ITA UCI MTB WORLD CUP - XCO - DHI

WC

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:27:38
250 Pts
2
FRA ABSALON Julien 1:27:43
200 Pts
3
SUI VOGEL Florian 1:28:00
160 Pts
4 CZE KULHAVÝ Jaroslav 1:28:32
150 Pts
5 FRA MAROTTE Maxime 1:28:46
140 Pts
6 SUI GIGER Fabian 1:29:09
130 Pts
7 ESP HERMIDA RAMOS Jose Antonio 1:29:16
120 Pts
8 ITA FONTANA Marco Aurelio 1:29:48
110 Pts
9 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 1:29:56
100 Pts
10 SUI FLÜCKIGER Lukas 1:29:57
95 Pts
11 ITA TIBERI Andrea 1:29:59
90 Pts
12 GER FUMIC Manuel 1:30:16
85 Pts
13 FRA DRECHOU Hugo 1:30:22
80 Pts
14 CAN GAGNE Raphael 1:30:24
78 Pts
15 RSA CROESER Rourke 1:30:35
76 Pts
16 SUI FLÜCKIGER Mathias 1:30:54
74 Pts
17 SUI ROHRBACH Nicola 1:30:55
72 Pts
17 SUI ROHRBACH Nicola 1:30:55
72 Pts
18 NED VAN HOUTS Rudi 1:30:57
70 Pts
19 GER MILATZ Moritz 1:31:06
68 Pts
20 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 1:31:07
66 Pts
21 NED BECKING Hans 1:31:17
64 Pts
22 ITA BRAIDOT Daniele 1:31:26
62 Pts
23 FRA TEMPIER Stephane 1:31:31
60 Pts
24 ESP VALERO SERRANO David 1:31:39
58 Pts
25 BEL VAN HOOVELS Kevin 1:31:40
56 Pts
26 CAN ZANDSTRA Derek 1:31:41
54 Pts
27 AUT GEHBAUER Alexander 1:31:42
52 Pts
28 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan 1:31:47
50 Pts
29 SUI STIRNEMANN Matthias 1:31:52
48 Pts
30 RUS IVANOV Timofei 1:31:54
46 Pts
31 FRA SARROU Jordan 1:32:00
44 Pts
32 AUS MCCONNELL Daniel James 1:32:05
42 Pts
33 ITA TABACCHI Mirko 1:32:18
40 Pts
34 AUT MARKT Karl 1:32:21
38 Pts
35 NED BEEMER Frank 1:32:36
36 Pts
36 USA ETTINGER Stephen 1:33:04
34 Pts
37 ITA KERSCHBAUMER Gerhard 1:33:23
32 Pts
38 SUI LITSCHER Thomas 1:33:46
30 Pts
39 SUI GUJAN Martin 1:33:59
29 Pts
40 BEL SCHEIRE Ruben 1:34:01
28 Pts
41 JPN YAMAMOTO Kohei 1:34:14
27 Pts
42 ISR HAIMY Shlomi 1:34:21
26 Pts
43 SUI INDERGAND Reto 1:34:26
25 Pts
44 BEL LUYTEN Jeff 1:34:35
24 Pts
45 EST LOO Martin 1:34:43
23 Pts
46 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique 1:34:46
22 Pts
