GER UCI MTB WORLD CUP - XCO

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:28:38
250 Pts
2
FRA ABSALON Julien 1:28:38
200 Pts
3
FRA MAROTTE Maxime 1:29:33
160 Pts
4 CZE KULHAVÝ Jaroslav 1:30:14
150 Pts
5 SUI FORSTER Lars 1:30:40
140 Pts
6 ITA BRAIDOT Luca 1:31:38
130 Pts
7 SUI GIGER Fabian 1:31:53
120 Pts
8 ESP VALERO SERRANO David 1:32:01
110 Pts
9 ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo 1:32:03
100 Pts
10 SUI INDERGAND Reto 1:32:03
95 Pts
11 EST LOO Martin 1:32:12
90 Pts
12 FRA KORETZKY Victor 1:32:20
85 Pts
13 CZE CINK Ondřej 1:32:27
80 Pts
14 SUI FLÜCKIGER Lukas 1:32:35
78 Pts
15 GBR FERGUSON Grant 1:32:40
76 Pts
16 CAN ZANDSTRA Derek 1:32:44
74 Pts
17 SUI FANGER Martin 1:32:49
72 Pts
18 CZE ŠKARNITZL Jan 1:33:06
70 Pts
19 FRA TEMPIER Stephane 1:33:18
68 Pts
20 GER FUMIC Manuel 1:33:27
66 Pts
21 ESP HERMIDA RAMOS Jose Antonio 1:33:30
64 Pts
22 AUS MCCONNELL Daniel James 1:33:34
62 Pts
23 SUI STIRNEMANN Matthias 1:33:54
60 Pts
24 ITA TIBERI Andrea 1:34:00
58 Pts
25 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 1:34:05
56 Pts
26 ITA FONTANA Marco Aurelio 1:34:12
54 Pts
27 ITA BRAIDOT Daniele 1:34:16
52 Pts
28 CAN GAGNE Raphael 1:34:21
50 Pts
29 RUS SINTSOV Anton 1:34:25
48 Pts
30 FRA SARROU Jordan 1:34:32
46 Pts
31 USA GROTTS Howard 1:34:33
44 Pts
32 AUT GEHBAUER Alexander 1:34:35
42 Pts
33 BEL SCHEIRE Ruben 1:34:45
40 Pts
34 NED VAN DER POEL Mathieu 1:34:47
38 Pts
35 ARG SOTO Catriel 1:34:47
36 Pts
36 GER MILATZ Moritz 1:34:57
34 Pts
37 AUT MARKT Karl 1:35:03
32 Pts
38 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique 1:35:13
30 Pts
39 BEL LUYTEN Jeff 1:35:15
29 Pts
40 GER SCHULTE-LÜNZUM Markus 1:35:27
28 Pts
41 POR ROSA David 1:35:44
27 Pts
42 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 1:35:55
26 Pts
43 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan 1:36:04
25 Pts
44 SUI LITSCHER Thomas 1:36:13
24 Pts
45 USA ETTINGER Stephen 1:36:28
23 Pts
46 HUN PARTI András 1:36:30
22 Pts
47 GER PFÄFFLE Christian 1:36:33
21 Pts
48 SUI FLÜCKIGER Mathias 1:36:44
20 Pts
49 FRA DRECHOU Hugo 1:36:50
19 Pts
50 RUS SELEDKOV Ivan 1:36:52
18 Pts
51 NZL COOPER Anton 1:37:03
17 Pts
52 GER KURSCHAT Wolfram 1:37:04
16 Pts
53 NED VAN DER HEIJDEN Michiel 1:37:19
15 Pts
54 SUI ROHRBACH Nicola 1:37:33
14 Pts
54 SUI ROHRBACH Nicola 1:37:33
14 Pts
55 JPN YAMAMOTO Kohei 1:37:34
13 Pts
56 AUS IVORY Cameron 1:38:12
12 Pts
57 GER STIEBJAHN Simon 1:38:31
11 Pts
58 ITA RIGHETTINI Andrea 1:38:33
10 Pts
59 BEL DE VOCHT Bart 1:38:38
