Zanzenberg XCO

Dornbirn
08/08/2021
C1

www.rv-dornbirn.at


Embed Results
Race Stats
No statistics available.
No statistics available.
Startlist
No startlist available
No startlist available

Results

No results available yet for this race.

Rank BIB Rider Team Result Points
1 1 Switzerland FORSTER Lars SCOTT-SRAM MTB RACING TEAM 1:22:39,83
60 Pts.
60
2 6 Switzerland FRISCHKNECHT Andri SCOTT-SRAM MTB RACING TEAM 1:23:44,66
40 Pts.
40
3 3 Switzerland COLOMBO Filippo ABSOLUTE-ABSALON - BMC 1:25:32,31
30 Pts.
30
4 10 Germany SCHWARZBAUER Luca LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 1:25:33,97
25 Pts.
25
5 14 Latvia BLUMS Martins CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 1:26:07,51
20 Pts.
20
6 9 Italy ZANOTTI Juri KTM PROTEK ELETTROSYSTEM 1:26:14,06
18 Pts.
18
7 19 Belgium SOETE Daan
1:26:21,27
16 Pts.
16
8 5 Switzerland ROTH Joel BIKE TEAM SOLOTHURN 1:26:28,15
14 Pts.
14
9 7 Austria FOIDL Maximilian KTM FACTORY MTB TEAM 1:27:11,58
12 Pts.
12
10 8 Austria MARKT Karl TREK | VAUDE 1:27:27,63
10 Pts.
10
11 15 Germany SCHELB Julian
1:27:34,95
8 Pts.
8
12 25 Netherlands NORDEMANN David CST POSTNL BAFANG MTB RACING TEAM 1:27:39,80
6 Pts.
6
13 16 Austria BAIR Mario TORPADO URSUS 1:27:44,40
4 Pts.
4
14 13 Germany EGGER Georg LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM 1:28:55,65
2 Pts.
2
15 11 Austria RAGGL Gregor TREK | VAUDE 1:29:39,27
1 Pts.
1
16 4 Switzerland ALBIN Vital THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM 1:29:45,27
17 17 Chile DELICH PARDO Nicolas R1 - CYCLING EDUCATION 1:30:04,56
18 29 Switzerland VITZTHUM Simon JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 1:30:17,65
19 39 Switzerland WALTER Simon
1:30:31,73
20 46 Italy COLOMBO Andrea TRINX FACTORY TEAM 1:30:49,57
21 21 Belgium JANSSENS Arne BH - WALLONIE MTB TEAM 1:31:02,11
22 30 Australia WRIGHT Cameron GIANT FACTORY OFF - ROAD TEAM 1:31:06,38
23 31 Austria BSCHERER Moritz KTM FACTORY MTB TEAM 1:31:23,42
24 12 New Zealand OLIVER Ben
1:19:39,79
25 23 New Zealand JONES Cameron
1:20:24,79
26 37 Austria EMBACHER Armin
1:20:46,79
27 32 Belgium VANDEN HAESEVELDE Rob MOUNTAINBIKE RACINGTEAM 1:20:48,79
28 28 Austria CHURFÜRST Daniel KTM FACTORY MTB TEAM 1:21:23,79
29 40 Italy TRABALZA Alessio
1:21:25,79
30 24 South Africa VAN DER WALT Daniel COMPUTER MANIA MTB RACING TEAM 1:21:28,79
31 33 Switzerland SPESCHA Ursin
-1 LAP
32 57 Switzerland WALTER Andrin -1 LAP
33 47 Germany KÖNIG Tobias -1 LAP
34 35 Austria HATZ Lukas KTM FACTORY MTB TEAM -1 LAP
35 34 Austria HOLLAND Michael
-1 LAP
36 45 Switzerland THOMA Dario
-1 LAP
37 50 Germany ZURNIEDEN Jannick
-1 LAP
38 26 Germany KAISER Leon Reinhard TEAM BULLS -1 LAP
39 56 Switzerland HALTER Jean-Luc -1 LAP
