RSA UCI World Cup XCO / DHI 1

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 1:30:38
250 Pts
2
RSA STANDER Burry 1:30:49
200 Pts
3
GER FUMIC Manuel 1:31:37
160 Pts
4 FRA ABSALON Julien 1:32:19
150 Pts
5 CZE KULHAVÝ Jaroslav 1:32:59
140 Pts
6 SUI FLÜCKIGER Lukas 1:33:06
130 Pts
7 ESP HERMIDA RAMOS Jose Antonio 1:33:29
120 Pts
8 FRA TEMPIER Stephane 1:33:39
110 Pts
9 ITA FONTANA Marco Aurelio 1:34:00
100 Pts
10 SUI NÄF Ralph 1:34:22
95 Pts
11 GER MILATZ Moritz 1:34:37
90 Pts
12 SUI GIGER Fabian 1:34:57
85 Pts
13 FRA MAROTTE Maxime 1:35:00
80 Pts
14 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 1:35:18
78 Pts
15 SUI SAUSER Christoph 1:35:26
76 Pts
16 ESP ALVAREZ Ivan 1:35:29
74 Pts
17 ESP LEJARRETA ERRASTI Inaki 1:35:32
72 Pts
18 SUI FLÜCKIGER Mathias 1:35:39
70 Pts
19 SUI LITSCHER Thomas 1:35:46
68 Pts
20 NED VAN HOUTS Rudi 1:36:00
66 Pts
21 GER KÄß Jochen 1:36:10
64 Pts
22 SWE LINDGREN Emil 1:36:12
62 Pts
23 JPN YAMAMOTO Kohei 1:36:20
60 Pts
24 AUS MCCONNELL Daniel James 1:36:24
58 Pts
25 ARG SOTO Catriel 1:36:40
56 Pts
26 CZE SPĚŠNÝ Milan 1:36:56
54 Pts
27 SUI GUJAN Martin 1:37:17
52 Pts
28 AUT MARKT Karl 1:37:18
50 Pts
29 CAN ZANDSTRA Derek 1:37:18
48 Pts
30 SUI FANGER Martin 1:37:35
46 Pts
31 CZE ULMAN Matouš 1:37:44
44 Pts
32 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 1:37:53
42 Pts
33 FRA RAVANEL Cedric 1:37:55
40 Pts
34 FRA CANAL Fabien 1:38:10
38 Pts
35 ITA LONGO Tony 1:38:13
36 Pts
36 GBR KILLEEN Liam 1:38:19
34 Pts
37 CAN KABUSH Geoff 1:38:44
32 Pts
38 BEL VAN HOOVELS Kevin 1:38:53
30 Pts
39 FRA PERAUD Jean Christophe 1:38:58
29 Pts
40 ITA CASAGRANDE Michele 1:38:59
28 Pts
41 AUT HOCHENWARTER Uwe 1:38:59
27 Pts
42 USA SCHULTZ Samuel 1:39:01
26 Pts
43 CAN PLAXTON Max 1:39:24
25 Pts
44 FRA VUILLERMOZ Alexis 1:39:25
24 Pts
45 POL BRZOZKA Piotr 1:39:35
23 Pts
46 USA ETTINGER Stephen 1:39:36
22 Pts
47 GER KURSCHAT Wolfram 1:39:44
21 Pts
48 POL GALINSKI Marek 1:39:45
20 Pts
49 POL KONWA Marek 1:39:45
19 Pts
50 SUI TARAMARCAZ Julien 1:39:45
18 Pts
51 RSA BUYS Philip 1:39:46
17 Pts
52 AUS VAN DER PLOEG Paul 1:39:53
16 Pts
53 AUT LAKATA Alban 1:40:11