9 Pts
60 COL PAEZ LEON Hector Leonardo 1:38:43
8 Pts
61 BEL VAN HOOVELS Kevin 1:38:43
3 Pts
62 POR COSTA Mário 1:38:45
3 Pts
63 SUI STUTZMANN Marc 1:38:51
3 Pts
64 COL RIVEROS PAEZ Hector Fernando 1:38:51
3 Pts
65 NED BECKING Hans 1:39:24
3 Pts
66 FRA MARTINEZ Miguel 1:39:52
3 Pts
67 CZE NOVÁK Jirí 1:40:02
3 Pts
68 SUI CHENAUX Florian 1:40:45
3 Pts
69 ITA TABACCHI Mirko 1:41:08
3 Pts
70 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando
3 Pts
71 ITA KERSCHBAUMER Gerhard
3 Pts
72 CZE NESVADBA Jan
3 Pts
73 BEL SCHUERMANS Jens
3 Pts
74 SUI GUJAN Martin
3 Pts
75 GRE ANTONIADIS Dimitrios
3 Pts
76 BEL BATS Didier
3 Pts
77 CZE PAPRSTKA Tomáš
3 Pts
78 GER THUM Steffen
3 Pts
79 NED BEEMER Frank
3 Pts
80 SVK LAMI Michal
3 Pts
81 CAN KABUSH Geoff
3 Pts
82 ISR HAIMY Shlomi
3 Pts
83 GER HOLZ Maximilian
3 Pts
84 SVK HARING Martin
3 Pts
85 USA PAXSON Spencer
3 Pts
86 SUI WILDHABER Marcel
3 Pts
87 SWE LINDGREN Emil
3 Pts
88 RSA REID James
3 Pts
89 AUT RAGGL Gregor
3 Pts
90 USA SWENSON Keegan
3 Pts
91 GER GLUTH Martin
3 Pts
92 SUI SÄGESSER Severin
3 Pts
93 FRA PLANTET Pierre-Geoffroy
3 Pts
94 BEL GELUYKENS Pieter
3 Pts
95 SUI PAUMANN Fabian
3 Pts
96 CAN GUTHRIE Evan
3 Pts
97 RSA WALKER Travis
3 Pts
98 AUT GRICK Matthias
3 Pts
99 GRE ILIAS Periklis
3 Pts
100 SUI BARBEN Emilien
3 Pts
101 FIN LEHTINEN Sakari
3 Pts
102 GER MAIER Maximilian
3 Pts
103 GBR BADDICK Chris
3 Pts
104 CHN WANG Zhen
3 Pts
105 AUS JOHNSTON Brendan
3 Pts
106 POL OSICKI Kornel
3 Pts
107 ITA VIEIDER Maximilian
3 Pts
108 ISR ISHAY Rotem
3 Pts
109 GER GEGENHEIMER Simon
3 Pts
110 GBR PEARCE Phillip
3 Pts
111 SUI STÜNZI Michael
3 Pts
112 GER ROTERMUND Tobias Dominik
3 Pts
113 USA SAMPSON Thomas
3 Pts
114 SUI REIMANN Rick
3 Pts
115 HUN JUHÁSZ Zsolt
3 Pts
116 GER KIESEL Lysander
3 Pts
117 GER WOLF Louis
3 Pts
118 ROU OPREA Ovidiu Tudor
3 Pts
119 RSA WITHAAR Jan
3 Pts
120 USA FINSTERWALD Russell
3 Pts
121 UKR RYSENKO Sergji
3 Pts
122 CZE VOBECKÝ Zdeněk
3 Pts
123 SUI JENNY Roger
3 Pts
124 SUI EYMANN Daniel
3 Pts
125 AUS NANKERVIS Russell
3 Pts
126 FRA LAFFONT Rémi
3 Pts
127 GER BECK Aaron
3 Pts
128 TUR KELLECI Abdulkadir
3 Pts
129 BRA COCUZZI Luiz Henrique
3 Pts
130 SVK VIŠŇOVSKÝ Tomas
3 Pts
131 BEL FLION Jorgen
3 Pts
132 KAZ KAZANTSEV Kirill
3 Pts
133 ROU LOGIGAN Lucian
3 Pts
134 RWA BYUKUSENGE Nathan
3 Pts
135 ROU DUCA George-Bogdan
3 Pts
136 CHI CORREA MUÑOZ Cristian
3 Pts
137 RSA MARAIS Stuart
3 Pts
138 NED VAN LOON Juul
3 Pts
139 ROU SABAU George-Vlad
3 Pts
SUI VOGEL Florian DNF
 
