHI Urara

JPN SAWADA Toki
JPN NARITA Koshi
JPN TAKAHASHI Sho
JPN KAWAGUCHI Urara
C1
25 - 26 May 2024 PAR

Copa Aguavista XCO-XCC

25 - 26 May 2024

San Juan De Parana


Winner
CHI GALLO FLORIDO Ignacio
ARG QUIRÓS Agustina Antonella
CHI GALLO FLORIDO Ignacio
COL MOLANO MENDOZA Santiago
COL ECHEVERRI DURANGO Juan Camilo
ARG QUIRÓS Agustina Antonella
BRA POLIDORIO Jacksiane

CHI GALLO FLORIDO Ignacio
ARG QUIRÓS Agustina Antonella
CHI GALLO FLORIDO Ignacio
COL MOLANO MENDOZA Santiago
COL ECHEVERRI DURANGO Juan Camilo
ARG QUIRÓS Agustina Antonella
BRA POLIDORIO Jacksiane
C1
26 May 2024 ESP

Copa Catalana Internacional btt Biking Point Barcelona

26 May 2024

Barcelona


Winner
ESP BOSQUE RUANO Cristofer
ESP CARRILLO FERRER Marti
MEX RODRIGUEZ SUAREZ Erika Monserrath
ESP GALBANY PIÑERO Laia

ESP BOSQUE RUANO Cristofer
ESP CARRILLO FERRER Marti
MEX RODRIGUEZ SUAREZ Erika Monserrath
ESP GALBANY PIÑERO Laia
C2
26 May 2024 SUI

Argovia Vittoria-Fischer Cup

26 May 2024

Seon


Winner
FRA LAVRY Laura
SUI HOSNER Sereina
SUI BÜTIKOFER Gian
SUI HOCHSTRASSER Lenny

FRA LAVRY Laura
SUI HOSNER Sereina
SUI BÜTIKOFER Gian
SUI HOCHSTRASSER Lenny
C3
26 May 2024 GUA

Guatemalan National Championships - XCO

26 May 2024

Chichavac Natura Park


Winner
GUA ISPACHE RODAS Julio Amilcar
GUA SERECH CHAN William
GUA LOPEZ LOPEZ Cristian
GUA BURGE Mary
GUA ALVARADO CASTAÑEDA Maria

GUA ISPACHE RODAS Julio Amilcar
GUA SERECH CHAN William
GUA LOPEZ LOPEZ Cristian
GUA BURGE Mary
GUA ALVARADO CASTAÑEDA Maria
NC
31 May 2024 BRA

Desafio Internacional do Cerrado de XCC

31 May 2024

Goiânia GO


Winner
BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza

BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza
C3
31 May - 02 Jun 2024 USA

The Showdown @Angler’s Ridge

31 May - 02 Jun 2024

Angler’s Park, Danville


Winner
USA FEEHAN Devon
USA HARRINGTON Kellie
USA FEEHAN Devon
USA CAUDELL Ezra
USA GAMBAROTA Douglas
USA HARRINGTON Kellie
USA SLINGSBY Estelle

USA FEEHAN Devon
USA HARRINGTON Kellie
USA FEEHAN Devon
USA CAUDELL Ezra
USA GAMBAROTA Douglas
USA HARRINGTON Kellie
USA SLINGSBY Estelle
C1
01 Jun 2024 PUR

Reto Hacienda Sabanera

01 Jun 2024

Albergue Olimpico de Salinas


Winner
MEX HERRERA OCHOA Esteban
PUR RODRIGUEZ MORALES Angel
COL ROA MUÑOZ Ana Maria

MEX HERRERA OCHOA Esteban
PUR RODRIGUEZ MORALES Angel
COL ROA MUÑOZ Ana Maria
C1
01 Jun 2024 CZE

AC Heating cup AŠ - Velká cena Smrčin

01 Jun 2024


Winner
CZE ŠKARNITZL Jan
AUS DOYE Harry
CZE SPĚŠNÁ Simona
CZE BOŘÁNKOVÁ Lucie

CZE ŠKARNITZL Jan
AUS DOYE Harry
CZE SPĚŠNÁ Simona
CZE BOŘÁNKOVÁ Lucie
C3
01 Jun 2024 POL

Puchar Polski MTB XCO - Muszynianka Poland Cup

01 Jun 2024

Krynica -Zdrój


Winner
POL WOJTYLA Gabriela
POL BERNAS Pawel
POL MARTYNSKA - MAZURKIEWICZ Hanna
POL JAROSLAWSKI Maciej

POL WOJTYLA Gabriela
POL BERNAS Pawel
POL MARTYNSKA - MAZURKIEWICZ Hanna
POL JAROSLAWSKI Maciej
C1
01 - 02 Jun 2024 BRA

Taça Brasil de Cross Country

01 - 02 Jun 2024

Goiânia GO


Winner
BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza

BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel
BRA GOULAO HENRIQUE Raiza
C1
01 - 02 Jun 2024 SWE

Lugnet XCO

01 - 02 Jun 2024

Falun


Winner
SWE LOUNELA Leo
SWE KARLSSON Elin
SWE LOUNELA Leo
SWE UNGER Anton
SWE BELFORTH Emma
SWE ÅLSJÖ Elin

SWE LOUNELA Leo
SWE KARLSSON Elin
SWE LOUNELA Leo
SWE UNGER Anton
SWE BELFORTH Emma
SWE ÅLSJÖ Elin
C2
01 - 02 Jun 2024 GBR

British Cycling National Cross Country Series Round 3

01 - 02 Jun 2024

Cannock Chase


Winner
GBR ALDRIDGE Charlie
GBR HARNDEN Harriet
GBR STANDEN Max
GBR JACKSON Bethany-Ann