47 RUS GOGOLEV Anton 1:34:46
21 Pts
48 SWE LINDGREN Emil 1:35:04
20 Pts
49 SUI BARBEN Emilien 1:35:14
19 Pts
50 ITA BRAIDOT Luca 1:35:20
18 Pts
51 SUI NÄF Ralph 1:35:32
17 Pts
52 CZE NESVADBA Jan 1:35:45
16 Pts
53 ARG SOTO Catriel 1:35:57
15 Pts
54 ESP VENTURA SANCHEZ Ismael 1:36:00
14 Pts
55 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando 1:36:01
13 Pts
56 AUT RAGGL Gregor 1:36:06
12 Pts
57 SVK LAMI Michal 1:36:06
11 Pts
58 UKR RYSENKO Sergji 1:36:14
10 Pts
59 SUI STÜNZI Michael 1:36:30
9 Pts
60 BEL CARABIN Sebastien 1:36:32
8 Pts
61 POL KONWA Marek 1:36:36
3 Pts
62 HUN JUHÁSZ Zsolt 1:36:37
3 Pts
63 GER KURSCHAT Wolfram 1:36:40
3 Pts
64 BEL DE VOCHT Bart 1:36:46
3 Pts
65 GER GLUTH Martin 1:36:50
3 Pts
66 RSA BEUKES Matthys 1:37:07
3 Pts
67 LAT PREIMANIS Matiss 1:37:19
3 Pts
68 AUS IVORY Cameron 1:37:19
3 Pts
69 CZE PAPRSTKA Tomáš 1:37:43
3 Pts
70 HUN PARTI András 1:38:03
3 Pts
71 CAN JETTE Cameron 1:38:46
3 Pts
72 BRA TREZZA DE PAIVA Sherman 1:38:55
3 Pts
73 SUI EYMANN Daniel 1:39:17
3 Pts
74 BRA NASCIMENTO MARIANO Frederico
3 Pts
75 ITA DEI TOS Andrea
3 Pts
76 FRA PLANTET Pierre-Geoffroy
3 Pts
77 GER SONNTAG Benjamin
3 Pts
78 FRA MARTINEZ Miguel
3 Pts
79 GER THUM Steffen
3 Pts
80 ITA FRUET Martino
3 Pts
81 KAZ KAZANTSEV Kirill
3 Pts
82 GBR PEARCE Phillip
3 Pts
83 GER GEGENHEIMER Simon
3 Pts
84 POR COSTA Mário
3 Pts
85 SUI STUTZMANN Marc
3 Pts
86 GER MAIER Maximilian
3 Pts
87 UKR TITARENKO Dmytro
3 Pts
88 ITA VIEIDER Maximilian
3 Pts
89 AUS JOHNSTON Brendan
3 Pts
90 ITA FERRAZZO Nicolo
3 Pts
91 BEL FLION Jorgen
3 Pts
92 TUR KELLECI Abdulkadir
3 Pts
93 UKR GERASCHENKO Oleksandr
3 Pts
94 GER ROTERMUND Tobias Dominik
3 Pts
95 GER HOLZ Maximilian
3 Pts
96 CAN BOUCHARD Leandre
3 Pts
97 USA BRODERICK Michael
3 Pts
98 AND DIAZ GROLLIER Guy
3 Pts
99 SUI SCHÄR Jan
3 Pts
100 KAZ GOLOVACHSHENKO Artyom
3 Pts
101 ISR SCHMIDT Benjamin
3 Pts
102 GEO GAVASHELI Besik
3 Pts
103 ROU SABAU George-Vlad
3 Pts
104 ISR ZEIDAN Ahmed
3 Pts
CZE ŠKARNITZL Jan DNF
 
