European Continental Championships - XCO-XCR-XCE

Novi Sad
12/08/2021 - 15/08/2021
CC

www.novisadmtb2021.com


Embed Results
Race Stats
No statistics available.
No statistics available.
Startlist
No startlist available
No startlist available

Results

No results available yet for this race.

Rank BIB Rider Team Result Points
1 9 Switzerland FORSTER Lars SCOTT-SRAM MTB RACING TEAM 01:26:30
150 Pts.
150
2 12 Denmark CARSTENSEN Sebastian Fini CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:26:33
120 Pts.
120
3 16 Switzerland COLOMBO Filippo ABSOLUTE-ABSALON - BMC 01:26:34
100 Pts.
100
4 49 Latvia BLUMS Martins CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:26:34
90 Pts.
90
5 10 Denmark ANDREASSEN Simon CANNONDALE FACTORY RACING 01:26:36
80 Pts.
80
6 36 Russian Federation SINTSOV Anton STRÜBY - BIXS TEAM 01:26:43
70 Pts.
70
7 11 Italy BRAIDOT Luca SANTA CRUZ FSA MTB PRO TEAM 01:26:51
60 Pts.
60
8 44 Germany EGGER Georg LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 01:27:17
50 Pts.
50
9 28 Switzerland INDERGAND Reto GIANT FACTORY OFF - ROAD TEAM 01:27:21
40 Pts.
40
10 33 Germany SCHWARZBAUER Luca LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 01:27:36
38 Pts.
38
11 19 Germany BRANDL Maximilian LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 01:27:36
36 Pts.
36
12 57 Denmark LINDBERG Jonas
01:27:45
34 Pts.
34
13 99 Germany SCHEHL Niklas TEAM BULLS 01:27:53
32 Pts.
32
14 20 Switzerland ALBIN Vital THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM 01:28:02
30 Pts.
30
15 21 Switzerland FRISCHKNECHT Andri SCOTT-SRAM MTB RACING TEAM 01:28:07
28 Pts.
28
16 13 Poland WAWAK Bartlomiej KROSS ORLEN CYCLING TEAM 01:28:15
26 Pts.
26
17 42 Norway HÆGSTAD Erik
01:28:28
24 Pts.
24
18 30 Austria RAGGL Gregor TREK | VAUDE 01:28:38
22 Pts.
22
19 63 Netherlands NORDEMANN David CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:28:43
20 Pts.
20
20 2 Czech Republic CINK Ondřej KROSS ORLEN CYCLING TEAM 01:28:55
18 Pts.
18
21 17 Italy COLLEDANI Nadir MMR FACTORY RACING TEAM 01:29:03
16 Pts.
16
22 31 Belgium SCHUERMANS Jens SCOTT CREUSE OXYGENE GUERET 01:29:12
14 Pts.
14
23 8 Spain VALERO SERRANO David BH TEMPLO CAFÉS UCC 01:29:16
12 Pts.
12
24 48 Czech Republic ŠKARNITZL Jan CYKLOSTAR TREK PIRELLI 01:29:21
10 Pts.
10
25 37 Switzerland GUERRINI Marcel TORPADO URSUS 01:29:30
8 Pts.
8
26 18 France DUBAU Joshua MASSI 01:29:38
6 Pts.
6
27 45 Czech Republic VASTL Jan MALOJA PUSHBIKERS MTB 01:29:42
5 Pts.
5
28 25 Austria MARKT Karl TREK | VAUDE 01:30:07
4 Pts.
4
29 15 France PHILIPP Antoine GIANT FACTORY OFF - ROAD TEAM 01:30:22
