UCI XCO/DHI/4X WORLD CHAMPIONSHIPS

Results

Rank Rider Result
1
SUI SCHURTER Nino 2:04:39
300 Pts
2
FRA ABSALON Julien 2:04:42
250 Pts
3
SUI VOGEL Florian 2:05:37
200 Pts
4 ESP HERMIDA RAMOS Jose Antonio 2:05:37
180 Pts
5 CAN KABUSH Geoff 2:06:43
160 Pts
6 FRA RAVANEL Cedric 2:07:14
140 Pts
7 FRA PERAUD Jean Christophe 2:07:38
130 Pts
8 USA WELLS Todd 2:07:45
120 Pts
9 CZE KULHAVÝ Jaroslav 2:08:01
110 Pts
10 SUI SAUSER Christoph 2:08:24
100 Pts
11 ITA FONTANA Marco Aurelio 2:08:35
95 Pts
12 FRA TEMPIER Stephane 2:08:48
90 Pts
13 SUI GUJAN Martin 2:09:03
85 Pts
14 BEL NYS Sven 2:09:09
80 Pts
15 AUS JONGEWAARD Chris 2:09:14
78 Pts
16 BEL PAULISSEN Roel 2:09:23
76 Pts
17 SWE LINDGREN Emil 2:09:30
74 Pts
18 USA GRYC Adam 2:09:42
72 Pts
19 BEL MEIRHAEGHE Filip 2:09:55
70 Pts
20 ESP LEJARRETA ERRASTI Inaki 2:10:01
68 Pts
21 ESP RUZAFA CUETO Ruben 2:10:02
66 Pts
22 CAN PLAXTON Max 2:10:46
64 Pts
23 GER MILATZ Moritz 2:11:15
62 Pts
24 ESP COLOMA NICOLAS Carlos 2:11:24
60 Pts
25 CZE SPĚŠNÝ Milan 2:11:32
58 Pts
26 NED PIETERSMA Jelmer 2:11:37
56 Pts
27 ITA LONGO Tony 2:11:47
54 Pts
28 ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio 2:12:07
52 Pts
29 USA SCHULTZ Samuel 2:12:10
50 Pts
30 NED VAN HOUTS Rudi 2:12:11
48 Pts
31 BRA DONIZETE VALERIANO Rubens 2:12:27
46 Pts
32 AUS MCCONNELL Daniel James 2:12:58
44 Pts
33 AUT MARKT Karl 2:13:09
42 Pts
34 USA HORGAN-KOBELSKI Jeremy 2:13:40
41 Pts
35 AUS HENDERSON Ben 2:13:55
40 Pts
36 CZE ŠKARNITZL Jan 2:15:10
39 Pts
37 CAN ZANDSTRA Derek 2:15:25
38 Pts
38 GER FUMIC Manuel 2:15:39
37 Pts
39 AUS TABERLAY Sid 2:15:40
36 Pts
40 SVK LAMI Michal 2:15:46
35 Pts
41 GBR KILLEEN Liam 2:15:55
34 Pts
42 CAN MCGRATH Seamus 2:16:16
33 Pts
43 SUI FLÜCKIGER Lukas 2:16:27
32 Pts
44 RUS GOGOLEV Maxim 2:16:31
31 Pts
45 RUS GOGOLEV Anton 2:16:46
30 Pts
46 JPN YAMAMOTO Kohei 2:16:53
29 Pts
47 CHN JI Jianhua 2:17:15
28 Pts
48 BEL BREMS Bjorn 2:17:20
27 Pts
49 AUT METZLER Hannes 2:17:48
26 Pts
50 CZE BOUDNÝ Pavel 2:17:57
25 Pts
51 NAM BASSINGTHWAIGHTE Marc 2:18:08
24 Pts
52 COL CASTAÑEDA MONSALVE Fabio Hernando 2:18:29
23 Pts
53 BRA CRUZ DE SOUZA Edivando 2:18:31
22 Pts
54 USA DECKER Carl 2:19:06
21 Pts
55 AUS COOPER Dylan 2:19:32
20 Pts
56 GRE ILIAS Periklis 2:21:25
19 Pts
57 NZL HOULTHAM Stuart 2:21:30
18 Pts
58 RUS SELEDKOV Ivan 2:21:48
17 Pts
59 CHI SILVA IBACETA Cristobal None
16 Pts
60 BRA PSCHEIDT Ricardo Alexandre None
15 Pts
61 AUS BLAIR Andrew None
5 Pts
62 JPN TSUJIURA Keiichi None
5 Pts
63 CHN ZHANG Shufeng None
5 Pts
64 KAZ KAZANTSEV Kirill None
5 Pts
65 USA BRODERICK Michael None
5 Pts
66 AUT LAKATA Alban None
5 Pts
67 JPN ONODERA Ken None
5 Pts
68 CYP ATHANASIADIS Marios None
5 Pts
ITA CATTANEO Johnny DNF
 