ITA CASAGRANDE Michele DNF
 
SUI NAY Pascal DNF
 
ESP VENTURA SANCHEZ Ismael DNF
 
POL WAWAK Bartlomiej DNF
 
BEL CARABIN Sebastien DNF
 
CAN BOUCHARD Leandre DNF
 
BEL MEEUSEN Tom DNF
 
GER PLATT Karl DNF
 
Rank Rider Result
1
DEN LANGVAD Annika 1:33:03
250 Pts
2
SWE RISSVEDS Jenny 1:34:28
200 Pts
3
CAN PENDREL Catharine 1:34:39
160 Pts
4 GER SPITZ Sabine 1:35:06
150 Pts
5 NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 1:35:17
140 Pts
6 SUI KELLER Alessandra 1:36:13
130 Pts
7 GER BRANDAU Elisabeth 1:36:17
120 Pts
8 USA DAVISON Lea 1:36:18
110 Pts
9 HUN BENKÓ Barbara 1:36:22
100 Pts
10 CZE NASH Katerina 1:36:35
95 Pts
11 GER GROBERT Helen 1:37:04
90 Pts
12 CAN BATTY Emily 1:37:10
85 Pts
13 GER MORATH Adelheid 1:37:38
80 Pts
14 SUI INDERGAND Linda 1:37:38
78 Pts
15 POL WLOSZCZOWSKA Maja 1:37:38
76 Pts
16 SUI SÜSS Esther 1:38:18
74 Pts
17 BEL MICHIELS Githa 1:38:45
72 Pts
18 UKR BELOMOINA Yana 1:39:06
70 Pts
19 ITA RABENSTEINER Lisa 1:39:16
68 Pts
20 SRB CRNOGORAC Jovana 1:39:28
66 Pts
21 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela 1:39:50
64 Pts
22 USA WOODRUFF Chloe 1:39:58
62 Pts
23 NZL FLUKER Kate 1:40:02
60 Pts
24 USA HUCK Erin 1:40:06
58 Pts
25 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 1:40:38
56 Pts
26 AUS MCCONNELL Rebecca Ellen 1:41:00
54 Pts
27 SUI STIRNEMANN Kathrin 1:41:28
52 Pts
28 FRA CLAUZEL Perrine 1:41:33
50 Pts
29 NED TERPSTRA Anne 1:41:37
48 Pts
30 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla 1:41:42
46 Pts
31 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza 1:41:58
44 Pts
32 ITA LECHNER Eva 1:42:39
42 Pts
33 USA CONNORS Larissa 1:42:53
40 Pts
34 SUI LEUMANN Katrin 1:42:56
38 Pts
35 FRA ENAUX Sabrina 1:42:56
36 Pts
36 USA GOULD Georgia 1:43:10
34 Pts
37 GER KLEIN Hanna 1:43:17
32 Pts
38 CHN REN Chengyuan 1:43:21
30 Pts
39 MEX MORFIN MACOUZET Laura Lorenza 1:43:24
29 Pts
40 SLO ŽAKELJ Tanja 1:43:38
28 Pts
41 UKR POPOVA Iryna 1:43:48
27 Pts
42 CAN SMITH Haley 1:43:52
26 Pts
43 FRA BOUDOT MOREL Estelle 1:43:53
25 Pts
44 RSA STRAUSS Mariske 1:43:55
24 Pts
45 UKR KROMPETS Nataliia 1:44:00
23 Pts
46 AUT OSL Elisabeth 1:44:00
22 Pts
47 CAN WALTER Sandra 1:44:04
21 Pts
48 USA DONG Evelyn 1:44:18
20 Pts
49 RUS KALENTYEVA Irina 1:44:34
19 Pts
50 AUS MULLENS Peta 1:44:51
18 Pts
51 RSA REDECKER Cherie 1:46:13
17 Pts
52 SWE ENGEN Alexandra
16 Pts
53 SUI LÜTHI Ariane
15 Pts
54 SUI GROCCIA Marine
14 Pts
55 USA MCCONNELOUG Mary
13 Pts
56 GER RIEDER Nadine
12 Pts
57 RUS ANOSHINA Ekaterina
11 Pts
58 POL ZUR Monika
10 Pts
59 SUI SCHNEITTER Nathalie
9 Pts
60 CZE ČÁBELICKÁ Jitka
8 Pts
61 GER WROBEL Nina
3 Pts
62 ESP MARTIN RODRIGUEZ Rocio
3 Pts
63 CAN MONTAMBAULT Cindy
3 Pts
64 CAN BEAUMONT Rebecca
3 Pts
65 POL GORYCKA Paula
3 Pts
66 CZE NAVRÁTILOVÁ Vendula
3 Pts
67 LUX SCHAUS Fabienne
3 Pts
68 CZE NĚMCOVÁ Tereza
3 Pts
69 FRA MOSCHETTI Margot
3 Pts
70 GBR FILBY Maxine
3 Pts
71 CZE BULISOVÁ Lenka
3 Pts
72 BRA FAVERY COSTA Viviane
3 Pts
73 AUT MITTERBAUER Lisa
3 Pts
74 ESP VAZQUEZ CRESPO Lucia
3 Pts
75 SUI WENGER Romaine
3 Pts
76 SRB KOSTIĆ Ivana
3 Pts
BRA MOREIRA LACERDA Isabella DNF
 
FRA BRESSET Julie DNF
 
ITA CALVETTI Serena DNF
 
FRA FERRAND PREVOT Pauline DNF
 
POL DAWIDOWICZ Aleksandra DNF
 
GBR LAST Annie DNF
 
GBR MACPHEE Kerry DNF
 
SUI GANTENBEIN Corina DNF
 
SUI NEFF Jolanda DNS
 
GER WEHRLE Lena DNF
 

Info

Albstadt
21 - 22 May 2016
WC
Website
Race Weather