RSA MERCEDES-BENZ UCI MTB WORLD CUP - XCO

WC

Results

Rank Rider Result
1
NZL GAZE Samuel 1:30:14
250 Pts
2
SUI SCHURTER Nino 1:30:15
200 Pts
3
FRA MAROTTE Maxime 1:30:16
160 Pts
4 NED VAN DER POEL Mathieu 1:31:24
150 Pts
5 FRA CAROD Titouan 1:31:41
140 Pts
6 NZL COOPER Anton 1:32:16
130 Pts
7 SUI VOGEL Florian 1:32:28
120 Pts
8 BRA DA SILVA AVANCINI Henrique 1:32:36
110 Pts
9 SUI FLÜCKIGER Mathias 1:32:37
100 Pts
10 SUI FRISCHKNECHT Andri 1:32:46
95 Pts
11 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 1:33:06
90 Pts
12 SUI INDERGAND Reto 1:33:13
85 Pts
13 ARG SOTO Catriel 1:33:25
80 Pts
14 FRA SARROU Jordan 1:33:35
78 Pts
15 FRA TEMPIER Stephane 1:33:39
76 Pts
16 GER FUMIC Manuel 1:33:39
74 Pts
17 AUT MARKT Karl 1:33:46
72 Pts
18 SUI GUERRINI Marcel 1:33:50
70 Pts
19 ESP RODRIGUEZ GUEDE Pablo 1:33:54
68 Pts
20 FRA KORETZKY Victor 1:33:54
66 Pts
21 USA GROTTS Howard 1:33:55
64 Pts
22 SUI CHENAUX Florian 1:33:59
62 Pts
23 ITA TIBERI Andrea 1:34:05
60 Pts
24 SUI FORSTER Lars 1:34:07
58 Pts
25 SUI ROHRBACH Nicola 1:34:08
56 Pts
25 SUI ROHRBACH Nicola 1:34:08
56 Pts
26 FRA DRECHOU Hugo 1:34:13
54 Pts
27 SUI FANGER Martin 1:34:16
52 Pts
28 ITA BERTOLINI Gioele 1:34:25
50 Pts
29 CZE KULHAVÝ Jaroslav 1:34:37
48 Pts
30 RUS SINTSOV Anton 1:34:49
46 Pts
31 ITA FONTANA Marco Aurelio 1:34:57
44 Pts
32 EST LOO Martin 1:34:59
42 Pts
33 FRA GRIOT Thomas 1:35:00
40 Pts
34 SUI LITSCHER Thomas 1:35:12
38 Pts
35 GBR FERGUSON Grant 1:35:16
36 Pts
36 CAN BOUCHARD Leandre 1:35:18
34 Pts
37 AUT RAGGL Gregor 1:35:19
32 Pts
38 GER SCHULTE-LÜNZUM Markus 1:35:29
30 Pts
39 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 1:35:37
29 Pts
40 CZE CINK Ondřej 1:35:43
28 Pts
41 FRA ABSALON Julien 1:35:51
27 Pts
42 ITA KERSCHBAUMER Gerhard 1:35:56
26 Pts
43 CZE VASTL Jan 1:36:01
25 Pts
44 GER GLUTH Martin 1:36:10
24 Pts
45 CAN DISERA Peter 1:36:33
23 Pts
46 CZE ŠKARNITZL Jan 1:36:41
22 Pts
47 BEL SCHEIRE Ruben 1:36:42
21 Pts
48 AUT FOIDL Maximilian 1:37:06
20 Pts
49 SUI STIRNEMANN Matthias 1:37:31
19 Pts
50 ITA TABACCHI Mirko 1:37:45
18 Pts
51 SUI GIGER Fabian 1:37:56
17 Pts
52 ITA PORRO Samuele 1:37:59
16 Pts
53 ITA COLLEDANI Nadir 1:38:03
15 Pts
54 NED VAN DER HEIJDEN Michiel 1:38:14
14 Pts
55 NED BEEMER Frank 1:38:31
13 Pts
56 BEL SCHUERMANS Jens 1:38:36
12 Pts
57 CAN L'ESPERANCE Andrew 1:38:36
11 Pts
58 SUI FASNACHT Manuel 1:38:49
10 Pts
59 ITA CASAGRANDE Michele 1:39:10
9 Pts
60 ITA RABENSTEINER Fabian 1:39:20
8 Pts
61 DEN CARSTENSEN Sebastian Fini 1:39:48
3 Pts
62 GER ZWIEHOFF Ben 1:39:49
3 Pts
63 USA SWENSON Keegan 1:39:52
3 Pts
64 BEL PANHUYZEN Kevin 1:40:04
3 Pts
65 GER KÄß Jochen 1:40:10
3 Pts
66 CAN GAGNE Raphael 1:40:21
3 Pts
67 GER EGGER Georg 1:40:24
3 Pts
68 ITA BRAIDOT Daniele 1:40:35
3 Pts
69 JPN YAMAMOTO Kohei 1:40:38
3 Pts
70 ITA SAMPARISI Lorenzo 1:40:50
3 Pts
71 SUI VITZTHUM Simon 1:40:56
3 Pts
72 SUI BEELI Andrin 1:41:00
3 Pts
73 SWE WENGELIN Matthias 1:41:08
3 Pts
74 POL WAWAK Bartlomiej 1:41:14
3 Pts
75 RSA MARAIS Stuart 1:41:21
3 Pts
76 BEL CARABIN Sebastien 1:41:47
3 Pts
77 RSA WITHAAR Jan 1:42:07
3 Pts
78 RSA HEYNS Gert 1:42:18
3 Pts
79 POR COSTA Mário 1:42:20
3 Pts
80 GER FREY Martin 1:43:00
3 Pts
81 FRA DE POORTERE EMELIEN Joseph 1:43:02
3 Pts
82 ITA RIGHETTINI Andrea 1:43:30
3 Pts
83 RSA DU TOIT Arno
3 Pts
84 ITA BONETTO Edoardo
3 Pts
85 ITA SETTI Mattia
3 Pts
86 GER BAUM Lukas
3 Pts
87 RSA GROUSTRA Renay
3 Pts
88 BEL VANDEN ABEELE Robin
3 Pts
89 RSA MOKGOPO William
3 Pts
90 CHI PLAUT GUZMAN Claus
3 Pts
91 LES KHANTSI Teboho
3 Pts
92 RSA MAINE Michael
3 Pts
93 LES MONESE Phetetso
3 Pts
FRA JEANNIARD Benoît DNF
 