NED VAN DER HEIJDEN Michiel DNF
 
ESP SAGUES PORTABELLA Ramon DNF
 
CZE VOBECKÝ Zdeněk DNF
 
GBR BOUTTELL Jason DNF
 
CZE CINK Ondřej DNF
 
Rank Rider Result
1
DEN LANGVAD Annika 1:30:56
250 Pts
2
SUI NEFF Jolanda 1:31:53
200 Pts
3
RUS KALENTYEVA Irina 1:32:10
160 Pts
4 POL WLOSZCZOWSKA Maja 1:32:26
150 Pts
5 CAN BATTY Emily 1:32:34
140 Pts
6 GER MORATH Adelheid 1:32:45
130 Pts
7 USA DAVISON Lea 1:32:53
120 Pts
8 SLO PINTARIC Blaza 1:32:53
110 Pts
9 GER GROBERT Helen 1:33:06
100 Pts
10 ITA LECHNER Eva 1:33:44
95 Pts
11 CAN PENDREL Catharine 1:33:50
90 Pts
12 UKR BELOMOINA Yana 1:34:26
85 Pts
13 SLO ŽAKELJ Tanja 1:35:21
80 Pts
14 SUI SÜSS Esther 1:35:35
78 Pts
15 SUI GANTENBEIN Corina 1:35:39
76 Pts
16 GER SPITZ Sabine 1:35:52
74 Pts
17 BEL MICHIELS Githa 1:35:57
72 Pts
18 USA GOULD Georgia 1:36:29
70 Pts
19 USA HUCK Erin 1:37:08
68 Pts
20 USA WOODRUFF Chloe 1:37:35
66 Pts
21 AUT MITTERBAUER Lisa 1:38:08
64 Pts
22 POL DAWIDOWICZ Aleksandra 1:38:27
62 Pts
23 RUS ANOSHINA Ekaterina 1:38:30
60 Pts
24 CZE NĚMCOVÁ Tereza 1:38:48
58 Pts
25 GER RIEDER Nadine 1:39:09
56 Pts
26 USA MCCONNELOUG Mary 1:39:16
54 Pts
27 UKR POPOVA Iryna 1:39:21
52 Pts
28 SVK KESEG STEVKOVA Janka 1:39:45
50 Pts
29 ITA CALVETTI Serena 1:39:52
48 Pts
30 FRA BRESSET Julie 1:39:56
46 Pts
31 GER KLEIN Hanna 1:40:13
44 Pts
32 SUI GROCCIA Marine 1:40:29
42 Pts
33 CAN WALTER Sandra 1:40:33
40 Pts
34 NZL FLUKER Kate 1:40:46
38 Pts
35 AUT OSL Elisabeth 1:40:56
36 Pts
36 SUI LÜTHI Ariane 1:41:17
34 Pts
37 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza 1:41:20
32 Pts
38 GBR PATERSON Lesley 1:41:36
30 Pts
39 SUI INDERGAND Linda 1:41:54
29 Pts
40 POL GORYCKA Paula 1:42:02
28 Pts
41 FRA ENAUX Sabrina 1:42:51
27 Pts
42 SUI SCHNEITTER Nathalie 1:43:25
26 Pts
43 SUI LEUMANN Katrin
25 Pts
44 NED TERPSTRA Anne
24 Pts
45 SUI STIRNEMANN Kathrin
23 Pts
46 UKR KROMPETS Nataliia
22 Pts
47 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla
21 Pts
48 NZL SHEPPARD Samara
20 Pts
49 SUI HEDIGER Michelle
19 Pts
50 GER BRANDAU Elisabeth
18 Pts
51 RSA REDECKER Cherie
17 Pts
52 ITA FUMAGALLI Mara
16 Pts
53 ITA PASTORE Marta
15 Pts
54 CZE VESELÁ Lucie
14 Pts
55 ESP PACIOS PUJADO Mª Merce
13 Pts
56 GER RICHTER Ingrid
12 Pts
57 ESP VAZQUEZ CRESPO Lucia
11 Pts
58 FRA SEGRESTAN Valentine
10 Pts
59 RUS KONOVALOVA Anna
9 Pts
60 GBR MACPHEE Kerry
8 Pts
61 AUT KRENN Irina
3 Pts
62 GBR CIPULLO Anna
3 Pts
63 GBR APPLEYARD Verity
3 Pts
64 ITA OBERPARLEITER Anna
3 Pts
SWE ENGEN Alexandra DNS
 
GBR LAST Annie DNF
 
AUS MULLENS Peta DNF
 
GER WROBEL Nina DNS
 
NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita DNF
 
AUS MCCONNELL Rebecca Ellen DNS
 
BEL PIRARD Alice DNF
 
ESP MARTIN RODRIGUEZ Rocio DNF
 

Info

Val Di Sole
22 - 23 Aug 2015
Website
Race Weather