POR UEC Mountainbike European Continental Championships - XCO for U23/Juniors - XCR - XCC

Results

Rank Rider Result
1
ESP CAMPOS MOTOS David Domingo 21:43
70 Pts
2
FRA BOICHIS Adrien 21:43
65 Pts
3
SUI LITSCHER Thomas 21:44
60 Pts
4 GBR ALDRIDGE Charlie 21:48
55 Pts
5 DEN SØLVHØJ Oliver 21:53
50 Pts
6 POR FERREIRA Roberto 21:56
45 Pts
7 BEL MICHELS Jente 21:56
40 Pts
8 SUI LILLO Dario 21:57
35 Pts
9 DEN LILLELUND Tobias 21:58
30 Pts
10 SUI WIEDMANN Luke 21:58
25 Pts
11 ESP CULLELL ESTAPE Jofre 22:00
20 Pts
12 BEL VANDERSTEEN Jarne 22:08
19 Pts
13 ITA VITTONE Andreas Emanuele 22:15
18 Pts
14 BEL MALEZSEWSKI Lukas 22:24
17 Pts
15 SUI HOLZER Roman 22:26
16 Pts
16 ITA SIFFREDI Matteo 22:28
15 Pts
17 AUT SCHERRER Julius 22:30
14 Pts
18 SUI LHOMME Maxime 22:34
13 Pts
19 POR MARINHEIRO Ricardo 22:38
12 Pts
20 POR COSTA Mário 22:49
11 Pts
21 GER KRÜGER Benjamin 22:53
10 Pts
22 SVK HRTÁNEK Martin 22:56
9 Pts
23 LIE PÜNTENER Romano 22:57
8 Pts
24 SLO KRANJEC ŽAGAR Matic 23:01
7 Pts
25 ROU PESCARU Patrick 23:05
6 Pts
26 ESP PEREZ MARTINEZ Luis Francisco 23:14
5 Pts
27 ESP BOSCH PICO Jaume 23:15
4 Pts
28 ITA BERNARDI Cristian 23:22
3 Pts
29 SLO KLEMENČIČ Jakob 23:28
2 Pts
30 EST MESI Joosep LAP
1 Pt
31 UKR KONIAIEV Oleksandr LAP
 
DEN FINI CARSTENSEN Sebastian DNF
 
SVK JENČUŠ Jakub DNS
 
UKR HUDYMA Oleksandr DNS
 
Rank Rider Result
1
ITA CORVI Valentina 1:03:53
60 Pts
2
GER HAHN Carla 1:03:55
40 Pts
3
AUT EMBACHER Katrin 1:04:08
30 Pts
4 AUT HERZOG Eva 1:04:25
25 Pts
5 POL GRZEGORZEWSKA Natalia 1:04:50
20 Pts
6 NED MOLENGRAAF Lauren 1:05:39
18 Pts
7 NOR AASEBØ Kamilla 1:05:59
16 Pts
8 SUI SCHIBLER Fiona 1:06:04
14 Pts
9 ITA LANFRANCHI Elisa 1:06:07
12 Pts
10 ITA CELESTINO Marika 1:06:16
10 Pts
11 DEN LILLELUND Julie 1:06:27
8 Pts
12 SUI SOLÈR Chiara 1:06:33
6 Pts
13 SUI HUTTER Anina 1:06:48
4 Pts
14 CZE HANÁKOVÁ Eliška 1:07:06
2 Pts
15 SVK CHLADOŇOVÁ Viktória 1:07:25
1 Pt
16 SUI LIEHNER Lara 1:07:36
 