3 Pts.
3
30 3 France MAROTTE Maxime SANTA CRUZ FSA MTB PRO TEAM 01:30:27
2 Pts.
2
31 32 Spain MANTECON GUTIERREZ Sergio MMR FACTORY RACING TEAM 01:30:32
32 26 Belgium DE FROIDMONT Pierre BH - WALLONIE MTB TEAM 01:30:55
33 51 Poland HELTA Filip
01:31:00
34 47 Spain ESTEBAN AGUERO Ismael
01:31:46
35 46 Poland LUKASIK Krzysztof JBG - 2 CRYOSPACE 01:32:04
36 53 Hungary PARTI András
01:32:17
37 34 France TEMPIER Stephane TREK FACTORY RACING XC 01:32:45
38 23 Italy BRAIDOT Daniele CS CARABINIERI - CICLI OLYMPIA VITTORIA 01:34:02
39 50 Slovakia ULIK Matej EXPRES CZ - TUFO TEAM KOLÍN 01:34:21
40 68 Belarus BRICIS Dainis
01:35:02
41 41 Slovenia NAGLIČ Rok
01:35:24
42 38 Ukraine KONIAIEV Oleksandr
01:35:55
43 56 Turkey DEPE Serdar
01:36:25
44 81 Slovenia KRAJNC Gregor
-1 LAP
45 79 Russian Federation EVGRAFOV Evgenii
-1 LAP
46 35 Turkey KELLECI Abdulkadir
-2 LAP
47 77 Russian Federation LUNDE Pavel
-2 LAP
48 7 France GRIOT Thomas MASSI -2 LAP
49 54 Russian Federation BOREDSKIY Ruslan
-2 LAP
50 61 Ukraine KOZLOVSKYY Volodymyr
-3 LAP
51 65 Serbia ROMAN Aleksandar
-3 LAP
52 39 Slovakia HARING Martin
-3 LAP
53 67 Belarus BESAHA Mikhail
-3 LAP
54 59 Bosnia And Herzegovina KARIC Vedad
-4 LAP
55 69 Macedonia CVETANOV Emil
-4 LAP
56 73 Lithuania VALIAUGA Arnoldas
-4 LAP
57 70 Serbia JOVANOVIĆ Ivan -4 LAP
58 78 Macedonia NACEVSKI Milan
-4 LAP
59 80 Serbia NEŠIĆ Milan
-5 LAP
60 72 Serbia STANIMIROVIĆ Marko
-5 LAP
61 71 Russian Federation AKHMETOV Ainur
-5 LAP
62 74 Macedonia NIKOLOVSKI Martin -6 LAP
63 76 Bosnia And Herzegovina BODIROGA Miloš
-6 LAP
6 France CAROD Titouan ABSOLUTE-ABSALON - BMC DNF
58 Czech Republic KOBES Lukáš GAPP SYSTEM - KOLOFIX MTB RACING TEAM DNF
14 Switzerland LITSCHER Thomas KMC - ORBEA DNF
55 Hungary PALUMBY Zsombor
DNF
29 Spain RODRIGUEZ GUEDE Pablo BH TEMPLO CAFÉS UCC DNF
24 Ukraine TITARENKO Dmytro
DNF
62 Russian Federation VAVILOV Arsentii
DNF
Rank BIB Rider Team Result Points
1 1 France FERRAND PREVOT Pauline ABSOLUTE-ABSALON - BMC 01:26:36
150 Pts.
150
2 2 Netherlands TERPSTRA Anne GHOST FACTORY RACING 01:27:54
120 Pts.
120
3 10 Netherlands TAUBER Anne CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:28:14
100 Pts.
100
4 22 Ukraine POPOVA Iryna
01:28:45
90 Pts.
90
5 4 Switzerland INDERGAND Linda LIV FACTORY RACING 01:28:48
80 Pts.
80
6 6 Estonia LÕIV Janika
01:28:49
70 Pts.
70
7 18 Belgium MICHIELS Githa
01:28:53
60 Pts.
60
8 7 Poland WLOSZCZOWSKA Maja KROSS ORLEN CYCLING TEAM 01:29:28
50 Pts.
50
9 8 Switzerland KELLER Alessandra THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM 01:29:43
