SUI Proffix Swiss Bike Cup Basel + UCI Junior Series XCO

Results

Rank Rider Result
1
SUI GUERRINI Marcel 1:22:29
60 Pts
2
SUI FORSTER Lars 1:23:06
40 Pts
3
NZL COOPER Anton 1:23:06
30 Pts
4 FRA AZZARO Mathis 1:23:06
25 Pts
5 SUI INDERGAND Reto 1:23:10
20 Pts
6 SUI SCHÄTTI Luca 1:23:21
18 Pts
7 SUI PÜNTENER Fabio 1:23:29
16 Pts
8 SUI VITZTHUM Simon 1:24:05
14 Pts
9 DEN SØLVHØJ Oliver 1:24:37
12 Pts
10 AUS MCCONNELL Daniel James 1:25:16
10 Pts
11 ITA BERTOLINI Gioele 1:25:35
8 Pts
12 DEN LILLELUND Tobias 1:25:36
6 Pts
13 SUI WALTER Simon 1:25:36
4 Pts
14 SUI RYF Joris 1:25:39
2 Pts
15 SUI TREUDLER Finn 1:25:55
1 Pt
16 SUI BURKI Nick 1:25:55
 
17 BRA XAVIER DE OLIVEIRA PEREIRA Gustavo 1:25:57
 
18 ITA AVONDETTO Simone 1:26:08
 
19 SUI SPESCHA Ursin 1:26:18
 
20 SUI VITALI Bruno 1:26:51
 
21 SUI SPENA Fabio 1:26:51
 
22 RSA BUYS Philip 1:26:56
 
23 NAM MILLER Alex 1:26:56
 
24 SUI BAUMANN Janis 1:27:00
 
25 SUI WALTER Andrin 1:27:34
 
25 SUI WALTER Andrin 1:27:34
 
26 NED BIESTERBOS Frits 1:27:34
 
27 SUI SOMMER Lars 1:27:35
 
28 AUS WRIGHT Cameron 1:27:37
 
29 NED VAN DIJK Chris 1:27:39
 
30 SUI SOMMER Jan 1:27:54
 
31 SUI AEBERSOLD Nils 1:27:59
 
32 SUI MÜLLER Timo 1:28:02
 
33 SUI THOMA Dario 1:28:15
 
34 POR FERREIRA Roberto 1:28:22
 
35 RSA NORTJE Tristan 1:28:22
 
36 USA BEARD Austin 1:28:23
 
37 SUI LILLO Dario 1:28:33
 
38 AUT FEURSTEIN Kilian 1:28:33
 
39 ITA BERNARDI Cristian 1:28:34
 
40 FRA BURNET Pierrick 1:28:34
 
41 SUI WIEDMANN Luke 1:28:55
 
42 ITA VITTONE Andreas Emanuele 1:28:58
 
43 AUS PAOLILLI Domenic 1:29:00
 
44 SUI GEES Andrin 1:29:18
 
45 HUN PALUMBY Zsombor 1:29:25
 
46 GER KRAUSS Louis 1:29:32
 
47 AUS REES Brent 1:29:38
 
48 DEN ANDREASSEN Bjørn 1:29:41
 
49 ITA SIFFREDI Matteo 1:29:44
 
50 AUS IVORY Cameron 1:29:51
 
51 GER LIPP Miron 1:29:52
 
52 SUI LÜTHI Eric 1:30:10
 
53 SUI OLIVETTI Sven 1:30:31
 
54 FRA ANDRE GALLIS Thibaut 1:30:32
 
55 USA DAY Robbie 1:30:34
 
56 SUI REY Jeannot 1:30:35
 
57 SUI HOLZER Roman 1:30:46
 
58 USA OLSHOVE Kyan 1:30:52
 
59 SUI SPESCHA Janis 1:30:52
 
60 COL PEÑA FRANCO Nelson 1:30:56
 
61 SUI KULL Robin 1:30:59
 
62 ITA LAZZARETTI Lorenzo 1:31:14
 
63 SUI SCHMID Gian Andri 1:32:02
 
64 SUI EGLI Remo 1:32:37
 
65 MEX RICO VAZQUEZ Victor Manuel 1:32:37
 
66 CRC BRENES MATA Sebastian 1:32:37
 
67 CHI GALLO FLORIDO Ignacio 1:32:38
 
68 RSA MOIR Luke 1:33:25
 
69 SUI HALTER Jean-Luc 1:33:25
 
70 POL KOWAL Mariusz 1:35:38
 
71 SUI TREVISANI Sandro LAP
 