GBR ALDRIDGE Charlie
GBR HARNDEN Harriet
GBR STANDEN Max
GBR JACKSON Bethany-Ann
C2
02 Jun 2024 BEL

City Mountainbike - XCC

02 Jun 2024

Leuven


Winner
ROU MOLNAR Ede-Karoly
ITA TORMENA Gaia

ROU MOLNAR Ede-Karoly
ITA TORMENA Gaia
C3
02 Jun 2024 SUI

Ökk Bike Revolution #2

02 Jun 2024

Engelberg


Winner
SUI GUERRINI Marcel
SUI ALDER Micha
SUI KELLER Alessandra
SUI METTIER Chiara
SUI LHOMME Maxime
SUI HALTER Monique

SUI GUERRINI Marcel
SUI ALDER Micha
SUI KELLER Alessandra
SUI METTIER Chiara
SUI LHOMME Maxime
SUI HALTER Monique
HC
02 Jun 2024 NED

Vittoria 3 Nations Cup - TorQ Trophy VAM berg

02 Jun 2024

Drijber


Winner
NED TEUNISSEN VAN MANEN Rens
BEL VAN LEE Sverre
NED KOOPMANS Lotte
FRA LANDRIN ZEBERT Flavie

NED TEUNISSEN VAN MANEN Rens
BEL VAN LEE Sverre
NED KOOPMANS Lotte
FRA LANDRIN ZEBERT Flavie
C1
02 Jun 2024 AUT

Zanzenbergrennen

02 Jun 2024

Dornbirn


Winner
SUI LITSCHER Thomas
AUT BARRET MAUNZ Maks Alfred
AUT STIGGER Laura
SUI FURRER Muriel

SUI LITSCHER Thomas
AUT BARRET MAUNZ Maks Alfred
AUT STIGGER Laura
SUI FURRER Muriel
C1
02 Jun 2024 ESP

Green Series XCO Barakaldo 2024

02 Jun 2024

Barakaldo (Bizkaia)


Winner
ESP MORELL COLL Aniol
ESP GALAN CORTAZAR Unax
ESP LOIS GARCIA Lara
ESP LOPEZ BURGOS Ana

ESP MORELL COLL Aniol
ESP GALAN CORTAZAR Unax
ESP LOIS GARCIA Lara
ESP LOPEZ BURGOS Ana
C2
02 Jun 2024 CAN

Tremblant Coupe Canada XCO + UCI XCO Junior Series

02 Jun 2024

Mont Tremblant, Quebec


Winner
CAN ORSCHEL Tyler
USA COOTE Henry
CAN LOWE Marin
CAN CARRIER Rafaelle

CAN ORSCHEL Tyler
USA COOTE Henry
CAN LOWE Marin
CAN CARRIER Rafaelle
C2
07 Jun 2024 ISR

Israel Championship - XCO

07 Jun 2024

Mishmar Haemek


Winner
ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira

ISR ZALTSMAN Tomer
ISR LIFSHITZ Yoav
ISR NOYMAN Naama
ISR YASIN Munira
NC
07 - 09 Jun 2024 FRA

MTB French Cup Powered By SKF - XCO/XCC + UCI XCO Junior Series

07 - 09 Jun 2024

Ussel


Winner
FRA CAROD Titouan
FRA GERAULT Léna
FRA CAROD Titouan
SWE JOHANSSON Nils
FRA GROSLAMBERT Martin
FRA LECOMTE Loana
FRA MOULIN Anaïs
FRA ONESTI Olivia

FRA CAROD Titouan
FRA GERAULT Léna
FRA CAROD Titouan
SWE JOHANSSON Nils
FRA GROSLAMBERT Martin
FRA LECOMTE Loana
FRA MOULIN Anaïs
FRA ONESTI Olivia
HC
08 Jun 2024 CAN

Baie-Saint-Paul Canada Cup XCC

08 Jun 2024

Baie-Saint-Paul, Quebec


Winner
CAN BOUCHARD Leandre
CAN ARSENEAULT Laurie

CAN BOUCHARD Leandre
CAN ARSENEAULT Laurie
C3
08 Jun 2024 CRO

XCO Samobor

08 Jun 2024

Samobor


Winner
ITA FONTANA Filippo
ITA FABBRO Ettore
UKR BELOMOINA Yana
ITA BIANCHINI Sofia

ITA FONTANA Filippo
ITA FABBRO Ettore
UKR BELOMOINA Yana
ITA BIANCHINI Sofia
C1
08 Jun 2024 USA

Missoula XC

08 Jun 2024

Missoula, Montana


Winner
USA PARKER Cayden
USA SHIREY Ethan
USA BOLTON Chelsea
USA SLINGSBY Estelle

USA PARKER Cayden
USA SHIREY Ethan
USA BOLTON Chelsea
USA SLINGSBY Estelle
C1
08 Jun 2024 HUN

Superior Racing MTB XCO

08 Jun 2024

Alsóörs


Winner
HUN PALUMBY Zsombor
HUN BOKROS Csenge Anna
HUN KISS Benedek
HUN BRUCHNER Regina

HUN PALUMBY Zsombor
HUN BOKROS Csenge Anna
HUN KISS Benedek
HUN BRUCHNER Regina
C3
08 - 09 Jun 2024 AUT

ASVÖ Raiffeisen Österreich Grand Prix

08 - 09 Jun 2024

Windhaag bei Perg


Winner
AUT FOIDL Maximilian
AUT HOFER Valentin
GER DAUBERMANN Leonie
AUT GRANGL Antonia

AUT FOIDL Maximilian
AUT HOFER Valentin
GER DAUBERMANN Leonie
AUT GRANGL Antonia
C1
08 - 09 Jun 2024 NOR