15 Pts
54 ITA TIBERI Andrea 1:40:14
14 Pts
55 USA GRYC Adam 1:40:15
13 Pts
56 SUI ROHRBACH Nicola 1:40:17
12 Pts
56 SUI ROHRBACH Nicola 1:40:17
12 Pts
57 GER MENNEN Robert 1:40:38
11 Pts
58 BEL CARABIN Sebastien 1:40:40
10 Pts
59 SUI GALLATI Patrik 1:40:49
9 Pts
60 SUI GRAF Jürg 1:40:52
8 Pts
61 AUT METZLER Hannes 1:41:22
3 Pts
62 CZE ŠKARNITZL Jan 1:41:58
3 Pts
63 USA BISHOP Jeremiah 1:42:27
3 Pts
64 FRA DUBAU Ludovic 1:42:33
3 Pts
65 GER PLATT Karl 1:42:35
3 Pts
66 GBR FLETCHER David 1:42:36
3 Pts
67 BRA KAUFMANN Lukas 1:42:38
3 Pts
67 BRA KAUFMANN Lukas 1:42:38
3 Pts
68 NED LEMMERS Tim 1:42:52
3 Pts
69 HUN PARTI András 1:43:05
3 Pts
70 AUS NORRIS Lachlan 1:43:16
3 Pts
71 USA PAXSON Spencer 1:43:31
3 Pts
72 USA HORGAN-KOBELSKI Jeremy 1:44:01
3 Pts
73 ESP RUZAFA CUETO Ruben 1:44:50
3 Pts
74 SWE DARVELL Magnus 1:45:01
3 Pts
75 SUI FREIBURGHAUS Sepp 1:45:10
3 Pts
76 ITA CORTI Umberto 1:45:41
3 Pts
77 GBR WILLIAMS Lee 1:46:07
3 Pts
78 RSA GROUSTRA Renay 1:46:26
3 Pts
79 POR ROSA David 1:46:28
3 Pts
80 JPN YAMAMOTO Kazuhiro 1:46:30
3 Pts
81 NED MOORLAG Henk Jaap 1:47:10
3 Pts
82 AUT GEHBAUER Robert 1:47:10
3 Pts
83 BEL NYS Sven 1:47:12
3 Pts
84 FRA PLANTET Pierre-Geoffroy 1:47:37
3 Pts
85 POL BATEK Dariusz 1:48:27
3 Pts
86 GER BAUER Markus 1:48:49
3 Pts
87 SUI HUGUENIN Jérémy 1:49:08
3 Pts
88 GER THUM Steffen 1:52:22
3 Pts
89 AUS TABERLAY Sid 1:52:39
3 Pts
90 POR ALMEIDA Rúben None
3 Pts
91 NAM BASSINGTHWAIGHTE Marc None
3 Pts
92 CAN JETTE Cameron None
3 Pts
93 AUT GEISMAYR Daniel None
3 Pts
94 SUI DISCH Severin None
3 Pts
95 GER EYRING Andy None
3 Pts
96 GER GEGENHEIMER Simon None
3 Pts
97 FRA COLOM Marc None
3 Pts
98 USA BRODERICK Michael None
3 Pts
99 SUI EYMANN Daniel None
3 Pts
100 AUS JONGEWAARD Chris None
3 Pts
101 RSA WARR Andrew None
3 Pts
102 RSA KNIPE Louis-Bresler None
3 Pts
103 RSA MUNNIK Oliver None
3 Pts
104 RSA MARAIS Stuart None
3 Pts
105 CAN MORKA Adam None
3 Pts
106 AUT WALDHART Matthias None
3 Pts
107 JPN TAKEI Kyosuke None
3 Pts
108 LES MONESE Phetetso None
3 Pts
109 RSA WOLHUTER Christopher None
3 Pts
110 HUN BURUCZKI Szilárd None
3 Pts
SUI VOGEL Florian DNF
 
