AND UCI MTB WORLD CUP - XCO - DHI

WC

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:23:28
250 Pts
2
SUI FLÜCKIGER Mathias 1:23:46
200 Pts
3
FRA SARROU Jordan 1:23:47
160 Pts
4 NZL GAZE Samuel 1:24:01
150 Pts
5 SUI VOGEL Florian 1:24:19
140 Pts
6 ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo 1:24:27
130 Pts
7 FRA MAROTTE Maxime 1:24:36
120 Pts
8 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 1:24:38
110 Pts
9 RUS SINTSOV Anton 1:24:39
100 Pts
10 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique 1:24:52
95 Pts
11 FRA TEMPIER Stephane 1:25:14
90 Pts
12 SUI FLÜCKIGER Lukas 1:25:30
85 Pts
13 USA GROTTS Howard 1:25:47
80 Pts
14 SUI GUERRINI Marcel 1:25:55
78 Pts
15 BEL SCHUERMANS Jens 1:26:00
76 Pts
16 ITA BRAIDOT Luca 1:26:02
74 Pts
17 AUS MCCONNELL Daniel James 1:26:02
72 Pts
18 NZL COOPER Anton 1:26:02
70 Pts
19 FRA DRECHOU Hugo 1:26:04
68 Pts
20 CZE ŠKARNITZL Jan 1:26:22
66 Pts
21 SUI FORSTER Lars 1:26:37
64 Pts
22 ESP VALERO SERRANO David 1:26:49
62 Pts
23 GBR FERGUSON Grant 1:26:58
60 Pts
24 SUI FANGER Martin 1:27:05
58 Pts
25 FRA KORETZKY Victor 1:27:13
56 Pts
26 CAN BOUCHARD Leandre 1:27:14
54 Pts
27 SUI LITSCHER Thomas 1:27:28
52 Pts
28 NED BECKING Hans 1:27:28
50 Pts
29 SUI INDERGAND Reto 1:27:29
48 Pts
30 ITA KERSCHBAUMER Gerhard 1:27:39
46 Pts
31 SUI STIRNEMANN Matthias 1:27:57
44 Pts
32 GER FUMIC Manuel 1:28:03
42 Pts
33 NED VAN DER HEIJDEN Michiel 1:28:15
40 Pts
34 GER ZWIEHOFF Ben 1:28:20
38 Pts
35 ITA BRAIDOT Daniele 1:28:30
36 Pts
36 BEL SCHEIRE Ruben 1:28:35
34 Pts
37 EST LOO Martin 1:28:36
32 Pts
38 BEL PANHUYZEN Kevin 1:28:48
30 Pts
39 GER MILATZ Moritz 1:28:52
29 Pts
40 AUT MARKT Karl 1:28:54
28 Pts
41 POR COSTA Mário 1:29:02
27 Pts
42 ITA TIBERI Andrea 1:29:06
26 Pts
43 SUI GIGER Fabian 1:29:06
25 Pts
44 FRA CAROD Titouan 1:29:07
24 Pts
45 BEL BATS Didier 1:29:21
23 Pts
46 ARG SOTO Catriel 1:29:21
22 Pts
47 GER SCHULTE-LÜNZUM Markus 1:29:21
21 Pts
48 FRA TRIGO Florian 1:29:34
20 Pts
49 ITA TABACCHI Mirko 1:29:43
19 Pts
50 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan 1:29:51
18 Pts
51 AUT RAGGL Gregor 1:29:58
17 Pts
52 ESP DIAZ BUJ Ivan 1:30:07
16 Pts
53 POL KONWA Marek 1:30:13
15 Pts
54 SUI FRISCHKNECHT Andri 1:30:22
14 Pts
55 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 1:30:30
13 Pts
56 SUI CHENAUX Florian 1:30:43
12 Pts
57 LAT PETERSONS Arnis 1:31:06
11 Pts
58 POL WAWAK Bartlomiej 1:31:11
10 Pts
59 ITA RIGHETTINI Andrea 1:31:34
9 Pts
60 GER PFÄFFLE Christian 1:31:39
8 Pts
61 JPN YAMAMOTO Kohei 1:31:42
3 Pts
62 POR ROSA David 1:31:56
3 Pts
63 FRA GRIOT Thomas 1:32:24
3 Pts
64 BEL CARABIN Sebastien 1:32:39
3 Pts
65 ITA BONETTO Edoardo 1:33:05
3 Pts
66 ESP POZA RUIZ Francisco Javier LAP
3 Pts
67 FRA TROPARDY Arthur LAP
3 Pts
68 ESP MOLL MUT Adelino LAP
3 Pts
69 CAN L'ESPERANCE Andrew LAP
3 Pts
70 BEL DE VOCHT Bart LAP
3 Pts
71 ESP NOGUERA SOLDEVILA Adria LAP
3 Pts
72 AUS IVORY Cameron LAP
3 Pts
73 FRA LE COQ Antoine LAP
3 Pts
74 ARG GASCO Dario LAP
3 Pts
75 GER GEGENHEIMER Simon LAP
3 Pts
76 ESP NUÑEZ BATICON Israel LAP
3 Pts
77 GER HOLZ Maximilian LAP
3 Pts
78 GBR BADDICK Chris LAP
3 Pts
79 GER ROTERMUND Tobias Dominik LAP
3 Pts
80 ESP SINUES MICO Mario LAP
3 Pts
81 ESP SELLES PARDO Victor LAP
3 Pts
82 FRA BOUQUERET Antoine LAP
3 Pts
83 GER ROSENKRANZ Gerrit LAP
3 Pts
84 CZE VOBECKÝ Zdeněk LAP
3 Pts
85 AND DIAZ GROLLIER Guy LAP
3 Pts
86 POR DIAS José LAP
3 Pts
87 AUS NANKERVIS Russell LAP
3 Pts
88 ESP DOMENECH FERNANDEZ Oriol LAP
3 Pts
89 BEL VANDEN ABEELE Robin LAP
3 Pts
90 ESP MACIAS BONAÑO Francisco Javier LAP
3 Pts
91 POR FERREIRA Roberto LAP
3 Pts
92 ESP MINGORANCE FERNANDEZ Alberto LAP
3 Pts
93 ARG INGRATTA DÍAZ Kevin Guillermo LAP
3 Pts
94 GER SCHWENK Robert LAP
3 Pts
ESP CARREÑO NIN DE CARDONA Daniel DNF
 