Oslo Terrengsykkelfestival

08 - 09 Jun 2024

Oslo


Winner
NOR ROKKE Sondre
NOR JACOBSEN Ingrid Sofie Bøe
NOR GLENDE Mats Tubaas
NOR AKSNES Linus
NOR FOSSESHOLM Helene Marie
NOR EKROLL Eline

NOR ROKKE Sondre
NOR JACOBSEN Ingrid Sofie Bøe
NOR GLENDE Mats Tubaas
NOR AKSNES Linus
NOR FOSSESHOLM Helene Marie
NOR EKROLL Eline
C1
08 - 09 Jun 2024 POR

Portugal Cup XCO Fundão

08 - 09 Jun 2024

Fundão


Winner
POR FERREIRA Roberto
POR FONSECA João
POR QUEIRÓS Raquel
POR GUERRA Beatriz

POR FERREIRA Roberto
POR FONSECA João
POR QUEIRÓS Raquel
POR GUERRA Beatriz
C2
08 - 09 Jun 2024 SLO

XC Kočevje UCI C1

08 - 09 Jun 2024

Kočevje


Winner
ITA FONTANA Filippo
ITA SCAGLIOLA Gabriele
UKR BELOMOINA Yana
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza

ITA FONTANA Filippo
ITA SCAGLIOLA Gabriele
UKR BELOMOINA Yana
SLO ŠERKEZI Maruša Tereza
C1
08 - 09 Jun 2024 SUI

Swiss Bike Cup Leysin

08 - 09 Jun 2024

Leysin


Winner
SUI RÜEGG Timon
SUI TOTH Noel
NZL MAXWELL Samara
SUI FURRER Muriel

SUI RÜEGG Timon
SUI TOTH Noel
NZL MAXWELL Samara
SUI FURRER Muriel
C1
08 - 09 Jun 2024 SWE

Borlänge Tour

08 - 09 Jun 2024

Borlänge


Winner
SWE GUSTAFZZON Linn
SWE ÅLSJÖ Elin
SWE ELOFSSON Edvin
SWE GUSTAFZZON Linn
SWE ELOFSSON Edvin
SWE UNGER Anton

SWE GUSTAFZZON Linn
SWE ÅLSJÖ Elin
SWE ELOFSSON Edvin
SWE GUSTAFZZON Linn
SWE ELOFSSON Edvin
SWE UNGER Anton
C2
08 - 09 Jun 2024 CZE

Czech MTB Cup

08 - 09 Jun 2024

Bedřichov


Winner
CZE SÁSKA Jan
CZE BAŽANT Kryštof
CZE HOLUBOVÁ Adéla
CZE GOTTWALDOVÁ Amálie

CZE SÁSKA Jan
CZE BAŽANT Kryštof
CZE HOLUBOVÁ Adéla
CZE GOTTWALDOVÁ Amálie
C1
08 - 09 Jun 2024 DEN

Danish National Championships - XCO / XCC

08 - 09 Jun 2024

Roskilde


Winner
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN PEDERSEN Gustav
DEN PHILIPSEN Albert
DEN PEDERSEN Sofie
DEN LILLELUND Julie
DEN KALLESTRUP Sara Aaboe
DEN PEDERSEN Sofie
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian

DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
DEN PEDERSEN Gustav
DEN PHILIPSEN Albert
DEN PEDERSEN Sofie
DEN LILLELUND Julie
DEN KALLESTRUP Sara Aaboe
DEN PEDERSEN Sofie
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian
NC
08 - 09 Jun 2024 COL

COPACOLOMBIAMTBGWSHIMANO-3 + UCI Junior Series XCO

08 - 09 Jun 2024

Cota - Cundinamarca


Winner
COL LOPEZ CASTAÑEDA Ivan Felipe
COL PINILLA CUELLAR Diana
COL HERNANDEZ MURCIA Jairo
COL ORTIZ VELASQUEZ Luisa Fernanda
COL MONROY Juan Fernando
COL LARA ZARAZO Angie Milena

COL LOPEZ CASTAÑEDA Ivan Felipe
COL PINILLA CUELLAR Diana
COL HERNANDEZ MURCIA Jairo
COL ORTIZ VELASQUEZ Luisa Fernanda
COL MONROY Juan Fernando
COL LARA ZARAZO Angie Milena
C2
09 Jun 2024 CAN

Baie-Saint-Paul Canada Cup XCO + UCI XCO Junior Series

09 Jun 2024

Baie-Saint-Paul, Quebec


Winner
CAN BOUCHARD Leandre
CAN LECLAIR Felix Antoine
CAN LOWE Marin
CAN CARRIER Rafaelle

CAN BOUCHARD Leandre
CAN LECLAIR Felix Antoine
CAN LOWE Marin
CAN CARRIER Rafaelle
C1
09 Jun 2024 ESP

Gran Premio Zaragoza XCO

09 Jun 2024

Zaragoza


Winner
ESP ORTS LLORET Felipe
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
ESP BENEDITO GISBERT Lidia
ESP BENEDITO GISBERT Lidia

ESP ORTS LLORET Felipe
ESP OLVEIRA RODRIGO Eneko
ESP BENEDITO GISBERT Lidia
ESP BENEDITO GISBERT Lidia
C1
09 Jun 2024 JPN

Coupe du Japon Hakusan-Ichirino

09 Jun 2024

Hakusan-Ichirino Spa, Hakusan City, Ishikawa


Winner
JPN SAWADA Toki
JPN KAKIHARA Hiroaki
INA DEWI Sayu Bella Sukma
JPN HIYOSHI Aika

JPN SAWADA Toki
JPN KAKIHARA Hiroaki
INA DEWI Sayu Bella Sukma
JPN HIYOSHI Aika
C3
09 Jun 2024 TUR

