CZE UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS - XCO/XCR

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:28:20
300 Pts
2
CZE KULHAVÝ Jaroslav 1:28:37
250 Pts
3
FRA ABSALON Julien 1:28:50
200 Pts
4 CZE CINK Ondřej 1:30:45
180 Pts
5 FRA TEMPIER Stephane 1:30:50
160 Pts
6 SUI STIRNEMANN Matthias 1:30:55
140 Pts
7 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 1:31:21
130 Pts
8 ESP VALERO SERRANO David 1:31:37
120 Pts
9 FRA MAROTTE Maxime 1:31:42
110 Pts
10 ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo 1:32:05
100 Pts
11 ESP HERMIDA RAMOS Jose Antonio 1:32:07
95 Pts
12 SUI FLÜCKIGER Lukas 1:32:17
90 Pts
13 FRA SARROU Jordan 1:32:21
85 Pts
14 SUI FLÜCKIGER Mathias 1:32:46
80 Pts
15 GER PFÄFFLE Christian 1:32:49
78 Pts
16 NED VAN HOUTS Rudi 1:32:54
76 Pts
17 GER FUMIC Manuel 1:33:04
74 Pts
18 ITA FONTANA Marco Aurelio 1:33:05
72 Pts
19 AUT GEHBAUER Alexander 1:33:15
70 Pts
20 CAN BOUCHARD Leandre 1:33:24
68 Pts
21 USA GROTTS Howard 1:33:50
66 Pts
22 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique 1:34:00
64 Pts
23 SUI VOGEL Florian 1:34:02
62 Pts
24 GER MILATZ Moritz 1:34:04
60 Pts
25 ITA TIBERI Andrea 1:34:16
58 Pts
26 AUT MARKT Karl 1:34:24
56 Pts
27 SUI INDERGAND Reto 1:34:29
54 Pts
28 SUI FORSTER Lars 1:34:32
52 Pts
29 POR ROSA David 1:34:32
50 Pts
30 BEL LUYTEN Jeff 1:34:43
48 Pts
31 ITA KERSCHBAUMER Gerhard 1:34:53
46 Pts
32 BEL SCHUERMANS Jens 1:35:03
44 Pts
33 CAN ZANDSTRA Derek 1:35:05
42 Pts
34 CZE NESVADBA Jan 1:35:09
41 Pts
35 GER SCHULTE-LÜNZUM Markus 1:35:09
40 Pts
36 ARG SOTO Catriel 1:35:14
39 Pts
37 RUS SINTSOV Anton 1:35:15
38 Pts
38 NED VAN DER HEIJDEN Michiel 1:35:17
37 Pts
39 AUS MCCONNELL Daniel James 1:35:20
36 Pts
40 ISR HAIMY Shlomi 1:35:31
35 Pts
41 JPN YAMAMOTO Kohei 1:35:42
34 Pts
42 BEL SCHEIRE Ruben 1:35:59
33 Pts
43 CZE ULMAN Matouš 1:36:06
32 Pts
44 CZE NOVÁK Jirí 1:36:14
31 Pts
45 RSA BUYS Philip 1:36:19
30 Pts
46 SUI GIGER Fabian 1:36:58
29 Pts
47 RSA REID James 1:37:05
28 Pts
48 SWE LINDGREN Emil 1:37:16
27 Pts
49 EST LOO Martin 1:37:20
26 Pts
50 USA ETTINGER Stephen 1:37:34
25 Pts
51 HUN PARTI András 1:37:42
24 Pts
52 POL WAWAK Bartlomiej 1:37:45
23 Pts
53 CAN L'ESPERANCE Andrew 1:37:45
22 Pts
54 CAN GAGNE Raphael 1:37:45
21 Pts
55 BRA COCUZZI Luiz Henrique 1:37:59
20 Pts
56 AUS IVORY Cameron 1:38:00
19 Pts
57 GRE ANTONIADIS Dimitrios 1:38:12
18 Pts
58 NED BECKING Hans 1:38:21
17 Pts
59 AUT RAGGL Gregor 1:38:21
16 Pts
60 ITA BRAIDOT Luca 1:38:21
15 Pts
61 RUS SELEDKOV Ivan 1:38:21
5 Pts
62 CRC MONTOYA CANTILLO Paolo Cesar 1:39:03
5 Pts
63 USA PAXSON Spencer 1:39:49
5 Pts
64 CZE ŠKARNITZL Jan 1:40:04
5 Pts
65 LAT PREIMANIS Matiss 1:40:36
5 Pts
66 ISR ISHAY Rotem 1:40:46
5 Pts
67 ITA BRAIDOT Daniele
5 Pts
68 CAN KABUSH Geoff
5 Pts
69 POR COSTA Mário
5 Pts
70 FIN LEHTINEN Sakari
5 Pts
71 CRC FONSECA UREÑA Andrey
5 Pts
72 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan
5 Pts
73 KAZ KAZANTSEV Kirill
5 Pts
74 ITA CASAGRANDE Michele
5 Pts
75 SVK LAMI Michal
5 Pts
76 GBR FERGUSON Grant
5 Pts
77 UKR RUSIIA Tymur
5 Pts
78 ROU OPREA Ovidiu Tudor
5 Pts
79 HKG CHAN Chun Hing
5 Pts
80 CHN WANG Zhen
5 Pts
81 CZE PAPRSTKA Tomáš
5 Pts
82 TUR KELLECI Abdulkadir
5 Pts
83 ARG GASCO Dario
5 Pts
84 AND DIAZ GROLLIER Guy
5 Pts
85 ROU LOGIGAN Lucian
5 Pts
86 JPN HIRANO Seiya
5 Pts
87 UKR RYSENKO Sergji
5 Pts
88 JPN NAKAHARA Yoshitaka
5 Pts
89 LUX HELMIG Christian
5 Pts
90 BRA DONIZETE VALERIANO Rubens
5 Pts
91 AUT FEDERSPIEL Daniel
5 Pts
92 COL MALAVER CALDERON Hilvar Yamid
5 Pts
93 SLO HRIBOVŠEK Boštjan
5 Pts
94 IRL MCKEE Gareth
5 Pts
95 ISL OMARSSON Ingvar
5 Pts
96 ROU DUCA George-Bogdan
5 Pts
97 KAZ GOLOVACHSHENKO Artyom
5 Pts
98 RSA MADOLO Siphosenkosi
5 Pts
99 CHI CORREA MUÑOZ Cristian
5 Pts
UKR TITARENKO Dmytro DNF
 
