AUT UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS PRESENTED BY MERCEDES-BENZ - XCO/XCR/DHI/E-MTB

WCh

Results

Rank Rider Result
1
FRA FERRAND PREVOT Pauline 1:27:33
300 Pts
2
ITA LECHNER Eva 03:01
250 Pts
3
AUS MCCONNELL Rebecca Ellen 03:01
200 Pts
4 SUI FREI Sina 03:46
180 Pts
5 GBR SHORT Isla 04:17
160 Pts
6 SUI NEFF Jolanda 04:46
140 Pts
7 UKR BELOMOINA Yana 05:28
130 Pts
8 POL WLOSZCZOWSKA Maja 05:44
120 Pts
9 SLO ŽAKELJ Tanja 06:12
110 Pts
10 SUI KELLER Alessandra 06:25
100 Pts
11 CZE ČÁBELICKÁ Jitka 07:36
95 Pts
12 DEN DEGN Malene 07:49
90 Pts
13 GBR RICHARDS Evie 08:11
85 Pts
14 FRA GERAULT Léna 08:36
80 Pts
15 SUI INDERGAND Linda 08:44
78 Pts
16 SUI KOLLER Nicole 08:51
76 Pts
17 USA HUCK Erin 08:52
74 Pts
18 GER RIEDER Nadine 09:25
72 Pts
19 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 09:38
70 Pts
20 EST LÕIV Janika 10:27
68 Pts
21 NED TAUBER Anne 10:35
66 Pts
22 ESP GARCIA MARTINEZ Rocio Del Alba 10:40
64 Pts
23 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela 11:26
62 Pts
24 AUT OSL Elisabeth 11:33
60 Pts
25 BEL MICHIELS Githa 12:14
58 Pts
26 ARG GOMEZ VILLAFANE Sofia 12:21
56 Pts
27 CAN BATTY Emily 12:31
54 Pts
28 CAN JACKSON Jennifer 12:44
52 Pts
29 CAN SMITH Haley LAP
50 Pts
30 RSA REDECKER Cherie LAP
48 Pts
31 CZE CZECZINKAROVÁ Jana LAP
46 Pts
32 GER DAUBERMANN Antonia LAP
44 Pts
33 CAN ROCHETTE Maghalie LAP
42 Pts
34 FRA BRESSET Julie LAP
41 Pts
35 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla LAP
40 Pts
36 NED VON BERSWORDT Sophie LAP
39 Pts
37 RSA LILL Candice LAP
38 Pts
38 GER BRANDAU Elisabeth LAP
37 Pts
39 RUS MEDVEDEVA Vera LAP
36 Pts
40 EST MÕTTUS Mari-Liis LAP
35 Pts
41 HUN BENKÓ Barbara LAP
34 Pts
42 SVK KESEG STEVKOVA Janka LAP
33 Pts
43 GER AMES Kim LAP
32 Pts
44 AUT HEIGL Nadja LAP
31 Pts
45 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza LAP
30 Pts
46 POL WOJTYLA Gabriela LAP
29 Pts
47 UKR SLOBODYAN Iryna LAP
28 Pts
48 RSA STRAUSS Mariske LAP
27 Pts
49 BRA SOARES CANDIDO Leticia Jaqueline LAP
26 Pts
50 CRC ROJAS CUBERO Adriana Maria LAP
25 Pts
51 POL PODGORSKA Aleksandra LAP
24 Pts
52 MEX VEGA TORRES Monica LAP
23 Pts
53 SRB CRNOGORAC Jovana LAP
22 Pts
54 ARG CASADEY Josefina LAP
21 Pts
55 EST MEIER Maaris LAP
20 Pts
USA COURTNEY Kate DNF
 
