CAN UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS PRESENTED BY MERCEDES-BENZ - XCO/XCR/DHI/E-MTB

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:27:05
300 Pts
2
SUI FLÜCKIGER Mathias +0:30
250 Pts
3
FRA TEMPIER Stephane +0:38
200 Pts
4 FRA CAROD Titouan +0:56
180 Pts
5 ITA KERSCHBAUMER Gerhard +1:02
160 Pts
6 CZE CINK Ondřej +1:34
140 Pts
7 FRA KORETZKY Victor +1:43
130 Pts
8 FRA SARROU Jordan +1:57
120 Pts
9 SUI FRISCHKNECHT Andri +2:00
110 Pts
10 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique +2:07
100 Pts
11 FRA MAROTTE Maxime +2:16
95 Pts
12 ITA BRAIDOT Luca +2:27
90 Pts
13 GER FUMIC Manuel +2:36
85 Pts
14 DEN CARSTENSEN Sebastian Fini +2:53
80 Pts
15 SUI VOGEL Florian 03:05
78 Pts
16 MEX ULLOA AREVALO Jose Gerardo 03:22
76 Pts
17 ITA BRAIDOT Daniele 03:30
74 Pts
18 BEL SCHUERMANS Jens 03:44
72 Pts
19 SUI STIRNEMANN Matthias 03:49
70 Pts
20 NZL COOPER Anton 03:50
68 Pts
21 NOR HÆGSTAD Erik 04:01
66 Pts
22 ITA COLLEDANI Nadir 04:11
64 Pts
23 SUI INDERGAND Reto 04:17
62 Pts
24 AUS MCCONNELL Daniel James 04:23
60 Pts
25 AUT FOIDL Maximilian 04:50
58 Pts
26 ESP VALERO SERRANO David 05:05
56 Pts
27 CAN BOUCHARD Leandre 05:08
54 Pts
28 POL WAWAK Bartlomiej 05:08
52 Pts
29 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 05:33
50 Pts
30 ISR HAIMY Shlomi 05:38
48 Pts
31 HUN DINA Márton 05:40
46 Pts
32 SVK HARING Martin 05:41
44 Pts
33 RUS SINTSOV Anton 05:41
42 Pts
34 CAN DISERA Peter 05:49
41 Pts
35 RSA HATHERLY Alan 06:11
40 Pts
36 GER SCHWARZBAUER Luca 06:20
39 Pts
37 SUI LITSCHER Thomas 06:32
38 Pts
38 GBR FERGUSON Grant 06:37
37 Pts
39 AUT RAGGL Gregor 06:46
36 Pts
40 SUI FORSTER Lars 07:02
35 Pts
41 BRA COCUZZI Luiz Henrique 07:22
34 Pts
42 EST LOO Martin 07:39
33 Pts
43 ITA BERTOLINI Gioele 07:39
32 Pts
44 GER EGGER Georg 07:48
31 Pts
45 ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo 07:59
30 Pts
46 LAT BLUMS Martins 08:03
29 Pts
47 JPN YAMAMOTO Kohei 08:19
28 Pts
48 CZE KULHAVÝ Jaroslav 08:46
27 Pts
49 USA VROUWENVELDER Lukas 08:50
26 Pts
50 GER SCHULTE-LÜNZUM Markus 08:52
25 Pts
51 AUS IVORY Cameron 08:57
24 Pts
52 CRC FONSECA UREÑA Andrey 09:14
23 Pts
53 HUN PALUMBY Zsombor 09:15
22 Pts
54 CRC HERRERA ARROYO Carlos 09:15
21 Pts
55 AUS TUCKNOTT Reece 09:41
20 Pts
56 GER ZWIEHOFF Ben 10:05
19 Pts
57 USA SWENSON Keegan 10:47
18 Pts
58 CZE VASTL Jan LAP
17 Pts
59 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando LAP
16 Pts
60 CAN L'ESPERANCE Andrew LAP
15 Pts
61 BRA TREZZA DE PAIVA Sherman LAP
5 Pts
62 CAN FORTIER Marc Andre LAP
5 Pts
63 ARG SOTO Catriel LAP
5 Pts
64 CRC QUESADA CASTILLO Jonathan Josue LAP
5 Pts
65 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan LAP
5 Pts
66 NZL OLIVER Ben LAP
5 Pts
67 RUS FILATOV Ivan LAP
5 Pts
68 RSA WITHAAR Jan LAP
5 Pts
69 USA DAVOUST Stephan LAP
5 Pts
70 CAN BELHUMEUR Felix LAP
5 Pts
71 HUN PARTI András LAP
5 Pts
72 ARG MACIAS Jorge Alvaro LAP
5 Pts
73 USA FINSTERWALD Russell LAP
5 Pts
74 BRA GOTARDELO MULLER Guilherme LAP
5 Pts
75 CHI MIRANDA MALDONADO Sebastian LAP
5 Pts
76 AUS JAYNE Sebastian LAP
5 Pts
77 CAN GAGNE Raphael LAP
5 Pts
78 BRA DONIZETE VALERIANO Rubens LAP
5 Pts
79 BRA SAMPAIO DE OLIVEIRA LAGO Kennedi LAP
5 Pts
80 ARG GASCO Dario LAP
5 Pts
81 CAN WALLACE Cory LAP
5 Pts
82 ISL OMARSSON Ingvar LAP
5 Pts
83 COL MONROY Juan Fernando LAP
5 Pts
84 USA WILD Alex LAP
5 Pts
CZE ŠKARNITZL Jan DNF
 