BEL LUYTEN Jeff DNF
 
SUI FLÜCKIGER Lukas DNF
 
FRA TRIGO Florian DNS
 
ITA BRAIDOT Luca DNF
 
AUS MCCONNELL Daniel James DNF
 
Rank Rider Result
1
DEN LANGVAD Annika 1:33:14
250 Pts
2
FRA FERRAND PREVOT Pauline 1:33:27
200 Pts
3
NED TAUBER Anne 1:33:48
160 Pts
4 GER GROBERT Helen 1:34:29
150 Pts
5 POL WLOSZCZOWSKA Maja 1:34:30
140 Pts
6 SUI NEFF Jolanda 1:34:30
130 Pts
7 CAN PENDREL Catharine 1:35:09
120 Pts
8 GER SPITZ Sabine 1:35:57
110 Pts
9 SUI INDERGAND Linda 1:35:57
100 Pts
10 SUI KELLER Alessandra 1:36:01
95 Pts
11 GBR LAST Annie 1:36:09
90 Pts
12 USA WOODRUFF Chloe 1:36:09
85 Pts
13 GER BRANDAU Elisabeth 1:36:43
80 Pts
14 CAN BATTY Emily 1:36:43
78 Pts
15 AUS MCCONNELL Rebecca Ellen 1:37:08
76 Pts
16 HUN BENKÓ Barbara 1:37:32
74 Pts
17 ITA LECHNER Eva 1:37:34
72 Pts
18 SLO ŽAKELJ Tanja 1:37:55
70 Pts
19 RUS KALENTYEVA Irina 1:38:00
68 Pts
20 USA DAVISON Lea 1:38:01
66 Pts
21 SUI GANTENBEIN Corina 1:38:41
64 Pts
22 BRA GOULAO HENRIQUE Raiza 1:38:49
62 Pts
23 CAN SMITH Haley 1:39:00
60 Pts
24 USA COURTNEY Kate 1:39:11
58 Pts
25 FRA ENAUX Sabrina 1:39:23
56 Pts
26 SUI STIRNEMANN Kathrin 1:39:42
54 Pts
27 NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 1:40:11
52 Pts
28 RSA STRAUSS Mariske 1:40:38
50 Pts
29 CZE ČÁBELICKÁ Jitka 1:40:57
48 Pts
30 SUI FORCHINI Ramona 1:41:06
46 Pts
31 SUI LEUMANN Katrin 1:41:35
44 Pts
32 FRA BRESSET Julie 1:42:36
42 Pts
33 AUT OSL Elisabeth 1:43:58
40 Pts
34 CAN MONTAMBAULT Cindy 1:44:16
38 Pts
35 RSA REDECKER Cherie 1:44:38
36 Pts
36 CZE ŠTĚPÁNOVÁ Karla 1:44:52
34 Pts
37 POL GORYCKA Paula 1:44:56
32 Pts
38 LUX SCHAUS Fabienne 1:45:14
30 Pts
39 ARG APAZA Agustina Maria 1:45:54
29 Pts
40 AUT MITTERBAUER Lisa 1:46:07
28 Pts
41 RSA MCDOUGALL Amy 1:46:07
27 Pts
42 NED KOOPMANS Lotte 1:46:24
26 Pts
43 NAM VORSTER Michelle 1:47:12
25 Pts
44 CAN BEAUMONT Rebecca
24 Pts
45 FRA DEVI Camille
23 Pts
46 FRA MOSCHETTI Margot
22 Pts
47 RSA HILL Sarah
21 Pts
48 NED VAN DEN BOOGERT Britt
20 Pts
49 RSA GRAY Ila
19 Pts
50 POR MONTEIRO Joana
18 Pts
51 RSA KUBYANA Machuene Rozalia
17 Pts
52 NOR BERGLI Marianne
16 Pts
NZL SHEPPARD Samara DNF
 
RSA LILL Candice DNF
 
GER MORATH Adelheid DNS
 

Info

Stellenbosch
10 Mar 2018
Website
Race Weather