POL KARCZYNSKI Marcin DNF
 
NZL SHARRATT Brendon DNF
 
RUS PECHENIN Evgenii DNF
 
NZL NORTHCOTT Michael DNF
 
DEN NIELSEN Klaus DNF
 
NED PETERS Bas DNF
 
Rank Rider Result
1
RUS KALENTYEVA Irina 1:43:20
300 Pts
2
NOR BYBERG Lene 1:43:33
250 Pts
3
USA ROCKWELL Willow 1:44:12
200 Pts
4 GER SPITZ Sabine 1:44:50
180 Pts
5 POL SZAFRANIEC-RUTKIEWICZ Anna 1:44:57
160 Pts
6 CAN PENDREL Catharine 1:45:56
140 Pts
7 FRA RODE Cécile 1:46:27
130 Pts
8 SUI SÜSS Esther 1:47:00
120 Pts
9 ITA LECHNER Eva 1:47:18
110 Pts
10 USA IRMIGER Heather 1:47:32
100 Pts
11 SLO PINTARIC Blaza 1:48:23
95 Pts
12 CAN PREMONT Marie-Helene 1:48:35
90 Pts
13 POL SADLECKA Magdalena 1:49:10
85 Pts
14 USA COMPTON Katherine 1:49:52
80 Pts
15 USA GOULD Georgia 1:50:21
78 Pts
16 ESP FULLANA RIERA Margarita 1:50:23
76 Pts
17 SUI HENZI Petra 1:50:48
74 Pts
18 GER GRADL Anja 1:51:01
72 Pts
19 FRA METZLER Laura 1:51:06
70 Pts
20 SUI LEUMANN Katrin 1:51:15
68 Pts
21 USA MCCONNELOUG Mary 1:51:51
66 Pts
22 NED TURPIJN Laura 1:53:03
64 Pts
23 DEN LANGVAD Annika 1:53:31
62 Pts
24 AUS POTTER Kate 1:53:33
60 Pts
25 JPN KATAYAMA Rie 1:53:36
58 Pts
26 CAN SIN Amanda 1:53:44
56 Pts
27 AUS FRY Rowena 1:54:02
54 Pts
28 RUS RYBAKOVA Oksana 1:54:02
52 Pts
29 BEL MICHIELS Githa 1:54:09
50 Pts
30 GER MORATH Adelheid 1:54:12
48 Pts
31 SVK KESEG STEVKOVA Janka 1:55:35
46 Pts
32 AUS HARRINGTON Joanna 1:56:20
44 Pts
33 CZE HAVLÍKOVÁ Pavla 1:56:28
42 Pts
34 AUS O'SHEA Katherine 1:56:32
41 Pts
35 NZL LEARY Nicola 1:56:54
40 Pts
36 NED ZELDENRUST Monique 1:57:05
39 Pts
37 MEX MORFIN MACOUZET Laura Lorenza 1:57:42
38 Pts
38 CHN FANG Wei 1:58:19
37 Pts
39 USA FREEMAN Judy 1:58:42
36 Pts
40 AUS WILLETT Jodie 1:58:43
35 Pts
41 AUS WALL Joanna 1:59:28
34 Pts
42 RUS GOGOLEVA Elena 2:01:12
33 Pts
43 GBR SUZANNE THOMAS Sue 2:01:30
32 Pts
44 AUS KING Zoe 2:02:28
31 Pts
45 NZL GERRIE Jeanette None
30 Pts
CAN DYCK Mical DNF
 
POL WLOSZCZOWSKA Maja DNS
 
SUI SCHNEITTER Nathalie DNF
 
AUT OSL Maria DNF
 
SUI SANER-GUINCHARD Marielle DNF
 

Info

Canberra
01 - 06 Sep 2009
WCh
Website
Race Weather