17 SUI GLAUS Jana 1:08:02
 
18 ITA MARTINOLI Giada 1:08:19
 
19 SUI FURRER Muriel 1:08:37
 
20 SLO KRANJEC ŽAGAR Hana 1:09:09
 
21 POR GUERRA Beatriz 1:09:20
 
22 NED VAN DER MEULEN Julia 1:09:29
 
23 ITA RINALDONI Giulia 1:09:52
 
24 ESP CAPELLA FLORIT Neus 1:09:56
 
25 DEN ANDERSEN Freja 1:10:06
 
26 POL MARTYNSKA - MAZURKIEWICZ Hanna 1:10:43
 
27 ESP CANO ESPINOSA Marta 1:11:19
 
28 AUT SOMMER Nicole 1:11:27
 
29 SWE KAGEVI Stina 1:11:47
 
30 HUN BRUCHNER Regina 1:12:01
 
31 SWE KARLSSON Elin 1:12:13
 
32 SVK VOJTÍŠKOVÁ Dorota 1:12:43
 
33 BEL DE SCHOESITTER Shanyl 1:13:25
 
34 CZE DUŠKOVÁ Kateřina 1:13:44
 
35 ISR EASEEN Monera 1:14:15
 
36 ESP PEREZ MORENO Carla LAP
 
37 ROU BUNEA Wendy LAP
 
38 UKR RUBANENKO Anastasiia LAP
 
39 GER KAUFMANN Natalie LAP
 
40 TUR EREKE Ekin LAP
 
FRA MOULIN Anaïs DNF
 
HUN GREMAN Szonja DNF
 
Rank Rider Result
1
DEN PHILIPSEN Albert 1:05:04
60 Pts
2
NED BOUTEN Freek 1:05:59
40 Pts
3
NOR EKROLL Sivert 1:06:02
30 Pts
4 DEN HOUGS Nikolaj 1:06:04
25 Pts
5 ITA PACCAGNELLA Elian 1:06:15
20 Pts
6 POR SOUSA Rafael 1:06:25
18 Pts
7 DEN LOSE Mikkel 1:06:58
16 Pts
8 FRA HEMON Julien 1:07:12
14 Pts
9 ESP FRANCO GALLEGO Hugo 1:07:17
12 Pts
10 CZE NOVOTNÝ Ondřej 1:07:22
10 Pts
11 AUT HAMMERLE Alexander 1:07:31
8 Pts
12 ESP MIR MASCARO Joan 1:07:34
6 Pts
13 NED JOCHEMS Jelte 1:07:36
4 Pts
14 SUI TOTH Noel 1:07:38
2 Pts
15 POL SWIDER Brajan 1:07:40
1 Pt
16 NED VAN DEN EIJNDEN Guus 1:08:00
 
17 ITA BOSIO Tommaso 1:08:21
 
18 SUI SIDAHMED Khalid 1:08:25
 
19 FRA CORNIGLION Sofian 1:08:32
 
20 NED SOLEN Keije 1:08:36
 
21 SUI HALTER Nicolas 1:08:37
 
22 SWE LOUNELA Leo 1:08:37
 
23 SWE JOHANSSON Nils 1:08:45
 
24 BEL VAN LEE Sverre 1:08:45
 
25 ESP CARRILLO FERRER Marti 1:08:51
 
26 SUI HASSLER Mauro 1:08:56
 
27 SWE UNGER Anton 1:09:00
 
28 SLO PAHOR Žan 1:09:32
 
29 HUN VAS Barnabás 1:09:44
 
30 NOR HØYDAHL Jonas Kind 1:09:44
 
31 ITA MILAN Diego 1:09:57
 
32 POR BARROS Guilherme 1:10:07
 
33 CZE FRIEDEL David 1:10:14
 
34 GER KIRCHBERGER Tobias 1:10:14
 
35 SWE ELOFSSON Edvin 1:10:27
 
36 FRA CHAZALY Raphael 1:10:36
 
37 SVK VRANÁK Lukáš 1:10:36
 
38 ITA BORRE Gabriel 1:10:51
 
39 SUI HÄTTENSCHWILER Loris 1:10:56
 
40 SLO KAVCIC Blaz 1:11:00
 
41 ESP GAMEZ FERRER Carlos 1:11:06
 
42 POL JAROSLAWSKI Maciej 1:11:08
 
43 AUT HÖDLMOSER Dominik 1:11:25
 
44 ISR LIFSHITZ Yoav 1:11:32
 
45 POR GASPAR Tomás 1:11:37
 
46 AUT HOLZER Christoph 1:11:39
 
47 POR FONSECA João 1:12:07
 
48 POR ARAÚJO Rodrigo 1:12:20
 
49 GER KING Jonas 1:12:28
 
50 LUX BERTON Noa 1:12:40
 
51 ISR LAHAV Adar 1:12:47
 
52 HUN ENDRÉDI Máté 1:12:55
 
53 SVK ŠVOŇAVA Matej 1:13:05
 
54 BEL JAMIN Antoine 1:13:18
 
55 POR FERREIRA Lucas 1:13:57
 
56 SUI SOMMER Sven 1:14:56
 
57 ISR WAISLER Ori 1:14:56
 
58 POR GALVÃO Duarte 1:15:04
 
59 UKR HRUSHETSKYI Vladyslav 1:15:09
 
60 POR RODRIGUES Eduardo 1:15:32
 
61 UKR OBUKHIVSKYI Volodymyr LAP
 
62 ISR MASARWE Mohamed LAP
 
63 TUR SEKERCI Hamdi Ibrahim LAP
 
TUR SUNBUL Muhammed DNF
 
TUR TOPAL Arda DNF
 
ROU ILIE Alexandru-Andrei DNS
 
ROU HOZAT Elias-George DNS
 
SVK VIERIK Ján DNS
 
ITA CESCHIN Matteo DNF
 
ROU PRECUP Horea-Stefan DNS
 
HUN TAKÁCS Zsombor DNF
 

Info

Anadia
06 - 09 Jul 2023
CC
Website
Race Weather