COL PAEZ LEON Hector Leonardo DNF
 
USA WELLS Todd DNS
 
CZE FRIEDL Jirí DNF
 
DEN NIELSEN Klaus DNF
 
RSA BEUKES Matthys DNF
 
Rank Rider Result
1
POL WLOSZCZOWSKA Maja 1:34:01
250 Pts
2
CAN BATTY Emily 1:34:05
200 Pts
3
CAN PENDREL Catharine 1:34:24
160 Pts
4 SUI SÜSS Esther 1:35:04
150 Pts
5 FRA BRESSET Julie 1:35:18
140 Pts
6 CZE NASH Katerina 1:35:25
130 Pts
7 GER SPITZ Sabine 1:36:03
120 Pts
8 NZL HANLEN Karen 1:36:18
110 Pts
9 GBR LAST Annie 1:36:36
100 Pts
10 RUS KALENTYEVA Irina 1:36:43
95 Pts
11 NZL JOSEPH Rosara 1:37:06
90 Pts
12 AUT OSL Elisabeth 1:37:33
85 Pts
13 FRA FERRAND PREVOT Pauline 1:37:37
80 Pts
14 USA DAVISON Lea 1:38:00
78 Pts
15 USA IRMIGER Heather 1:38:22
76 Pts
16 GER BRANDAU Elisabeth 1:38:39
74 Pts
17 SUI SANER-GUINCHARD Marielle 1:39:02
72 Pts
18 DEN LANGVAD Annika 1:39:28
70 Pts
19 NOR DAHLE FLESJAA Gunn-Rita 1:39:44
68 Pts
20 POL DAWIDOWICZ Aleksandra 1:40:13
66 Pts
21 CAN PREMONT Marie-Helene 1:40:13
64 Pts
22 SUI LEUMANN Katrin 1:40:21
62 Pts
23 JPN KATAYAMA Rie 1:40:28
60 Pts
24 NOR BYBERG Lene 1:40:38
58 Pts
25 FRA ENAUX Sabrina 1:40:54
56 Pts
26 ITA LECHNER Eva 1:41:20
54 Pts
27 GER MORATH Adelheid 1:41:23
52 Pts
28 SLO ŽAKELJ Tanja 1:41:35
50 Pts
29 SUI SCHNEITTER Nathalie 1:41:36
48 Pts
30 FRA KRASNIAK Julie 1:41:54
46 Pts
31 POL SZAFRANIEC-RUTKIEWICZ Anna 1:42:09
44 Pts
32 USA FREEMAN Judy 1:42:36
42 Pts
33 POL SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna 1:42:53
40 Pts
34 NOR SVEUM Elisabeth 1:43:01
38 Pts
35 FRA METZLER Laura 1:43:18
36 Pts
36 POL SADLECKA Magdalena 1:43:31
34 Pts
37 NED TERPSTRA Anne 1:43:37
32 Pts
38 CZE NĚMCOVÁ Tereza 1:43:46
30 Pts
39 GER KLEIN Hanna 1:44:32
29 Pts
40 USA GOULD Georgia 1:44:55
28 Pts
41 USA MCCONNELOUG Mary 1:45:20
27 Pts
42 USA COMPTON Katherine 1:45:34
26 Pts
43 NED TURPIJN Laura 1:45:42
25 Pts
44 SUI STIRNEMANN Kathrin 1:45:46
24 Pts
45 SWE ENGEN Alexandra 1:45:51
23 Pts
46 CAN SIN Amanda 1:45:57
22 Pts
47 NOR SANDSTØ Heidi 1:46:31
21 Pts
48 GER KRAFT Ivonne 1:47:16
20 Pts
49 RUS MEDVEDEVA Vera 1:47:41
19 Pts
50 AUS FRY Rowena 1:48:05
18 Pts
51 RSA SANDERS Samantha 1:48:07
17 Pts
52 USA WOODRUFF Chloe 1:50:12
16 Pts
53 FRA RODE Cécile 1:50:35
15 Pts
54 USA ROCKWELL Willow 1:51:08
14 Pts
55 AUS WILLETT Jodie 1:51:37
13 Pts
56 FRA BOURDON Fanny 1:52:36
12 Pts
57 FRA MANI Caroline None
11 Pts
58 FRA CHAINEL Lucie None
10 Pts
59 RSA COLVIN Julia None
9 Pts
60 RSA PALFRAMAN Melanie None
8 Pts
61 GBR CRAIGIE Lee None
3 Pts
62 RSA HOYER Lauren None
3 Pts
SUI MAURER Sabrina DNF
 
RUS KIRILLOVA Kseniya DNF
 
GER GRADL Anja DNF
 
SLO PINTARIC Blaza DNF
 
RUS RYBAKOVA Oksana DNS
 
AUT WIEDNER Stephanie DNF
 
AUS KING Jenni DNF
 
USA PARK Krista DNS
 

Info

Pietermaritzburg
17 - 18 Mar 2012
WC
Website
Race Weather