72 MEX VARGAS RODRIGUEZ Diego LAP
 
73 GER SENN Tobias LAP
 
74 AND FOLGUERA DIAZ Kilian LAP
 
75 AUT SCHERRER Julius LAP
 
76 ITA COLOMBO Andrea LAP
 
77 SUI NASCARELLA Elia LAP
 
78 SUI LANDENBERGER Nils LAP
 
79 MEX HERRERA OCHOA Esteban LAP
 
80 MAS KHAIRUL Muhammad Fahmi LAP
 
81 ITA MAZZUCCO Loris LAP
 
82 SUI JEKER Hannes LAP
 
83 USA KUTZLEB Ian LAP
 
84 NAM HAHN Hugo LAP
 
85 MAS AWANG ILAH Ahmad Syazrin LAP
 
86 FRA BRUNET Loris LAP
 
87 USA LYON Zane LAP
 
88 MAS ZULKIFLI Zulfikri LAP
 
89 USA DEMUTH Noah LAP
 
USA HOPPIN Griffin DNF
 
ITA AGOSTINACCHIO Filippo DNF
 
FRA ALLARD Basile DNF
 
Rank Rider Result
1
USA COURTNEY Kate 1:23:30
60 Pts
2
ITA SPECIA Giada 1:23:37
40 Pts
3
SUI BURI Noëlle 1:24:00
30 Pts
4 DEN PEDERSEN Sofie 1:25:12
25 Pts
5 ITA LECHNER Eva 1:25:31
20 Pts
6 GER AMES Kim 1:25:34
18 Pts
7 SUI HÄBERLIN Steffi 1:25:51
16 Pts
8 FRA CLAUZEL Hélène 1:25:56
14 Pts
9 HUN BUZSÁKI Virág 1:26:00
12 Pts
10 SUI LEUGGER Seraina 1:26:11
10 Pts
11 SUI SCHNEEBELI Jacqueline 1:26:18
8 Pts
12 GER LIPP Finja 1:26:45
6 Pts
13 AUT WIEDMANN Tamara 1:27:47
4 Pts
14 AUS HOSKING Katherine 1:28:00
2 Pts
15 SUI ZÜGER Tina 1:28:12
1 Pt
16 SUI CALUORI Ginia 1:28:31
 
17 SUI BAUMANN Chrystelle 1:30:26
 
18 ITA PLANKENSTEINER Noemi 1:30:30
 
19 USA LACKMAN Lauren 1:30:52
 
20 SUI ZANETTI Linda 1:31:20
 
21 NOR SIGGERUD Thea 1:31:21
 
22 SUI SCHENK Eliane 1:31:23
 
23 SUI ESTERMANN Rebekka 1:31:23
 
24 FRA TROMBINI Juliette 1:31:42
 
25 NED CARFORA Romana 1:31:52
 
26 CHI VIDAURRE KOSSMANN Catalina 1:32:09
 
27 ITA CHALLANCIN Giulia 1:32:40
 
28 USA WAITE Sofia 1:32:50
 
29 COL SALAMANCA PINZON Maria Jose 1:33:59
 
30 AUS FLINT Isabella 1:34:08
 
31 DEN RISHØJ Ida 1:34:10
 
32 GER FUCHS Alexa 1:34:55
 
33 DEN MYGDAM Line 1:35:10
 
34 HUN BOKROS Csenge Anna 1:35:41
 
35 ITA BRAMATI Lucia 1:36:01
 
36 RSA SCHÖFMANN Andrea 1:36:26
 
37 SUI RACHETER Naïka 1:36:30
 
38 SUI MÜGGLER Eliane 1:36:51
 
39 SUI URECH Michelle 1:38:06
 
40 SUI KIPFMÜLLER Fabienne 1:38:08
 
41 SUI SCHÄTTI Michelle LAP
 
42 SUI ROTH Johanna LAP
 
43 NAM DU PLESSIS Monique LAP
 
44 AUT KLIEN Fiona LAP
 
45 SUI GROSSRIEDER Mathilde LAP
 
46 MEX MEDINA ENRIQUEZ Estefania LAP
 
47 SUI HUBACHER Cristel LAP
 
48 USA MILELLI Ariana LAP
 
49 LUX BERTON Nina LAP
 
50 USA SIMS Sierra LAP
 
51 MAS MOHAMMAD ZAKI Nurzarina LAP
 
MAS ZAINAL ABIDIN Nur Assyira DNS
 
AUT STIGGER Laura DNF
 
CAN JACKSON Jennifer DNF
 
SUI WILDHABER Gina DNF
 

Info

Basel
20 - 21 Aug 2022
C1
Website
Race Weather