Tokyo Olympic Games

Izu City, Shizuoka
26/07/2021 - 27/07/2021
JO


Embed Results
Race Stats
No statistics available.
No statistics available.
Startlist
No startlist available
No startlist available

Results

No results available yet for this race.

Rank BIB Rider Team Result Points
1 29 Great Britain PIDCOCK Thomas
01:25:14
300 Pts.
300
2 2 Switzerland FLUECKIGER Mathias THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM 01:25:34
250 Pts.
250
3 14 Spain VALERO SERRANO David BH TEMPLO CAFÉS UCC 01:25:48
200 Pts.
200
4 1 Switzerland SCHURTER Nino SCOTT-SRAM MTB RACING TEAM 01:25:56
180 Pts.
180
5 7 France KORETZKY Victor KMC - ORBEA 01:26:00
160 Pts.
160
6 13 New Zealand COOPER Anton TREK FACTORY RACING XC 01:26:00
140 Pts.
140
7 11 Romania DASCALU Vlad TREK - PIRELLI 01:26:03
130 Pts.
130
8 10 South Africa HATHERLY Alan CANNONDALE FACTORY RACING 01:26:33
120 Pts.
120
9 4 France SARROU Jordan SPECIALIZED RACING 01:26:50
110 Pts.
110
10 8 Netherlands VADER Milan KMC - ORBEA 01:27:21
100 Pts.
100
11 21 Russian Federation SINTSOV Anton STRÜBY - BIXS TEAM 01:27:41
95 Pts.
95
12 17 Switzerland COLOMBO Filippo ABSOLUTE-ABSALON - BMC 01:28:04
90 Pts.
90
13 3 Brazil AVANCINI Henrique CANNONDALE FACTORY RACING 01:28:09
85 Pts.
85
14 20 United States Of America BLEVINS Christopher TRINITY RACING MTB 01:28:13
80 Pts.
80
15 25 Spain CULLELL ESTAPE Jofre PRIMAFLOR MONDRAKER XSAUCE 01:28:16
78 Pts.
78
16 30 Chile VIDAURRE KOSSMANN Martin LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 01:28:33
76 Pts.
76
17 31 Austria FOIDL Maximilian KTM FACTORY MTB TEAM 01:28:45
74 Pts.
74
18 24 Belgium SCHUERMANS Jens SCOTT CREUSE OXYGENE GUERET 01:29:07
72 Pts.
72
19 19 Poland WAWAK Bartlomiej KROSS ORLEN CYCLING TEAM 01:29:10
70 Pts.
70
20 6 Italy KERSCHBAUMER Gerhard SPECIALIZED RACING 01:29:48
68 Pts.
68
21 15 Germany BRANDL Maximilian LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 01:29:49
66 Pts.
66
22 18 Denmark CARSTENSEN Sebastian Fini CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:30:28
64 Pts.
64
23 23 Mexico ULLOA AREVALO Jose Gerardo
01:30:57
62 Pts.
62
24 28 Norway HÆGSTAD Erik
01:31:14
60 Pts.
60
25 12 Italy BRAIDOT Luca SANTA CRUZ FSA MTB PRO TEAM 01:31:30
58 Pts.
58
26 27 Canada DISERA Peter NORCO FACTORY TEAM XC 01:31:45
56 Pts.
56
27 33 Brazil COCUZZI Luiz Henrique
01:32:21
54 Pts.
54
28 22 Germany FUMIC Manuel CANNONDALE FACTORY RACING 01:32:28
52 Pts.
52
29 32 Japan YAMAMOTO Kohei
01:32:35
50 Pts.
50
30 26 Australia MCCONNELL Daniel PRIMAFLOR MONDRAKER XSAUCE 01:33:12
45 Pts.
45
31 37 Namibia MILLER Alex TREK | VAUDE 01:34:26
40 Pts.
40
32 35 Hungary PARTI Andras 01:35:33
35 Pts.
35
33 36 Israel HAIMY Shlomi MALOJA PUSHBIKERS MTB 01:36:58