40 44 Chile MARTIN SOTO Nicolas R1 - CYCLING EDUCATION -1 LAP
41 43 Switzerland NÄF Mirco -2 LAP
42 41 Czech Republic MORÁVEK Tomáš CYKLOSTAR TREK PIRELLI -2 LAP
43 66 Germany ENGEL Max -2 LAP
44 18 Australia FOX Sam
-2 LAP
45 64 Australia ALBRECHT Piper
-3 LAP
46 63 Germany KORNBERGER Lukas
-3 LAP
47 62 Switzerland SPESCHA Janis -3 LAP
48 55 Austria LÄSSER Franz-Josef
-3 LAP
49 61 Switzerland DAL FARRA Loris -3 LAP
50 51 United States Of America OLSHOVE Kyan -3 LAP
51 67 Germany GRUPP Ben -3 LAP
52 65 Switzerland EGLI Remo -3 LAP
53 60 Switzerland BISIG Andrin -3 LAP
54 49 Germany BECKMANN Vincent Jonatan
-4 LAP
55 53 Austria HINDER Julian -4 LAP
56 52 Austria MAYRHOFER Jakob -4 LAP
57 59 United States Of America WILLIAMS Jamie -4 LAP
36 Germany STEINHART Tobias
DNF
58 Austria FUCHS Andre DNF
Rank BIB Rider Team Result Points
1 102 Austria MITTERWALLNER Mona TREK | VAUDE 1:22:19,05
60 Pts.
60
2 103 Austria STIGGER Laura SPECIALIZED RACING 1:23:07,20
40 Pts.
40
3 101 Switzerland FREI Sina SPECIALIZED RACING 1:23:42,87
30 Pts.
30
4 109 Germany DAUBERMANN Leonie
1:23:55,65
25 Pts.
25
5 104 Switzerland KELLER Alessandra THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM 1:24:59,75
20 Pts.
20
6 114 Germany DAUBERMANN Luisa RDR ITALIA FACTORY TEAM 1:26:27,52
18 Pts.
18
7 107 Switzerland FORCHINI Ramona JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 1:27:29,82
16 Pts.
16
8 105 Germany BENZ Nina JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 1:28:35,04
14 Pts.
14
9 113 Austria WIEDMANN Tamara
1:30:31,90
12 Pts.
12
10 116 Austria SPIELMANN Anna KTM FACTORY MTB TEAM 1:30:47,26
10 Pts.
10
11 119 South Africa REDECKER Cherie COMPUTER MANIA MTB RACING TEAM 1:30:48,69
8 Pts.
8
12 118 Switzerland HÄBERLIN Steffi THÖMUS RN SWISS BIKE TEAM 1:31:45,37
6 Pts.
6
13 110 Switzerland SCHNEEBELI Jacqueline JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING 1:32:22,46
4 Pts.
4
14 120 Switzerland ZÜGER Tina SWISS MTB PRO TEAM 1:32:32,92
2 Pts.
2
15 108 Austria OSL Elisabeth
1:33:27,57
1 Pts.
1
16 115 Austria DRUML Corina KTM FACTORY MTB TEAM 1:15:10,01
17 127 Austria NEUNER Katja
1:21:06,01
18 124 Switzerland BAUMANN Chrystelle
1:21:46,01
19 129 Switzerland ZANETTI Linda -1 LAP
20 106 Israel NOYMAN Naama TEAMISGAV-SPECIALIZED -1 LAP
21 126 Switzerland GÖLDI Nicole
-1
22 123 Switzerland LEUGGER Seraina
-1
23 121 Germany BLÖMEKE Emma
1-
24 133 Switzerland BAUMANN Lisa
-1
25 132 Chile GONZALEZ OBANDO Yarela
-2
26 111 Israel WITKIN Lianne
-2
27 130 Israel VLADNITSKI Romi -2
28 131 United States Of America MILELLI Ariana LAP
112 Switzerland WALDIS Andrea
DNF
125 Switzerland LIEHNER Annika JB BRUNEX SUPERIOR FACTORY RACING DNF
128 Austria HÖLLER Lena DNF