SUI UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS PRESENTED BY MERCEDES-BENZ - XCO/XCR/DHI

WCh

Results

Rank Rider Result
1
USA COURTNEY Kate 1:34:55
300 Pts
2
DEN LANGVAD Annika +0:47
250 Pts
3
CAN BATTY Emily +1:58
200 Pts
4 SUI NEFF Jolanda +2:13
180 Pts
5 POL WLOSZCZOWSKA Maja 03:15
160 Pts
6 CAN SMITH Haley 03:39
140 Pts
7 NED TAUBER Anne 04:08
130 Pts
8 GER BRANDAU Elisabeth 04:20
120 Pts
9 NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 04:29
110 Pts
10 RUS KALENTYEVA Irina 04:47
100 Pts
11 BEL MICHIELS Githa 04:52
95 Pts
12 USA HUCK Erin 05:05
90 Pts
13 SUI INDERGAND Linda 05:13
85 Pts
14 CAN PENDREL Catharine 05:57
80 Pts
15 MEX CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela 06:50
78 Pts
16 HUN BENKÓ Barbara 06:55
76 Pts
17 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 06:56
74 Pts
18 CZE ČÁBELICKÁ Jitka 07:07
72 Pts
19 RSA STRAUSS Mariske 07:09
70 Pts
20 GBR LAST Annie 07:53
68 Pts
21 CAN WALTER Sandra 07:58
66 Pts
22 SRB CRNOGORAC Jovana 08:18
64 Pts
23 SUI FORCHINI Ramona 08:38
62 Pts
24 USA DAVISON Lea 08:53
60 Pts
25 ITA LECHNER Eva 09:15
58 Pts
26 FRA BRESSET Julie 09:48
56 Pts
27 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla 10:38
54 Pts
28 SUI STIRNEMANN Kathrin 12:14
52 Pts
29 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza LAP
50 Pts
30 COL ABRIL RESTREPO Laura Valentina LAP
48 Pts
31 CAN MONTAMBAULT Cindy LAP
46 Pts
32 COL QUINTERO PINEDA Yosiana Fareidy LAP
44 Pts
33 FRA ENAUX Sabrina LAP
42 Pts
34 LUX SCHAUS Fabienne LAP
41 Pts
35 RSA LILL Candice LAP
40 Pts
36 BRA MOURAO Jaqueline LAP
39 Pts
37 SLO ŽAKELJ Tanja LAP
38 Pts
38 CAN NIEUWOLD Elyse LAP
37 Pts
39 UKR POPOVA Iryna LAP
36 Pts
40 EST LÕIV Janika LAP
35 Pts
41 ARG APAZA Agustina Maria LAP
34 Pts
42 CAN FLEURY Catherine LAP
33 Pts
43 AUS HARRIS Holly LAP
32 Pts
44 NAM VORSTER Michelle LAP
31 Pts
45 CZE JEŽKOVÁ Hana LAP
30 Pts
46 ARG GOMEZ VILLAFANE Sofia LAP
29 Pts
47 ESP GALICIA COTRINA Claudia LAP
28 Pts
48 RSA REDECKER Cherie LAP
27 Pts
49 IRI PARTOAZAR Faranak LAP
26 Pts
50 RUS TERENTYEVA Olga LAP
25 Pts
51 SVK KESEG STEVKOVA Janka LAP
24 Pts
52 AUS SMITH Imogen LAP
23 Pts
53 CHI MUÑOZ JARAMILLO Evelyn LAP
22 Pts
54 THA SILAPAT Kittika LAP
21 Pts
55 AUS RILEY Sarah LAP
20 Pts
56 CHI CASTRO GONZALEZ Maria Fernanda LAP
19 Pts
57 THA WARAPIANG Siriluck LAP
18 Pts
58 KEN DEBE Nancy LAP
17 Pts
POL GORYCKA Paula DNS
 