30 Pts.
30
34 16 Italy COLLEDANI Nadir MMR FACTORY RACING TEAM -1 LAP
25 Pts.
25
35 34 Greece ILIAS Periklis
-3 LAP
20 Pts.
20
36 38 People'S Republic Of China ZHANG Peng
-3 LAP
15 Pts.
15
9 Netherlands VAN DER POEL Mathieu ALPECIN - FENIX DNF
5 Czech Republic CINK Ondřej KROSS ORLEN CYCLING TEAM DNF
Rank BIB Rider Team Result Points
1 5 Switzerland NEFF Jolanda TREK FACTORY RACING XC 01:15:46
300 Pts.
300
2 8 Switzerland FREI Sina SPECIALIZED RACING 01:16:57
250 Pts.
250
3 19 Switzerland INDERGAND Linda LIV FACTORY RACING 01:17:05
200 Pts.
200
4 33 Hungary VAS Kata Blanka
01:17:55
180 Pts.
180
5 4 Netherlands TERPSTRA Anne GHOST FACTORY RACING 01:18:21
160 Pts.
160
6 6 France LECOMTE Loana MASSI 01:18:43
140 Pts.
140
7 14 Great Britain RICHARDS Evie TREK FACTORY RACING XC 01:19:09
130 Pts.
130
8 10 Ukraine BELOMOINA Yana CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:19:40
120 Pts.
120
9 15 United States Of America BATTEN Haley TRINITY RACING MTB 01:20:13
110 Pts.
110
10 2 France FERRAND PREVOT Pauline ABSOLUTE-ABSALON - BMC 01:20:18
100 Pts.
100
11 12 Netherlands TAUBER Anne CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:20:18
95 Pts.
95
12 30 Denmark DEGN Malene KMC - ORBEA 01:20:34
90 Pts.
90
13 27 Denmark BOHE Caroline 01:20:57
85 Pts.
85
14 1 Sweden RISSVEDS Jenny
01:21:28
80 Pts.
80
15 7 United States Of America COURTNEY Kate SCOTT-SRAM MTB RACING TEAM 01:22:19
78 Pts.
78
16 17 Mexico CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela
01:22:50
76 Pts.
76
17 11 Estonia LÕIV Janika
01:23:17
74 Pts.
74
18 20 Canada PENDREL Catharine
01:23:47
72 Pts.
72
19 25 Germany EIBL Ronja ALPECIN - FENIX 01:23:59
70 Pts.
70
20 21 Poland WLOSZCZOWSKA Maja KROSS ORLEN CYCLING TEAM 01:24:25
68 Pts.
68
21 23 Slovenia ZAKELJ Tanja 01:24:38
66 Pts.
66
22 22 Czech Republic CABELICKA Jitka 01:25:00
64 Pts.
64
23 31 Argentina GOMEZ VILLAFANE Sofia
01:25:13
62 Pts.
62
24 28 South Africa LILL Candice
01:26:20
60 Pts.
60
25 9 Italy LECHNER Eva TRINX FACTORY TEAM 01:26:26
58 Pts.
58
26 18 Spain GARCIA MARTINEZ Rocio del Alba 01:26:32
56 Pts.
56
27 34 Portugal QUEIROS Raquel 01:27:46
54 Pts.
54
28 3 Australia McCONNELL Rebecca 01:30:29
52 Pts.
52
29 29 Canada SMITH Haley NORCO FACTORY TEAM XC -1LAP
50 Pts.
50
30 36 RomaniaC KIRSANOVA Viktoria
-1LAP
45 Pts.
45
31 24 United States Of America HUCK Erin
-1LAP
40 Pts.
40
32 26 Germany BRANDAU Elisabeth
-1LAP
35 Pts.
35
33 13 Belgium MICHIELS Githa
-2LAP
30 Pts.
30
34 38 People'S Republic Of China YAO Bianwa
-2LAP
25 Pts.
25
35 32 Brazil MOURAO Jaqueline
-2LAP
20 Pts.
20
36 35 Japan IMAI Miho
-3LAP
15 Pts.
15
37 37 Namibia VORSTER Michelle
-3LAP
10 Pts.
10
16 Austria STIGGER Laura SPECIALIZED RACING DNF