ESP GUERRA CARRETERO Francesc DNF
 
ESP SAGUES PORTABELLA Ramon DNF
 
ITA FONTANA Marco Aurelio DNF
 
ESP LOPEZ ALVAREZ Saul DNS
 
NED VAN DER POEL Mathieu DNF
 
CZE KULHAVÝ Jaroslav DNS
 
GER GLUTH Martin DNF
 
Rank Rider Result
1
UKR BELOMOINA Yana 1:26:04
250 Pts
2
DEN LANGVAD Annika 1:27:41
200 Pts
3
NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 1:28:00
160 Pts
3
NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 1:28:00
160 Pts
4 SUI INDERGAND Linda 1:28:29
150 Pts
5 CAN BATTY Emily 1:28:48
140 Pts
6 POL WLOSZCZOWSKA Maja 1:29:04
130 Pts
7 RUS KALENTYEVA Irina 1:29:38
120 Pts
8 NED TAUBER Anne 1:29:53
110 Pts
9 SUI KELLER Alessandra 1:30:10
100 Pts
10 GER GROBERT Helen 1:30:22
95 Pts
11 SLO ŽAKELJ Tanja 1:30:51
90 Pts
12 SUI NEFF Jolanda 1:31:03
85 Pts
13 GER MORATH Adelheid 1:31:04
80 Pts
14 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza 1:31:05
78 Pts
15 FRA FERRAND PREVOT Pauline 1:31:32
76 Pts
16 CAN PENDREL Catharine 1:31:34
74 Pts
17 GBR LAST Annie 1:31:44
72 Pts
18 USA HUCK Erin 1:32:23
70 Pts
19 NED TERPSTRA Anne 1:32:38
68 Pts
20 AUS MCCONNELL Rebecca Ellen 1:32:55
66 Pts
21 SUI STIRNEMANN Kathrin 1:33:15
64 Pts
22 AUT OSL Elisabeth 1:33:28
62 Pts
23 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 1:33:43
60 Pts
24 ESP GALICIA COTRINA Claudia 1:35:10
58 Pts
25 FRA ENAUX Sabrina 1:36:04
56 Pts
26 USA DAVISON Lea 1:36:23
54 Pts
27 SUI FORCHINI Ramona 1:36:55
52 Pts
28 CAN WALTER Sandra 1:36:58
50 Pts
29 SUI GANTENBEIN Corina 1:37:27
48 Pts
30 HUN BENKÓ Barbara 1:37:35
46 Pts
31 GER KLEIN Hanna 1:37:43
44 Pts
32 CAN SMITH Haley 1:37:57
42 Pts
33 ITA RABENSTEINER Lisa 1:37:58
40 Pts
34 BEL MICHIELS Githa 1:38:27
38 Pts
35 ITA LECHNER Eva 1:39:50
36 Pts
36 CAN BEAUMONT Rebecca 1:40:08
34 Pts
37 SRB CRNOGORAC Jovana LAP
32 Pts
38 POL PODGORSKA Aleksandra LAP
30 Pts
39 NOR SVEUM Elisabeth LAP
29 Pts
40 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla LAP
28 Pts
41 FRA MOSCHETTI Margot LAP
27 Pts
42 CAN FLEURY Catherine LAP
26 Pts
43 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela LAP
25 Pts
44 BEL PIRARD Alice LAP
24 Pts
45 SUI LÜTHI Ariane LAP
23 Pts
46 SWE ENGEN Alexandra LAP
22 Pts
47 CAN MONTAMBAULT Cindy LAP
21 Pts
48 RSA MCDOUGALL Amy LAP
20 Pts
49 ESP PACIOS PUJADO Mª Merce LAP
19 Pts
50 AUT MITTERBAUER Lisa LAP
18 Pts
51 FRA CLAUZEL Perrine LAP
17 Pts
52 ARG GUTIERREZ Ines LAP
16 Pts
53 ESP SANTANYES MURILLO Sandra LAP
15 Pts
54 ESP LLORET LLINARES Elena LAP
14 Pts
55 POL GORYCKA Paula LAP
13 Pts
56 COL QUINTERO PINEDA Yosiana Fareidy LAP
12 Pts
57 ESP TERRADAS ILL Laura LAP
11 Pts
58 AUS MCINERNEY Kathryn LAP
10 Pts
59 GBR MACPHEE Kerry LAP
9 Pts
60 ARG VARGAS Graciela Elina LAP
8 Pts
61 ESP MARGALEJO BLASCO Alicia LAP
3 Pts
62 ESP CHAPA LLORET Amparo LAP
3 Pts
SWE JANSSON Henrik DNF
 
ITA AGOSTINELLI Alessio DNF
 
BEL VAN INGELGOM Tom DNS
 
ESP GONZALEZ CALDERON Diego DNF
 

Info

Vallnord
01 - 02 Jul 2017
Website
Race Weather