Sivas MTB Cup

09 Jun 2024

Sivas


Winner
TUR BULUT Samet
TUR BASTATAR Samet
TUR EREKE Ekin
TUR SEZER Emine

TUR BULUT Samet
TUR BASTATAR Samet
TUR EREKE Ekin
TUR SEZER Emine
C2
09 Jun 2024 GBR

British Cycling National Cross Country Series Round 4

09 Jun 2024

Woody’s Bike Park, Fowey, Cornwall


Winner
GBR ORR Cameron
GBR STANDEN Max
GBR RICHARDS Evie
GBR JACKSON Bethany-Ann

GBR ORR Cameron
GBR STANDEN Max
GBR RICHARDS Evie
GBR JACKSON Bethany-Ann
C2
12 Jun 2024 CAN

Canmore Canada Cup XCO

12 Jun 2024

Canmore, Alberta


Winner
CAN SADESKY Logan
CAN MCGILL Sidney
USA COOTE Henry
CAN CARRIER Rafaelle

CAN SADESKY Logan
CAN MCGILL Sidney
USA COOTE Henry
CAN CARRIER Rafaelle
C1
13 Jun 2024 CAN

Canmore Canada Cup XCC

13 Jun 2024

Canmore, Alberta


Winner
NZL JONES Cameron
CAN MCGILL Sidney

NZL JONES Cameron
CAN MCGILL Sidney
C3
14 - 16 Jun 2024 ITA

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC/DHI

14 - 16 Jun 2024

Val di Sole, Trentino


Winner
NZL GAZE Samuel
NED PIETERSE Puck
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI SCHURTER Nino
USA RILEY Bjorn
CAN HOLMGREN Isabella
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira

NZL GAZE Samuel
NED PIETERSE Puck
FRA FERRAND PREVOT Pauline
SUI SCHURTER Nino
USA RILEY Bjorn
CAN HOLMGREN Isabella
USA AMOS Riley
GER BÖHM Kira
WC
15 Jun 2024 CAN

Canmore Canada Cup XCO + UCI XCO Junior Series

15 Jun 2024

Canmore, Alberta


Winner
CAN SADESKY Logan
USA COOTE Henry
CAN STEL Jocelyn
CAN CARRIER Rafaelle

CAN SADESKY Logan
USA COOTE Henry
CAN STEL Jocelyn
CAN CARRIER Rafaelle
C1
15 - 16 Jun 2024 DEN

Shimano MTB Liga #4

15 - 16 Jun 2024

Varde


Winner
DEN MYGDAM Line
DEN KALLESTRUP Sara Aaboe
DEN PEDERSEN Mathias
DEN HOUGS Nikolaj

DEN MYGDAM Line
DEN KALLESTRUP Sara Aaboe
DEN PEDERSEN Mathias
DEN HOUGS Nikolaj
C2
15 - 16 Jun 2024 CRC

Campeonato Centroamericano de MTB

15 - 16 Jun 2024

San Jose


Winner
HON LÓPEZ NOLASCO Luis
CRC ROJAS CUBERO Adriana Maria
HON LÓPEZ NOLASCO Luis
CRC GONZALEZ RODRIGUEZ Adriano
CRC ROJAS CUBERO Adriana Maria
CRC AVILA MILLER Melisa

HON LÓPEZ NOLASCO Luis
CRC ROJAS CUBERO Adriana Maria
HON LÓPEZ NOLASCO Luis
CRC GONZALEZ RODRIGUEZ Adriano
CRC ROJAS CUBERO Adriana Maria
CRC AVILA MILLER Melisa
C2
16 Jun 2024 ESP

Bilbao Bizkaia Green Series XCO 2024

16 Jun 2024

Bilbao (Bizkaia)


Winner
FRA LORENTZ Hugo
ESP GALAN CORTAZAR Unax
FRA LAQUEBE Amelie
ESP ALBISU ETXEBESTE Magali

FRA LORENTZ Hugo
ESP GALAN CORTAZAR Unax
FRA LAQUEBE Amelie
ESP ALBISU ETXEBESTE Magali
C2
16 Jun 2024 SUI

Argovia Vittoria-Fischer Cup: MTB Cross Biasca

16 Jun 2024

Biasca


Winner
NAM MILLER Alexander
SUI NASCARELLA Luca
SUI CADALBERT Lorena
ITA PELLEGRINO Anna

NAM MILLER Alexander
SUI NASCARELLA Luca
SUI CADALBERT Lorena
ITA PELLEGRINO Anna
C2
16 Jun 2024 GER

Shark Attack Bike-Festival

16 Jun 2024

Lennestadt - Saalhausen


Winner
GER STEINHART Tobias
GER LINDNER Moritz
NED CARFORA Romana
GER PFLÜGER Pia

GER STEINHART Tobias
GER LINDNER Moritz
NED CARFORA Romana
GER PFLÜGER Pia
C2
16 Jun 2024 AND

Shimano Supercup Massi Naturland

16 Jun 2024

Sant Julià De Lòria - La Rabassa


Winner
ESP MACHO JIMENEZ Lucia
GBR ASKEY Lewis
ESP CAPELLA FLORIT Neus
ESP FERRAN VILADIU Pol

ESP MACHO JIMENEZ Lucia
GBR ASKEY Lewis
ESP CAPELLA FLORIT Neus
ESP FERRAN VILADIU Pol
C2
16 Jun 2024 BRA

Taça Brasil de XCO-RJ

16 Jun 2024

Rio Bonito


Winner
CHI DELICH PARDO Nicolas
CHI GONZALEZ OBANDO Yarela
BRA GUIMARÃES DE OLIVEIRA Cainã
CHI GONZALEZ OBANDO Yarela

CHI DELICH PARDO Nicolas
CHI GONZALEZ OBANDO Yarela
BRA GUIMARÃES DE OLIVEIRA Cainã
CHI GONZALEZ OBANDO Yarela
C2
21 Jun 2024 BRA