40 Pts.
40
10 27 Netherlands VON BERSWORDT Sophie JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 01:29:50
38 Pts.
38
11 29 Czech Republic CZECZINKAROVÁ Jana
01:30:02
36 Pts.
36
12 21 Germany BENZ Nina JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 01:30:22
34 Pts.
34
13 23 Italy BERTA Martina SANTA CRUZ FSA MTB PRO TEAM 01:30:43
32 Pts.
32
14 28 Switzerland FORCHINI Ramona JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 01:30:56
30 Pts.
30
15 35 Netherlands KOOPMANS Lotte
01:31:15
28 Pts.
28
16 16 Czech Republic TVARŮŽKOVÁ Tereza EXPRES CZ - TUFO TEAM KOLÍN 01:31:33
26 Pts.
26
17 3 Ukraine BELOMOINA Yana CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 01:31:43
24 Pts.
24
18 5 France GERAULT Lena VCA ANJOS ASTERION 01:31:59
22 Pts.
22
19 34 Italy SEIWALD Greta SANTA CRUZ FSA MTB PRO TEAM 01:32:16
20 Pts.
20
20 30 Russian Federation ILINA Kristina
01:32:54
18 Pts.
18
21 37 Italy TEOCCHI Chiara TRINITY RACING MTB 01:33:05
16 Pts.
16
22 15 Switzerland KOLLER Nicole GHOST FACTORY RACING 01:33:10
14 Pts.
14
23 39 Poland GORYCKA Paula STRÜBY - BIXS TEAM 01:33:28
12 Pts.
12
24 38 Switzerland WALDIS Andrea
01:33:42
10 Pts.
10
25 40 Great Britain LAST Annie
01:34:05
8 Pts.
8
26 48 Sweden GUSTAFZZON Linn
01:34:52
6 Pts.
6
27 19 Poland SOLUS-MISKOWICZ Katarzyna
01:35:48
5 Pts.
5
28 12 Denmark DEGN Malene KMC - ORBEA -1 LAP
4 Pts.
4
29 45 Slovakia KESEG STEVKOVA Janka
-1 LAP
3 Pts.
3
30 13 Great Britain SHORT Isla
-1 LAP
2 Pts.
2
31 14 Czech Republic ČÁBELICKÁ Jitka GAPP SYSTEM - KOLOFIX MTB RACING TEAM -1 LAP
32 24 Russian Federation KIRSANOVA Viktoria
-1 LAP
33 41 Austria SPIELMANN Anna KTM FACTORY MTB TEAM -2 LAP
34 26 Israel NOYMAN Naama TEAMISGAV-SPECIALIZED -2 LAP
35 60 Russian Federation AKHMADULLINA Guzel
-2 LAP
36 42 Serbia CRNOGORAC Jovana
-2 LAP
37 44 Poland PODGORSKA Aleksandra
-3 LAP
38 59 Russian Federation KHAIRULLINA Elvira
-3 LAP
39 56 Belarus SOUPEL Tatsiana
-3 LAP
40 74 Serbia SAVIĆ-POPOVIĆ Teodora
-3 LAP
41 46 Slovenia KNAP Maruša
-4 LAP
42 55 Serbia KOSTIĆ Ivana
-4 LAP
43 57 Macedonia IVANOVA Dunja -4 LAP
44 54 Macedonia ANTOVSKA Aneta
-4 LAP
45 58 Serbia JOLOVIĆ Jana -5 LAP
46 43 Turkey YETIS Semra
-5 LAP
47 61 Serbia STEVANOVIĆ Milica
-5 LAP
48 62 Serbia SAVIĆ Maja
-5 LAP
11 Slovenia ŽAKELJ Tanja UNIOR - SINTER DNF
47 Spain FISCHER EGUSQUIZA Natalia
DNF
25 Netherlands ALVARADO Ceylin del Carmen ALPECIN - FENIX DNF
17 Hungary BENKÓ Barbara MALOJA PUSHBIKERS MTB DNS
50 Switzerland HÄBERLIN Steffi THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM DNS