POR FERREIRA Tiago DNF
 
ESP COLOMA NICOLAS Carlos DNF
 
CHI MIRANDA MALDONADO Sebastian DNF
 
CAN MCNEELY Evan DNF
 
Rank Rider Result
1
DEN LANGVAD Annika 1:30:13
300 Pts
2
USA DAVISON Lea 1:31:25
250 Pts
3
CAN BATTY Emily 1:31:57
200 Pts
4 POL WLOSZCZOWSKA Maja 1:31:57
180 Pts
5 CAN PENDREL Catharine 1:33:06
160 Pts
6 RUS KALENTYEVA Irina 1:33:35
140 Pts
7 CZE NASH Katerina 1:33:50
130 Pts
8 SUI NEFF Jolanda 1:34:12
120 Pts
9 GER SPITZ Sabine 1:34:20
110 Pts
10 SUI INDERGAND Linda 1:35:06
100 Pts
11 USA HUCK Erin 1:35:27
95 Pts
12 SUI STIRNEMANN Kathrin 1:35:33
90 Pts
13 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela 1:35:57
85 Pts
14 USA WOODRUFF Chloe 1:36:29
80 Pts
15 USA GOULD Georgia 1:36:32
78 Pts
16 FRA FERRAND PREVOT Pauline 1:37:08
76 Pts
17 SUI GANTENBEIN Corina 1:37:09
74 Pts
18 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 1:37:19
72 Pts
19 GER MORATH Adelheid 1:37:46
70 Pts
20 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla 1:38:40
68 Pts
21 AUS MULLENS Peta 1:38:46
66 Pts
22 SLO ŽAKELJ Tanja 1:38:58
64 Pts
23 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza 1:39:57
62 Pts
24 HUN BENKÓ Barbara 1:40:22
60 Pts
25 AUT OSL Elisabeth 1:40:45
58 Pts
26 SVK KESEG STEVKOVA Janka 1:40:52
56 Pts
27 UKR KROMPETS Nataliia 1:41:07
54 Pts
28 SUI SÜSS Esther 1:41:28
52 Pts
29 CAN WALTER Sandra 1:41:28
50 Pts
30 USA MCCONNELOUG Mary 1:41:29
48 Pts
31 ITA CALVETTI Serena 1:41:33
46 Pts
32 USA GRANT Rose 1:41:33
44 Pts
33 MEX MORFIN MACOUZET Laura Lorenza 1:42:00
42 Pts
34 ITA LECHNER Eva 1:42:11
41 Pts
35 ITA RABENSTEINER Lisa 1:42:44
40 Pts
36 CAN MONTAMBAULT Cindy 1:43:00
39 Pts
37 UKR POPOVA Iryna 1:43:26
38 Pts
38 SRB CRNOGORAC Jovana 1:43:33
37 Pts
39 ARG APAZA Agustina Maria 1:44:18
36 Pts
40 CAN BEAUMONT Rebecca 1:44:25
35 Pts
41 USA CONNORS Larissa 1:45:31
34 Pts
42 CAN SMITH Haley
33 Pts
43 GER BRANDAU Elisabeth
32 Pts
44 CZE ČÁBELICKÁ Jitka
31 Pts
45 BEL MICHIELS Githa
30 Pts
46 CHN YAO Ping
29 Pts
47 AUT MITTERBAUER Lisa
28 Pts
48 AUS MCCONNELL Rebecca Ellen
27 Pts
49 NAM VORSTER Michelle
26 Pts
50 ISR KOREM Noga
25 Pts
51 LUX SCHAUS Fabienne
24 Pts
52 ESP MARTIN RODRIGUEZ Rocio
23 Pts
53 JPN SUEMASA Mio
22 Pts
54 UKR NABEREZHNA Kateryna
21 Pts
55 BRA FAVERY COSTA Viviane
20 Pts
UKR BELOMOINA Yana DNF
 
SWE ENGEN Alexandra DNS
 
CZE NĚMCOVÁ Tereza DNF
 
NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita DNF
 
ITA OBERPARLEITER Anna DNF
 
GER GROBERT Helen DNF
 
NED TERPSTRA Anne DNF
 

Info

Nove Mesto na Morave
28 Jun - 03 Jul 2016
WCh
Website
Race Weather