#3 CIMTB - POÇOS DE CALDAS - XCC CLASS 3 - ELITE

21 Jun 2024

Poços de Caldas MG


Winner

C3
21 - 23 Jun 2024 SUI

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC

21 - 23 Jun 2024

Crans-Montana, Valais


Winner

WC
21 - 23 Jun 2024 MAS

Siol International Mountain Bike Challenge

21 - 23 Jun 2024

Kuching, Sarawak


Winner

C2
22 Jun 2024 BRA

#3 CIMTB - POÇOS DE CALDAS + UCI XCO Junior Series

22 Jun 2024

Poços de Caldas MG


Winner

C1
22 Jun 2024 CAN

Whistler XCO Canada Cup + UCI XCO Junior Series

22 Jun 2024

Whistler, British Columbia


Winner

C2
23 Jun 2024 POL

Górale na Start

23 Jun 2024

Wałbrzych


Winner

C2
23 Jun 2024 ESP

Superprestigio MTB

23 Jun 2024

Estella-Lizarra


Winner

C2
23 Jun 2024 BRA

#3 CIMTB - POÇOS DE CALDAS - XCO CLASS 1 - ELITE

23 Jun 2024

Poços de Caldas MG


Winner

C1
28 - 29 Jun 2024 RSA

SA XCO Cup Series + UCI XCO Junior Series

28 - 29 Jun 2024

Cascades MTB Park


Winner

C1
28 - 30 Jun 2024 POL

Polish National Championships - XCO - XCC

28 - 30 Jun 2024

Białka Tatrzańska


Winner

NC
28 Jun - 07 Jul 2024 FRA

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC/XCM/DHI/EDR/E-EDR

28 Jun - 07 Jul 2024

Haute-Savoie


Winner

WC
29 Jun 2024 ITA

Alpago Bike Funtastic - Internazionali D'italia Series + UCI XCO Junior Series

29 Jun 2024

Lamosano Di Chies D'alpago


Winner

C1
29 Jun 2024 BIH

Grand Prix Prijedor

29 Jun 2024

Prijedor


Winner

C1
29 - 30 Jun 2024 PUR

Puerto Rican National Championships - XCO - DHI - EDR - XCC

29 - 30 Jun 2024

Monagas


Winner

NC
29 - 30 Jun 2024 NOR

Norwegian National Championships - XCO - XCC

29 - 30 Jun 2024

Vigrestad


Winner

NC
29 - 30 Jun 2024 COL

COPACOLOMBIAMTBGWSHIMANO-4

29 - 30 Jun 2024

Manizalez, Caldas


Winner

C2
30 Jun 2024 ESP

V - Ortuella Green Series XCO - Las Balsas XC

30 Jun 2024

Ortuella (Bizkaia)


Winner

C2
30 Jun 2024 BEL

3 Nations Cup - Vayamundo MTB Cup

30 Jun 2024

Houffalize


Winner

C2
30 Jun 2024 ESP

Gran Premio Ciudad del Ciclismo BTT XCO

30 Jun 2024

Cervera Del Maestrat


Winner

C2
30 Jun 2024 SUI

Ökk Bike Revolution #3

30 Jun 2024

Davos


Winner

HC
30 Jun 2024 SVK

SP XCO C2 PoracPark

30 Jun 2024

Porac


Winner

C2
30 Jun 2024 GBR

British Cycling National Cross Country Series Round 5

30 Jun 2024

Parkwood, Tong


Winner

C2
30 Jun 2024 BIH

Grand Prix Bihac

30 Jun 2024

Bihac


Winner

C1
05 Jul 2024 BRA

Picos Pro Race Mundo - XCC

05 Jul 2024

Picos - PI


Winner

C3
06 - 07 Jul 2024 NEP

Nepalese National Championships - XCO - XCM - DHI

06 - 07 Jul 2024

Jagadole, Kathmandu


Winner

NC
06 - 07 Jul 2024 JPN

Japanese National Championships - XCO - XCC

06 - 07 Jul 2024

Nagano Prefecture


Winner

NC
06 - 07 Jul 2024 BRA

Desafio dos Gigantes XCO-XCC

06 - 07 Jul 2024

Ouro Preto MG


Winner

C1
07 Jul 2024 ESP

Copa Catalana Internacional BTT Biking Point Vall De Boí

07 Jul 2024

Barruera (Vall De Boi)


