CAN Canmore Canada Cup XCO + UCI XCO Junior Series

C1

Results

Rank Rider Result
1
CAN SADESKY Logan 1:26:08
60 Pts
2
CAN ST ONGE Maxime 1:27:35
40 Pts
3
USA HASSETT Toby 1:28:06
30 Pts
4 CAN CLARK Tyler 1:28:11
25 Pts
5 USA STOVALL Landen 1:28:11
20 Pts
6 CAN RUELLAND Simon 1:30:02
18 Pts
7 NZL JONES Cameron 1:30:22
16 Pts
8 CAN WOODFORD Alexander 1:30:27
14 Pts
9 USA GUTIERREZ Raulito 1:30:30
12 Pts
10 USA PECK Justin 1:30:51
10 Pts
11 CAN ROY Xavier 1:31:13
8 Pts
12 USA JOHNSON Preston 1:31:47
6 Pts
13 CAN WESELAKE Soren 1:31:48
4 Pts
14 USA MOTE Adam 1:32:10
2 Pts
15 CAN MCCALLUM Cam 1:33:00
1 Pt
16 USA ELSON Samuel 1:33:43
 
17 USA HALL Carter 1:33:46
 
18 USA SWARTZ Caleb 1:34:09
 
19 CAN BRUNELLE Zachary 1:35:06
 
20 USA MOKELKE Miles 1:35:23
 
21 USA FARNWORTH Landon 1:35:27
 
22 BER HORSFIELD Robin 1:35:39
 
23 USA BROWN Ian LAP
 
24 CAN FAUBERT Liam Arthur LAP
 
25 CAN COTE William LAP
 
26 CAN COBHAM Logan LAP
 
27 USA SIRTOLI Jordan LAP
 
28 USA BEYKIRCH Hadden LAP
 
29 CAN MIKKELSEN Nicolas LAP
 
30 CAN SAVARD Loic LAP
 
CAN POLLONI Alessandro DNF
 
CAN MULLER Kaleb DNS
 
USA FEEHAN Devon DNS
 
USA HARRELSON Gabe DNS
 
CAN STACK-MICHASIW Oskar DNS
 
CAN CHAN Titus DNS
 
CAN SCOTT Cody DNS
 
USA WHITE Brady DNF
 
USA BEARD Austin DNS
 
USA DENDY Landon DNF
 
Rank Rider Result
1
USA COOTE Henry 1:16:14
90 Pts
2
CAN LECLAIR Felix Antoine 1:17:06
70 Pts
3
CAN DESJARDINS Julien 1:17:22
60 Pts
4 NZL ADAMS Hunter 1:17:26
50 Pts
5 CAN TAILLEFER Tristan 1:18:58
40 Pts
6 CAN GAUTHIER Nicolas 1:20:37
35 Pts
7 USA HAACK Aidan 1:21:25
30 Pts
8 CAN CHICOINE Leo 1:21:28
27 Pts
9 USA THIEL Maddex 1:21:44
24 Pts
10 NZL ADAMS Fletcher 1:21:48
22 Pts
11 USA WELCKER Oliver 1:22:23
20 Pts
12 CAN WELLS Kelan 1:22:29
18 Pts
13 USA LEE Dillon 1:22:42
16 Pts
14 USA LOKEY Kai 1:23:00
14 Pts
15 CAN BRISEBOIS Remi 1:23:09
12 Pts
16 CAN RAYMOND Albert 1:23:15
10 Pts
17 USA MCMANUS Emmett 1:23:42
9 Pts
18 CAN GOERTZ Lucas 1:23:50
8 Pts
19 USA OZMENT Luke 1:23:59
7 Pts
20 USA SHIREY Ethan 1:24:19
6 Pts
21 USA BROWN Chad 1:25:04
5 Pts
22 CAN BATES Rhett 1:25:08
4 Pts
23 USA BROADHEAD Logan 1:25:37
3 Pts
24 CAN LAJOIE Arnaud 1:25:53
2 Pts
25 USA RHODE Odin LAP
1 Pt
26 USA BEHM Max LAP
 
27 CAN DYCK Joel LAP
 
28 CAN LIN Mathias LAP
 
29 USA VERSWIJVER Keaton LAP
 
30 USA GRIFFIN-YEH Anthony LAP
 
31 USA WHITE Jack LAP
 
32 USA EVES Oliver LAP
 
33 USA BRINKMAN Andrew LAP
 
34 USA HULL Gabriel LAP
 
35 USA ADAMS Jose LAP
 
USA VOLLMUTH Aidan LAP
 
USA BRAVMAN Benjamin LAP
 
CAN PULFORD Luke LAP
 
CAN BRUNELLE Alix DNF
 
CAN JOHNSON Maddox DNS
 
CAN RICHARDSON Conner LAP
 
USA CURRIER Mathew DNS
 
CAN DUVAL Mathis LAP
 
Rank Rider Result
1
CAN STEL Jocelyn 1:34:31
60 Pts
2
CAN DROUIN Anabelle 1:35:36
40 Pts
3
CAN ST ONGE Marie Fay 1:36:42
30 Pts
4 CAN MYERS Ella 1:38:26
25 Pts
5 CAN MARCOTTE Catryana 1:38:55
20 Pts
6 CAN DE MARTIN Mia 1:41:18
18 Pts
7 NZL RYAN Ruby 1:42:35
16 Pts
8 USA NIELSON Sydney 1:44:24
14 Pts
9 CAN POLLOCK Madeleine LAP
12 Pts
10 CAN DEMERS Alizee LAP
10 Pts
11 USA KEMP Aunika LAP
8 Pts
CAN WALCROFT Katelyn DNS
 
CAN MCGILL Sidney DNS
 
USA THOMAS Hannah DNS
 
USA STOVER Madeline DNS
 
CAN BILODEAU Christiane DNS
 
Rank Rider Result
1
CAN CARRIER Rafaelle 1:13:07
90 Pts
2
USA LOPEZ DE SAN ROMAN Vida 1:14:17
70 Pts
3
CAN MAROIS Lily Rose 1:16:56
60 Pts
4 CAN RUELLAND Maude 1:16:56
50 Pts
5 CAN HALLAHAN Aislin 1:20:29
40 Pts
6 CAN WINCHELL Eleanor 1:22:10
35 Pts
7 USA LARSON Ava 1:22:33
30 Pts
8 CAN GAGNE Ayana 1:23:32
27 Pts
9 CAN RAYMOND Juliette 1:24:42
24 Pts
10 USA HILLSTROM Lucy 1:25:04
22 Pts
11 CAN KNOLL Nico 1:25:05
20 Pts
12 CAN PERRON Dorothee 1:26:44
18 Pts
13 CAN HAREL Alexia LAP
16 Pts
14 CAN GAGNON Laura LAP
14 Pts
15 USA WRAY Hannah LAP
12 Pts
16 USA YANKE Kennedy LAP
10 Pts
17 CAN BELZILE Eve Marie LAP
9 Pts
18 USA HOGGE Ashlee LAP
8 Pts
19 USA REID Sierra LAP
7 Pts
20 USA CLARK Emma LAP
6 Pts
21 USA ROBERTS Avery LAP
5 Pts
22 CAN MCCARTNEY Maria LAP
4 Pts
USA DAVIS Ellen DNF
 
CAN MANUEL KURDZIEL Zyra DNF
 
CAN SERROUYA Ruby DNS
 

Info

Canmore, Alberta
15 Jun 2024
Website
Race Weather