MEX MIRANDA JAIME Jaime DNF
 
AUT MARKT Karl DNF
 
ISR SESSLER Guy DNF
 
FRA GRIOT Thomas DNF
 
BEL PANHUYZEN Kevin DNF
 
ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio DNF
 
NED VADER Milan DNF
 
HON RAMOS GAMEZ Milton DNF
 
Rank Rider Result
1
FRA FERRAND PREVOT Pauline 1:28:51
300 Pts
2
SUI NEFF Jolanda +0:43
250 Pts
3
AUS MCCONNELL Rebecca Ellen +1:17
200 Pts
4 NED TERPSTRA Anne +2:26
180 Pts
5 USA COURTNEY Kate +2:42
160 Pts
6 GBR LAST Annie +2:54
140 Pts
7 NED TAUBER Anne 03:12
130 Pts
8 SLO ŽAKELJ Tanja 03:40
120 Pts
9 CAN BATTY Emily 03:59
110 Pts
10 SUI INDERGAND Linda 04:46
100 Pts
11 USA DAVISON Lea 04:52
95 Pts
12 CAN SMITH Haley 04:52
90 Pts
13 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela 04:54
85 Pts
14 CAN PENDREL Catharine 05:31
80 Pts
15 USA WOODRUFF Chloe 05:41
78 Pts
16 SWE RISSVEDS Jenny 05:51
76 Pts
17 POL WLOSZCZOWSKA Maja 06:08
74 Pts
18 CAN WALTER Sandra 06:22
72 Pts
19 BEL MICHIELS Githa 06:31
70 Pts
20 CZE ČÁBELICKÁ Jitka 08:52
68 Pts
21 ITA LECHNER Eva 09:09
66 Pts
22 ITA TEOCCHI Chiara 09:39
64 Pts
23 EST LÕIV Janika 09:40
62 Pts
24 FRA BRESSET Julie 09:42
60 Pts
25 HUN BENKÓ Barbara 10:04
58 Pts
26 USA OTTO Hannah 10:25
56 Pts
27 AUT OSL Elisabeth 10:32
54 Pts
28 ARG QUIROS Paula 10:36
52 Pts
29 DEN DEGN Malene 10:45
50 Pts
30 SUI KELLER Alessandra 11:29
48 Pts
31 ARG GOMEZ VILLAFANE Sofia 11:46
46 Pts
32 CAN JACKSON Jennifer 11:59
44 Pts
33 RUS KALENTYEVA Irina 12:14
42 Pts
34 SUI FORCHINI Ramona 12:34
41 Pts
35 USA HUCK Erin 13:06
40 Pts
36 RSA REDECKER Cherie LAP
39 Pts
37 RSA LILL Candice LAP
38 Pts
38 FRA URRUTY Lucie LAP
37 Pts
39 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla LAP
36 Pts
40 GER BRANDAU Elisabeth LAP
35 Pts
41 SVK KESEG STEVKOVA Janka LAP
34 Pts
42 GER MORATH Adelheid LAP
33 Pts
43 CAN MONTAMBAULT Cindy LAP
32 Pts
44 NED VON BERSWORDT Sophie LAP
31 Pts
45 COL ABRIL RESTREPO Laura Valentina LAP
30 Pts
46 GBR SHORT Isla LAP
29 Pts
47 BRA MOURAO Jaqueline LAP
28 Pts
48 DEN LANGVAD Annika LAP
27 Pts
49 CAN NIEUWOLD Elyse LAP
26 Pts
50 SRB CRNOGORAC Jovana LAP
25 Pts
51 ARG APAZA Agustina Maria LAP
24 Pts
52 POL PODGORSKA Aleksandra LAP
23 Pts
53 LUX SCHAUS Fabienne LAP
22 Pts
54 AUS HARRIS Holly LAP
21 Pts
55 ESP FIGUERAS GARANGOU Meritxell LAP
20 Pts
56 COL MERA CADENA Leidy Johana LAP
19 Pts
57 COL QUINTERO PINEDA Yosiana Fareidy LAP
18 Pts
58 CRC MENA SOLANO Milagro LAP
17 Pts
59 SRB SAVIĆ-POPOVIĆ Teodora LAP
16 Pts
60 USA SKARDA Alexis LAP
15 Pts
61 BRA FAVERY COSTA Viviane LAP
5 Pts
USA GRANT Rose DNS
 
UKR BELOMOINA Yana DNS
 

Info

Mont-Sainte-Anne
28 Aug - 01 Sep 2019
WCh
Website
Race Weather