Winner

C2
07 Jul 2024 HUN

Hangony XCO

07 Jul 2024

Hangony


Winner

C3
07 Jul 2024 CYP

Cyprus National Championships - XCO Elite & Junior

07 Jul 2024

Troodos


Winner

NC
12 Jul 2024 CAN

Dieppe Canada Cup XCC

12 Jul 2024

Dieppe, New Brunswick


Winner

C3
12 - 14 Jul 2024 GER

German National Championship - XCO - XCC

12 - 14 Jul 2024

Obergessertshausen


Winner

NC
12 - 14 Jul 2024 BRA

#3 Internacional MTB Series

12 - 14 Jul 2024

Machado MG


Winner

C1
12 - 14 Jul 2024 SUI

Swiss National Championships - XCO - XCC

12 - 14 Jul 2024

Echallens


Winner

NC
12 - 14 Jul 2024 ESP

Spanish National Championships - XCO - XCE - XCC

12 - 14 Jul 2024

El Almendro


Winner

NC
12 - 14 Jul 2024 FRA

MTB French Cup Powered By SKF - XCO/XCC + UCI XCO Junior Series

12 - 14 Jul 2024

Puy-Saint-Vincent


Winner

HC
12 - 14 Jul 2024 LIE

Liechtenstein National Championships - XCO-XCC

12 - 14 Jul 2024

Echallens


Winner

NC
12 - 14 Jul 2024 AUT

Austrian National Championship - XCO

12 - 14 Jul 2024

Graz/Stattegg


Winner

NC
12 - 14 Jul 2024 UKR

Ukrainian National Championships - XCO - XCE - XCC

12 - 14 Jul 2024

Kamenets-Podilskyi


Winner

NC
13 - 14 Jul 2024 PAR

Paraguayan National Championships - XCO - XCC - XCE

13 - 14 Jul 2024

Tarumandy - Luque - Asuncion


Winner

NC
13 - 14 Jul 2024 POR

Portuguese National Championships - XCO - XCC

13 - 14 Jul 2024

Cruz Quebrada - Oeiras


Winner

NC
13 - 14 Jul 2024 LUX

Luxembourgish National Championship - XCO

13 - 14 Jul 2024

Mersch


Winner

NC
13 - 14 Jul 2024 TPE

Chinese Taipei National Championship - XCO/DHI

13 - 14 Jul 2024

Kaohsiung City


Winner

NC
14 Jul 2024 AUT

Grazer Bike-Festival Stattegg

14 Jul 2024

Graz/Stattegg


Winner

C1
14 Jul 2024 CAN

Dieppe Canada Cup XCO

14 Jul 2024

Dieppe, New Brunswick


Winner

C1
14 Jul 2024 GRE

Hellenic XCO Mountain Bike #3

14 Jul 2024

Argithea


Winner

C2
14 Jul 2024 PHI

Vamos International XCO Challenge

14 Jul 2024

San Carlos City, Negros Occidental, Philippines


Winner

C2
16 - 21 Jul 2024 USA

American National Championships - XCO - XCC

16 - 21 Jul 2024

Macungie, PA


Winner

NC
18 Jul 2024 CAN

Canadian National Championships - XCC

18 Jul 2024

Kentville, Nova Scotia


Winner

NC
18 Jul 2024 SWE

Swedish National Championships - XCO

18 Jul 2024

Alingsås


Winner

NC
18 - 20 Jul 2024 EST

Estonian National Championships - XCO-XCC-XCE

18 - 20 Jul 2024

Valgehobusemäe


Winner

NC
18 - 21 Jul 2024 INA

Indonesian National Championships - XCO - XCC - XCE - EDR - DHI

18 - 21 Jul 2024

Jogjakarta


Winner

NC
18 - 21 Jul 2024 COL

Colombian National Championships - XCO - XCC

18 - 21 Jul 2024

Ginebra, Valle Del Cauca


Winner

NC
18 - 21 Jul 2024 ECU

Ecuadorian National Championships - XCO - XCC - XCE

18 - 21 Jul 2024

Loja


Winner

NC
19 Jul 2024 TUR

Turkish National Championships - XCC

19 Jul 2024

Erzurum


Winner

NC
19 - 20 Jul 2024 PER

Peru National Championships - XCO-XCC

19 - 20 Jul 2024

Ayacucho


Winner

NC
19 - 21 Jul 2024 SVK

Slovak National Championships - XCO - XCC - XCE

19 - 21 Jul 2024

Kosice - Jahodna


Winner

NC
19 - 21 Jul 2024 HUN

Hungarian National Championship - XCO - XCC

19 - 21 Jul 2024

Zalaegerszeg


Winner

NC
19 - 21 Jul 2024 GRE

Greek National Championships - XCO - XCC - XCR - E-MTB

19 - 21 Jul 2024

Karpenisi


Winner

NC
19 - 21 Jul 2024 GBR

British National Championships XCO - XCC

19 - 21 Jul 2024

Dalby Forest


Winner

NC
20 Jul 2024 TUR

Turkish National Championships - XCO

20 Jul 2024

Erzurum


Winner

NC
20 Jul 2024 CAN

Canadian National Championships - XCO

20 Jul 2024

Kentville, Nova Scotia


Winner

NC
20 Jul 2024 SLO

Slovenian National Championship - XCO

20 Jul 2024

Trbovlje


Winner

NC
20 Jul 2024 LTU

Lithuanian National Championships - XCO

20 Jul 2024

Ogre


Winner

NC
20 Jul 2024 ALB

Albanian National Championships

20 Jul 2024

Tirana


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 CRC

Costa Rican National Championships XCO-XCC-XCE

20 - 21 Jul 2024

San Jose


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 CZE

Czech National Championships - XCO

20 - 21 Jul 2024

Harrachov


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 ESA

Salvadoran National Championships - XCO- XCC

20 - 21 Jul 2024

La Libertad, La Libertad


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 IRL

Irish National Championships - XCO

20 - 21 Jul 2024

Ireland


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 MAS

Malaysian National Championships - XCO -XCC - XCE - DHI

20 - 21 Jul 2024

Putrajaya


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 SIN