DEN LANGVAD Annika DNS
 
NED TERPSTRA Anne DNF
 
LUX SCHAUS Fabienne DNF
 
SWE RISSVEDS Jenny DNF
 
Rank Rider Result
1
FRA SARROU Jordan 1:25:37
300 Pts
2
SUI FLÜCKIGER Mathias +0:45
250 Pts
3
FRA CAROD Titouan +0:55
200 Pts
4 ITA BRAIDOT Luca +1:23
180 Pts
5 CZE CINK Ondřej +1:37
160 Pts
6 FRA MAROTTE Maxime +1:37
140 Pts
7 SUI COLOMBO Filippo +2:12
130 Pts
8 ITA COLLEDANI Nadir +2:29
120 Pts
9 SUI SCHURTER Nino +2:33
110 Pts
10 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique +2:49
100 Pts
11 ROU DASCALU Vlad +2:52
95 Pts
12 GER BRANDL Maximilian 03:14
90 Pts
13 ESP VALERO SERRANO David 03:20
85 Pts
14 FRA KORETZKY Victor 03:21
80 Pts
15 ITA TABACCHI Mirko 03:36
78 Pts
16 AUS MCCONNELL Daniel James 03:40
76 Pts
17 ITA KERSCHBAUMER Gerhard 03:51
74 Pts
18 ITA BRAIDOT Daniele 03:55
72 Pts
19 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 04:01
70 Pts
20 SUI FORSTER Lars 04:12
68 Pts
21 CZE VASTL Jan 04:19
66 Pts
22 DEN CARSTENSEN Sebastian Fini 04:27
64 Pts
23 NED VADER Milan 04:27
62 Pts
24 GER SCHELB Julian 05:04
60 Pts
25 SVK HARING Martin 05:07
58 Pts
26 CAN BOUCHARD Leandre 05:08
56 Pts
27 FRA GRIOT Thomas 05:21
54 Pts
28 SUI STIRNEMANN Matthias 05:50
52 Pts
29 USA SWENSON Keegan 06:00
50 Pts
30 POL LUKASIK Krzysztof 06:25
48 Pts
31 BEL DE FROIDMONT Pierre 06:26
46 Pts
32 DEN ANDREASSEN Simon 06:45
44 Pts
33 BRA GOTARDELO MULLER Guilherme 07:01
42 Pts
34 AUT FOIDL Maximilian 07:12
41 Pts
35 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 07:20
40 Pts
36 BRA COCUZZI Luiz Henrique 07:30
39 Pts
37 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando 07:31
38 Pts
38 CAN L'ESPERANCE Andrew 07:34
37 Pts
39 RUS SINTSOV Anton 07:44
36 Pts
40 CAN DISERA Peter 07:46
35 Pts
41 NZL COOPER Anton 08:03
34 Pts
42 CZE ŠKARNITZL Jan 08:04
33 Pts
43 AUT RAGGL Gregor 08:14
32 Pts
44 GBR CLACHERTY Frazer 08:26
31 Pts
45 SUI FLÜCKIGER Lukas 08:47
30 Pts
46 SUI FRISCHKNECHT Andri 08:50
29 Pts
47 RSA HATHERLY Alan 08:50
28 Pts
48 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan 08:51
27 Pts
49 UKR TITARENKO Dmytro 09:05
26 Pts
50 SLO NAGLIČ Rok 09:16
25 Pts
51 CAN FORTIER Marc Andre 09:37
24 Pts
52 GER SCHWARZBAUER Luca 09:52
23 Pts
53 CHI DELICH PARDO Nicolas 10:07
22 Pts
54 SVK ULIK Matej 10:29
21 Pts
55 CZE KOBES Lukáš 10:29
20 Pts
56 GER EGGER Georg 11:01
19 Pts
57 CAN AUCLAIR Raphael LAP
18 Pts
58 POL HELTA Filip LAP
17 Pts
59 SUI LITSCHER Thomas LAP
16 Pts
60 AUT COSTA Fabian LAP
15 Pts
61 EST LOO Martin LAP
5 Pts
62 ISR HAIMY Shlomi LAP
5 Pts
63 AUT WIMMER Florian LAP
5 Pts
64 AUT EMBACHER Armin LAP
5 Pts
65 NZL GAZE Samuel LAP
5 Pts
66 CRC QUESADA CASTILLO Jonathan Josue LAP
5 Pts
67 AUT BSCHERER Moritz LAP
5 Pts
68 ROU MOLNAR Ede-Karoly LAP
5 Pts
69 HUN PALUMBY Zsombor LAP
5 Pts
70 RUS FILATOV Ivan LAP
5 Pts
71 CRC FONSECA UREÑA Andrey LAP
5 Pts
72 ROU LOGIGAN Lucian LAP
5 Pts
73 CRO MEŠTRIĆ Matija LAP
5 Pts
74 BRA DE REZENDE JUNIOR Edson Gilmar LAP
5 Pts
75 MEX MIRANDA JAIME Jaime LAP
5 Pts
76 UKR KOZLOVSKYY Volodymyr LAP
5 Pts
77 BUL ALEKSIEV Aleksandar LAP
5 Pts
78 ISL OMARSSON Ingvar LAP
5 Pts
79 MEX HERNANDEZ DE JESUS José Aurelio LAP
5 Pts
80 ISR SESSLER Guy LAP
5 Pts
81 CRC HERRERA Luis Mariano LAP
5 Pts
82 MEX MIRANDA JAIME Carlos LAP
5 Pts
83 LES MAKAE Tumelo LAP
5 Pts
84 BRA COCUZZI Juliano LAP
5 Pts
85 BUL ANGELOV Lachezar LAP
5 Pts
AUT MARKT Karl DNS
 
ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo DNF
 
POL WAWAK Bartlomiej DNF
 
LAT BLUMS Martins DNS
 
GER FUMIC Manuel DNS
 
FRA TEMPIER Stephane DNF
 
MEX ULLOA AREVALO Jose Gerardo DNF
 

Info

Leogang
05 - 11 Oct 2020
Website
Race Weather