USA WOODRUFF Chloe DNS
 
AUT OSL Elisabeth DNF
 
POL PODGORSKA Aleksandra DNF
 
SUI WALDIS Andrea DNF
 
SWE GUSTAFZZON Linn DNS
 
GER MORATH Adelheid DNF
 
FRA FERRAND PREVOT Pauline DNF
 
NED TERPSTRA Anne DNF
 
Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:29:21
300 Pts
2
ITA KERSCHBAUMER Gerhard +0:11
250 Pts
3
NED VAN DER POEL Mathieu +1:14
200 Pts
4 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique +1:53
180 Pts
5 SUI VOGEL Florian +1:54
160 Pts
6 SUI FLÜCKIGER Mathias +2:00
140 Pts
7 FRA CAROD Titouan +2:16
130 Pts
8 FRA SARROU Jordan +2:38
120 Pts
9 ITA BRAIDOT Daniele +2:45
110 Pts
10 SUI LITSCHER Thomas 03:04
100 Pts
11 FRA TEMPIER Stephane 03:36
95 Pts
12 ITA BRAIDOT Luca 03:44
90 Pts
13 SUI FRISCHKNECHT Andri 03:47
85 Pts
14 FRA MAROTTE Maxime 04:02
80 Pts
15 USA GROTTS Howard 04:24
78 Pts
16 CZE CINK Ondřej 04:25
76 Pts
17 BEL SCHUERMANS Jens 04:30
74 Pts
18 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 04:30
72 Pts
19 BEL PANHUYZEN Kevin 04:31
70 Pts
20 CZE ŠKARNITZL Jan 04:31
68 Pts
21 FRA KORETZKY Victor 04:47
66 Pts
22 AUT MARKT Karl 04:48
64 Pts
23 AUT FOIDL Maximilian 04:50
62 Pts
24 AUT RAGGL Gregor 04:52
60 Pts
25 RUS SINTSOV Anton 04:53
58 Pts
26 CAN BOUCHARD Leandre 04:53
56 Pts
27 ARG SOTO Catriel 05:12
54 Pts
28 ITA BERTOLINI Gioele 05:19
52 Pts
29 SUI INDERGAND Reto 05:23
50 Pts
30 GER ZWIEHOFF Ben 05:33
48 Pts
31 NZL COOPER Anton 05:51
46 Pts
32 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 06:06
44 Pts
33 GER EGGER Georg 06:15
42 Pts
34 ITA TIBERI Andrea 06:16
41 Pts
35 EST LOO Martin 06:29
40 Pts
36 SUI FORSTER Lars 06:41
39 Pts
37 CRC HERRERA ARROYO Carlos 06:51
38 Pts
38 HUN PARTI András 06:59
37 Pts
39 SUI ROHRBACH Nicola 07:16
36 Pts
39 SUI ROHRBACH Nicola 07:16
36 Pts
40 POL WAWAK Bartlomiej 07:24
35 Pts
41 FRA DRECHOU Hugo 07:34
34 Pts
42 BRA GOTARDELO MULLER Guilherme 07:36
33 Pts
43 POL KONWA Marek 07:37
32 Pts
44 CZE KULHAVÝ Jaroslav 07:37
31 Pts
45 LAT BLUMS Martins 07:47
30 Pts
46 USA VROUWENVELDER Lukas 07:47
29 Pts
47 USA SWENSON Keegan 07:48
28 Pts
48 CAN GAGNE Raphael 07:56
27 Pts
49 CAN DISERA Peter 07:56
26 Pts
50 JPN YAMAMOTO Kohei 07:57
25 Pts
51 ESP VALERO SERRANO David 08:35
24 Pts
52 GER FUMIC Manuel 08:47
23 Pts
53 GER GLUTH Martin 09:08
22 Pts
54 ITA COLLEDANI Nadir 09:42
21 Pts
55 ITA FONTANA Marco Aurelio 10:17
20 Pts
56 ISR HAIMY Shlomi LAP
19 Pts
57 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando LAP
18 Pts
58 GBR FERGUSON Grant LAP
17 Pts
59 RUS IVANOV Timofei LAP
16 Pts
60 CAN L'ESPERANCE Andrew LAP
15 Pts
61 BRA COCUZZI Luiz Henrique LAP
5 Pts
62 COL BOTERO VILLEGAS Jhonatan LAP
5 Pts
63 AUS MCCONNELL Daniel James LAP
5 Pts
64 SWE WENGELIN Matthias LAP
5 Pts
65 ISR SESSLER Guy LAP
5 Pts
66 COL MONROY Juan Fernando LAP
5 Pts
67 SWE OLSSON Michael LAP
5 Pts
68 RUS SELEDKOV Ivan LAP
5 Pts
69 CHI MIRANDA MALDONADO Sebastian LAP
5 Pts
70 ARG MACIAS Jorge Alvaro LAP
5 Pts
71 POR COSTA Mário LAP
5 Pts
72 SVK HARING Martin LAP
5 Pts
73 AUS JAYNE Sebastian LAP
5 Pts
74 DEN CARSTENSEN Sebastian Fini LAP
5 Pts
75 ARG GASCO Dario LAP
5 Pts
76 ROU LOGIGAN Lucian LAP
5 Pts
77 CHI FARIAS DIAZ Patricio LAP
5 Pts
78 BRA MARQUES DE ALMEIDA Jose Gabriel LAP
5 Pts
79 JPN HIRANO Seiya LAP
5 Pts
80 CHI ASTUDILLO GALLARDO Eyair LAP
5 Pts
81 NAM DROBISCH Till LAP
5 Pts
82 THA SUKPRASART Keerati LAP
5 Pts
83 IRL MCKEE Gareth LAP
5 Pts
84 THA CHAWCHIANGKWANG Peerapol LAP
5 Pts
UKR VODOLAHA Viktor DNS
 
KAZ KAZANTSEV Kirill DNF
 
UKR TITARENKO Dmytro DNS
 
CZE VASTL Jan DNF
 
ISL OMARSSON Ingvar DNF
 
LAT PETERSONS Arnis DNF
 

Info

Lenzerheide
05 - 09 Sep 2018
Website
Race Weather