Singapore National Championships - XCO - XCC - XCE

20 - 21 Jul 2024

Sarimbun Scout Camp


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 ZIM

Zimbabwe National Championships - XCO - XCC - XCM

20 - 21 Jul 2024

Harare


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 LAT

Latvian National Championships - XCO - XCC

20 - 21 Jul 2024

Ogre


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 ITA

Italian National Championships - XCO - E-MTB XC

20 - 21 Jul 2024

Pergine Valsugana TN


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 HON

Honduras National Championships - XCO - XCE - XCC

20 - 21 Jul 2024

El Picacho, Tegucigalpa


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 BUL

Bulgarian National Championships - XCO

20 - 21 Jul 2024

Vitosha mountain, Sofia


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 CHN

Chinese National Championship - XCO

20 - 21 Jul 2024

Nanjing, Jiangsu Province


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 KAZ

Kazakhstan National Championships - XCO - XCC

20 - 21 Jul 2024

Burabay


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 SRB

Serbian National Championships - XCO - XCE - XCC

20 - 21 Jul 2024

Fruška Gora


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 VEN

Venezuela National Championships - XCO - XCE - XCC - E-XC

20 - 21 Jul 2024

Guarico


Winner

NC
20 - 21 Jul 2024 DOM

Dominican Republic National Championships - XCO/XCC/XCE

20 - 21 Jul 2024

La Barranquita, Santiago de los Caballeros


Winner

NC
21 Jul 2024 MKD

Macedonian National Championship - XCO

21 Jul 2024

Krushevo


Winner

NC
21 Jul 2024 MRI

Mauricius National Championship - XCO

21 Jul 2024

Rivière Noire


Winner

NC
21 Jul 2024 CRO

Croatian National Championship - XCO

21 Jul 2024

Zminj


Winner

NC
21 Jul 2024 SWE

Swedish National Championships - XCC

21 Jul 2024

Alingsås


Winner

NC
24 - 26 Jul 2024 IRI

Iranian National Championships - XCO

24 - 26 Jul 2024

Tehran


Winner

NC
28 - 29 Jul 2024 FRA

Jeux Olympiques / Olympic Games

28 - 29 Jul 2024

Paris


Winner

JO
01 - 04 Aug 2024 BRA

Brasilian National Championships XCO-XCC-XCE

01 - 04 Aug 2024

Congonhas MG


Winner

NC
02 Aug 2024 ROU

Romanian National Championships - XCC

02 Aug 2024

Cheile Gradiștei, Brasov


Winner

NC
04 Aug 2024 ROU

Romanian National Championships - XCO

04 Aug 2024

Cheile Gradiștei, Brasov


Winner

NC
10 Aug 2024 POL

Górale na Start

10 Aug 2024

Boguszów-Gorce


Winner

C2
10 - 11 Aug 2024 CZE

Czech MTB Cup

10 - 11 Aug 2024

Ostrava


Winner

C1
10 - 11 Aug 2024 CZE

Czech National Championships - XCC

10 - 11 Aug 2024

Ostrava


Winner

NC
10 - 11 Aug 2024 URU

Uruguayan National Championships - XCO-XCM

10 - 11 Aug 2024

Rocha


Winner

NC
11 Aug 2024 SUI

Argovia Vittoria-Fischer Cup

11 Aug 2024

Langendorf


Winner

C2
16 Aug 2024 BIH

Grand Prix Banja Luka - XCC

16 Aug 2024

Banja Luka


Winner

C1
17 - 18 Aug 2024 FRA

MTB French Cup Powered By SKF - XCO/DHI + UCI XCO Junior Series

17 - 18 Aug 2024

Les Menuires - La Croisette


Winner

C1
18 Aug 2024 BRA

#3 Desafio dos Gigantes Shimano Fest

18 Aug 2024

São Paulo SP


Winner

C3
18 Aug 2024 TUR

Hakkari MTB CUP

18 Aug 2024

Hakkari


Winner

C2
18 Aug 2024 SUI

Argovia Vittoria-Fischer Cup

18 Aug 2024

Hägglingen


Winner

C3
18 Aug 2024 BRA

City Mountainbike - XCC

18 Aug 2024

São Paulo


Winner

C3
18 Aug 2024 BIH

Grand Prix Banja Luka - XCO

18 Aug 2024

Banja Luka


Winner

C1
24 Aug 2024 CAN

St. Félicien Canada Cup XCC

24 Aug 2024

St. Félicien, Quebec


Winner

C3
24 Aug 2024 CZE

Ac Heating Cup Ústí Nad Labem

24 Aug 2024

Ústí Nad Labem


Winner

C3
24 - 25 Aug 2024 NOR

Dalatråkken MTB 2024

24 - 25 Aug 2024

Brumunddal


Winner

C1
24 - 25 Aug 2024 PAR

Copa Paraguay K6 Naranjal Mountain Bike

24 - 25 Aug 2024

Naranjal/Alto Parana


Winner

C2
24 - 25 Aug 2024 SUI

Swiss Bike Cup Basel + UCI XCO Junior Series

24 - 25 Aug 2024

Basel


Winner

HC
24 - 25 Aug 2024 DEN

Shimano MTB Liga #5

24 - 25 Aug 2024

Sorø


Winner

C2
25 Aug 2024 CAN

St. Félicien Canada Cup XCO

25 Aug 2024

St. Félicien, Quebec


Winner

C1
25 Aug 2024 TUR

Kayseri MTB Cup

25 Aug 2024

Kayseri


Winner

C1
28 Aug - 01 Sep 2024 AND

UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS - XCO/XCC/XCR/E-MTB/DHI

28 Aug - 01 Sep 2024

Pal Arinsal


Winner

WCh
06 - 08 Sep 2024 BRA

#4 Internacional MTB Series

06 - 08 Sep 2024

Para de Minas MG


Winner

C2
07 Sep 2024 POL

CykloOpawy MTB XCO Głuchołazy

07 Sep 2024

Głuchołazy


Winner

C3
07 - 08 Sep 2024 ITA

Val D'arda Bike

07 - 08 Sep 2024

Lugagnano Val D'arda (Pc)


Winner

C2
07 - 08 Sep 2024 NOR

Sande MTB Weekend

07 - 08 Sep 2024

Sande i Vestfold


Winner

C1
07 - 08 Sep 2024 GER

Ergotec - Majlen Sunshine Race n°2

07 - 08 Sep 2024

Winterberg


Winner

C2
07 - 08 Sep 2024 DEN

Shimano MTB Liga #6

07 - 08 Sep 2024

Slangerup


Winner

C2
08 Sep 2024 CRO

UCI XCO Predolac 2024 - Neretva Bike Weekend

08 Sep 2024

Metković


Winner

C1
08 Sep 2024 SUI

Ökk Bike Revolution #4

08 Sep 2024

Gruyere


Winner

C1
08 Sep 2024 TUR

Yenice MTB Cup

08 Sep 2024

Yenice - Karabuk


Winner

C2
14 - 16 Sep 2024 SWE

Hallbyrundan

14 - 16 Sep 2024

Jönköping


Winner

C2
15 Sep 2024 CZE

Rouvy Velká Cena Vimperka

15 Sep 2024

Vimperk


Winner

C2
15 Sep 2024 SUI

Ökk Bike Revolution #5

15 Sep 2024

Huttwil


Winner

HC
15 Sep 2024 AUT

27. MTB Cross Country "Rund um den Roadlberg"

15 Sep 2024

Ottenschlag im Mühlkreis Oö


Winner

C2
20 - 22 Sep 2024 FRA

MTB French Cup Powered By SKF - XCO/XCE

20 - 22 Sep 2024

Agde


Winner

C1
21 Sep 2024 AUT

Nockstein Trophy

21 Sep 2024

Koppl


Winner

C2
21 - 22 Sep 2024 SUI

Swiss Bike Cup Lenzerheide + UCI XCO Junior Series

21 - 22 Sep 2024

Lenzerheide


Winner

C1
21 - 22 Sep 2024 NOR

Karl XII Rittet

21 - 22 Sep 2024

Halden


Winner

C1
21 - 22 Sep 2024 POR

Portugal Cup XCO - Avis International XCO

21 - 22 Sep 2024

Avis


Winner

C2
21 - 22 Sep 2024 GER

Wombacher Bike Tage

21 - 22 Sep 2024

Lohr-Wombach


Winner

C2
22 Sep 2024 SRB

Serbia Epic Salcano Turkish-Serbian friendship MTB Cup

22 Sep 2024

Belgrade


Winner

C1
22 Sep 2024 ESP

Shimano Supercup Massi Girona

22 Sep 2024

Girona


Winner

C1
22 Sep 2024 TUR

Rize MTB Cup

22 Sep 2024

Rize


Winner

C1
22 Sep 2024 CYP

Cyprus National Championships - XCO U23

22 Sep 2024

Aronas


Winner

NC
27 Sep 2024 BRA

#4 CIMTB - CONGONHAS 20 YEARS - XCC CLASS 3 - ELITE

27 Sep 2024

Congonhas MG


Winner

C3
27 Sep 2024 IRI

Aras Geopark MTB Race

27 Sep 2024

ARAS Free Trading Zone


Winner

C2
27 - 29 Sep 2024 USA

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC/XCM

27 - 29 Sep 2024

Mt Van Hoevenberg - Lake Placid


Winner

WC
28 Sep 2024 BRA

#4 CIMTB - CONGONHAS 20 YEARS - XCC CLASS 1 - JUNIOR

28 Sep 2024

Congonhas MG


Winner

C1
28 - 29 Sep 2024 JPN

Coupe du Japon Misaka International

28 - 29 Sep 2024

MISAKA Natulral Forest, Shimonoseki City


Winner

C3
29 Sep 2024 ITA

23° La Dario Acquaroli Internazionale

29 Sep 2024

Iseo , BS


Winner

C3
29 Sep 2024 BRA

#4 CIMTB - CONGONHAS 20 YEARS - XCO CLASS 1 - ELITE

29 Sep 2024

Congonhas MG


Winner

C1
29 Sep 2024 GRE

Hellenic XCO Mountain Bike #4

29 Sep 2024

Kos Island


Winner

C2
29 Sep 2024 HUN

VII. Kanizsa Kupa

29 Sep 2024

Nagykanizsa


Winner

C3
29 Sep 2024 NED

Dutch National Championships - XCO

29 Sep 2024

Oldenzaal


Winner

NC
04 - 06 Oct 2024 CAN

WHOOP UCI Mountain Bike World Cup XCO/XCC/DHI

04 - 06 Oct 2024

Mont-Sainte-Anne


Winner

WC
06 Oct 2024 TUR

Mardin MTB Cup

06 Oct 2024

Mardin


Winner

C2
06 Oct 2024 BRA

TAÇA BRASIL DE XCO Mobai Bike Land

06 Oct 2024

São José dos Campos SP


Winner

C3
10 Oct 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours- Salamina Epic Race #6

10 Oct 2024

Salamina |island


Winner

C1
12 Oct 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours- Salamina Epic Race #7

12 Oct 2024

Salamina |island


Winner

C1
12 Oct 2024 ARG

Campeonato Suramericano de MTB

12 Oct 2024

Balcarce


Winner

C2
12 - 13 Oct 2024 BRA

Taça Brasil de XCO SP

12 - 13 Oct 2024

Araçoiaba da Serra SP


Winner

C2
13 Oct 2024 GRE

Greek MTB Series by Alter Bike Tours - Salamina MTB Race #8

13 Oct 2024

Salamina Island


Winner

C1
13 Oct 2024 MAS

Helaz XCO Series 2

13 Oct 2024

Utem, Melaka


Winner

C2
18 - 19 Oct 2024 MAS

Kelantan Mtb Challenge 2024

18 - 19 Oct 2024

Machang, Kelantan


Winner

C2
19 - 20 Oct 2024 JPN

Coupe du Japon Kumamaoto Yoshimuta International

19 - 20 Oct 2024

Kumamaoto Yoshimuta International


Winner

C3
26 Oct 2024 ISR

Israel Cup 5 Elad

26 Oct 2024

Elad


Winner

C1
15 Dec 2024 HKG

Hong Kong National Championships - XCO

15 Dec 2024

Hong Kong


Winner

NC
22 Dec 2024 MAS

Helaz XCO Series 3

22 Dec 2024

Utem, Melaka


Winner

C2